Krivokapiæ: Demokratskiji odnos nezavisnih država Srbije i Crne Gore
- Krivokapiæ: Demokratskiji odnos nezavisnih država Srbije i Crne Gore
- Post By urednik
- 20:06, 27 septembar, 2004

Berlin, (MINA) – Crna Gora i Srbija, kao dvije nezavnisne države, imaæe demokratskiji i dinamièniji odnos od današnjeg, u okviru nametnute Unije, kazao je predsjednik crnogorskog parlamenta Ranko Krivokapiæ.
Krivokapiæ i crnogorski premijer Milo Ðukanoviæ uèestvuju danas i sjutra na meðunarodnom forumu "Ujedinjena Evropa - lekcija za buduænost", koji se održava u Berlinu.
Forum organizuju Fondacija "Bertelsman", Svjetska banka i njemaèka grupa Društvo za tehnièku saradnju.
Obraæajuæi se uèesnicima Foruma, Krivokapiæ je naglasio da “politièki dominantna proevropska javnost u Crnoj Gori, doživljava kao kaznu bez krivice, ostajanje sa Srbijom, koja ne priznaje da je rat bio greška, a ne samo poraz koji je bio nepravedan”.
“To, meðutim, nije kritika demokratske Srbije, veæ modelu koji je ekonomistièki pokušavao da riješi probleme koji su, prema svojoj prirodi, politièki”, kazao je Krivokapiæ, a prenosi Televizija Crne Gore.
Obraæanje crnogorskog premijera uèesnicima Foruma, predviðeno je za sjutra.
Krivokapiæ i Ðukanoviæ razgovarali su i u Bundestagu sa predsjednicom, pojedinaèno najjaèe stranke u zemlji, Hrišæansko-demokratske unije (HDU) Angelom Merkel, koja je crnogorskim zvaniènicima saopštila da je “želja Njemaèke da pomogne u trajnoj stabilizaciji regiona, uz punu pažnju prema interesima Crne Gore”.
Krivokapiæ je istakao da je predsjednicu HDU obavijestio o vrlo uspješnim pokazateljima makroekonomske stabilnosti u Crnoj Gori i istovremeno uputio poziv njemaèkim investitorima.
“Kazao sam joj da su otvorena vrata za potencijalne njemaèke investitore i zahvalio se na, veæ godinama, stalno prisutnim njemaèkim aranžmanima i pomoæi Crnoj Gori, koja ove godine iznosi oko 16 miliona EUR”, rekao je Krivokapiæ.
Ðukanoviæ je izložio prednost crnogorskog modela o ostvarivanju pune nezavisnosti Srbije i Crne Gore.
“Naveo sam da bi u eventualnom savezu dvije nezavinse države, u punoj evropskoj i evro-atlanskoj integraciji, bio postugnut veæi doprinos bržem ekonomskom i demokratskom razvoju tog dijela Evrope”, kazao je Ðukanoviæ.
Èlan meðunarodnog Odbora u Bundestagu i izvjestioc za Balkan u HDU Karl Tiodor Gutenberg, naglasio je da su zakljuèci ministarskog sastanka iz Mastrihta, znaèajni i u kontekstu nekog buduæeg kvalitativno drugaèijeg posmatranja odnosa u državnoj zajednici.
“Razgovor sa crnogorskim zvaniènicima imao je puno pozitivnih uèinaka. Ubijeðen sam da æemo i preko naše predsjednice Merkel, na evropskom nivou, afirmisati stavove Crne Gore”, naveo je Gutenberg.
U razgovorima je ocijenjeno da su na zapadnom Balkanu ostala još dva otvorena, ali suštinski razlièita pitanja, Kosovo i odnosi Srbije i Crne Gore.
Zakljuèeno je da bilo kakav epilog buduæih odnosa Podgorice i Beograda, ne može dovesti u pitanje stabilnost Balkana.
Krivokapiæ i Ðukanoviæ razgovarali su i sa bivšim šefom njemaèke diplomatije Hansom Ditrihom Genšerom, a domaæin sjutrašnjih razgovora biæe njemaèki viceprimijer i šef diplomatije Joška Fišer.
(kraj) nem