Krivokapiæ: Izvještaj šansa za dogovor
- Krivokapiæ: Izvještaj šansa za dogovor
- Post By urednik
- 18:43, 16 decembar, 2005

Venecija, (MINA) - Predsjednik crnogorske Skupštine Ranko Krivokapiæ pozdravio je veèeras Izvještaj Venecijanske komisije o crnogorskom referendumu i ocijenio da je on dobra šansa da se pregovara sa opozicijom o organizovanju izjašnjavanja.
"Crnogorski lav dobio je krila prema referendumu u Veneciji. Izvještaj je dobra šansa da iskoristimo preporuku za izjašnjavanje", rekao je Krivokapiæ novinarima nakon završetka plenarnog zasijedanja Komisije.
On je naveo da su izmjene o dokumentu poboljšanja, istièuæi da je u èlanu 39. reèeno da je samo praksa, a ne preporuka da je odluku o nezavisnosti obièno podržalo više od 50 odsto registrovanih biraèa.
"Èinjenica je da je crnogorski zakon u skladu sa meðunarodnim standardima. Po njemu se može sprovesti referendum, sve ostalo je stvar dogovora, politièkog razmatranja i dijaloga", precizirao je Krivokapiæ.
Prema njegovim rijeèima, nijedan od zahtjeva opozicije nije prihvaæen, poput onog da glasaju oni van Crne Gore i da odluku o nezavisnosti podrži 50 odsto ukupno upisanih biraèa.
"Ništa što je nestabilni èinilac. O tome imamo zakon", rekao je Krivokapiæ, navodeæi da je "èitav proces u rukama stabilnog zakona, dok se o svemu drugom može razgovarati".
On je kazao i da vlast ima želju da razgovara sa opozicijom i predstavnicima meðunarodne zajednice, poruèujuæi da je februar mjesec odluke u parlamentu, a april odluke graðana o nezavisnosti.
Venecijanska komisija usvojila je Izvještaj iz kojeg je eliminisana reèenica iz zakljuènog èlana 64., da æe referendum uživati dovoljno legitimiteta, kako bi bio solidna osnova za nezavisnost Crne Gore, samo ako se naðe konsenzualno rješenje o potrebnoj veæini.
Umjesto te reèenice sada se navodi da ako se pronaðe konsenzualno rješenje o potrebnoj veæini, to bi osnažilo legitimitet rezultata referenduma, a ako se ta veæina dostigne, to bi bila vrsna osnova za crnogorsku nezavisnost.
Istovremeno kontraverzni paragraf 39., o veæini za odluku iz prakse evropskih zemalja je izmijenjen.
U dijelu paragrafa ranije je navedeno da su odluke o samoopredjeljenju u praksi obièno prihvatane i time sticale legitimitet tako što ih je potvrðivalo više od 50 odsto registrovanih biraèa.
U izmijenjenom dijelu paragrafa se ne pominje samo opredjeljenje i legitimitet i navodi se da je odluke o pravnim pitanjima u praksi obièno prihvatalo više od 50 odsto registrovanih biraèa.
U istom paragrafu prethodno je bilo navedeno da, kada se pogleda državna praksa, može se zakljuèiti da na referendumima o nezavisnosti, promjeni državnog statusa i sliènim situacijama, uvijek zahtijeva bar potreban nivo odziva, a sada se umjesto izraza "uvijek", navodi "obièno".
Takoðe u Izvještaju je dodat dio iz èlana sedam o ustavnoj proceduri u kontekstu primjene referendumskih rezultata.
U izvještaju je ranije objavljeno da je primjena referendumskih rezultata u skladu sa odredbama Ustava Crne Gore i dalje teško pitanje za koje se mora pronaæi rješenje.
Ovom èlanu je dodat dio da je "razlog za teškoæe što se rezultati referenduma, kakvi god bili, moraju primijeniti na naèin koji održava ustavnost unutar Crne Gore".
(kraj) mrd/tmi