
Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Komisija za hartije od vrijednosti od kada je osnovana, u julu 2000. godine do imenovanja Slobodana Lakiæa za njenog predsjednika nije dobila nijednu primjedbu na rad, saopštili su danas potpredsjednik Zoran Ðikanoviæ i sekretar Komisije Naða Maroviæ.
Oni tvrde da su u tom periodu strani eksperati USAID-a uvijek konstatovali da nigdje nije ostvaren tako brz napredak u stvaranju institucionalnog okvira za rad tržišta kapitala.
“Problemi u radu nastaju nakon imenovanja novog saziva Komisije, od februara ove godine. Novoimenovani predsjednik Komisije ne želi da svoje ponašanje prilagodi Statutu i Poslovniku o radu Komisije, prema kojima je on èlan jednog kolegijalnog tijela i samo prvi meðu jednakima”, stoji u saopštenju.
Njegovo samovoljno i propisima suprotno ponašanje potpuno je, kako navode, onemoguæilo rad Komisije, jer on ne saziva sjednice, èak ni onda kada to nalaže Poslovnik, odnosno kada mu to traže ostali èlanovi.
“Ne stavlja na dnevni red bitna pitanja za nesmetano funkcionisanje tržišta kapitala, daje zlonamjerne i netaène izjave o obrazovanju i radu privatizacionih investicionih fondova, sebe proglašava jedinim nalogodavcem za raspolaganje novcem Komisije, što je suprotno èlanu 31. Statuta Komisije”, kaže se u saopštenju.
Lakiæ kod sebe drži peèate i štambilj Komisije, dodaju Ðikanoviæ i Maroviæ, i neæe da ovjerava akta zbog èega istièu svi propisani rokovi, a Komisiju tjera da radi nezakonito.
“Više je nego oèigledno da predsjednik Komisije na ovu funkciju nije došao da preuzme svoje radne i druge obaveze shodno Zakonu, veæ da onemoguæi njen rad i tako pokaže da odreðene institucije sistema ne mogu funkcionisati. Kakvi motivi stoje iza ovakvog njegovog ponašanja nije teško zakljuèiti, ali sigurni smo da u ovom društvu i sistemu ima dovoljno pameti i snage koje mu to neæe dozvoliti”, smatraju Ðikanoviæ i Maroviæ.
Oni su u saopštenju naveli da je Komisija od osnivanja donijela 11 podzakonskih akata, odobrila 14 prospekata za javnu ponudu hartija od vrijednosti u ukupnom iznosu od preko 34 miliona DEM. Komisija je u istom periodu utvrdila uspješnost devet i poništenje dvije emisije, registrovala 21 emisiju u ukupnom iznosu od oko 36 miliona, izdala dozvole za rad i odobrila akta Centralne Depozitarne agencije i nove berze hartija o vrijednosti i potvrdila dozvole za rad Montenegroberzi i brokerskim kuæama. Komisija je pratila i kontrolisala rad i poslovanje ovih institucija, pregovarala i obezbijedila instaliranje elektronskog sistema trgovanja hartija od vrijednosti Ljubljanske berze i otpoèela aktivnosti na integraciji trgovanja berzi sa prostora bivše SFRJ.
“Pripremila je i akta o radu privatizacionih fondova i obavila sve neophodne prethodne aktivnosti za nesmetanu izradu Zakona o investicionim fondovima", navodi se u saopštenju zamjenika predsjednika Komisije za hartije od vrijednosti Zorana Ðikanoviæa i sekretara Naðe Maroviæ.
(kraj) kmh