Lekiæ: Moje ambicije su skromnije
- Lekiæ: Moje ambicije su skromnije
- Post By urednik
- 17:33, 28 mart, 2003

Rim, (MINA) - Ambasador Srbije i Crne Gore u Rimu Miodrag Lekiæ izjavio je danas da je u svim razgovorima oko predsjednièke kandidature sagovornicima prenio da prednost u kandidovanju pripada liènostima, koji su aktivni akteri politièkog života.
"Prenio sam im takoðe stav da su moje politièke ambicije skromnije. Posebno sam istakao da nijednim svojim gestom ili odlukom ne želim da naškodim odnosima u partijama i koalicijama, gdje ima, što je sasvim razumljivo, i razlièitih pogleda o tome", kazao je Lekiæ agenciji MINA.
Prema njegovim rijeèima, jedan broj politièkih partija, nevladinih organizacija i graðana koji nijesu ni u jednoj politièkoj partiji, u razlièitim periodima i razlièitim intenzitetom, pokrenuli su ovu inicijativu.
"Samu ideju angažovanja za ostvarivanje demokratske, i na civilizovan naèin, podjele vlasti u Crnoj Gori na relaciji vlada - predsjednik, smatrao sam dostojnom razmišljanja, pošto bi tako nešto, smatram, donijelo dobro našoj republici, èak i vladajuæoj stranci, jer bi je lišilo iskušenja koja proistièu iz posjedovanja apsolutne vlasti", istakao je Lekiæ.
On je naglasio, da ga je stav Liberalnog saveza da ne podržava vanstrananaèku liènost dodatno opredijelio da ne uèestvuje na predstojeæim izborima.
"Stav dijela opozicije, odnosno stranke koja se u dužem periodu sa pravom definiše autentièno crnogorskom (pri èemu i ostale stranke smatram crnogorskim sa razlièitim pogledima, u ovom trenutku, na državno-pravni status Crne Gore), da ne podržava i iz principijalnih razloga vanstranaèku liènost, koji poštujem, dodatno me je opredijelio, ne na matematièko-glasaèkoj osnovi, da ne uèestvujem na izborima", rekao je Lekiæ.
Sami razgovori, prema njegovim rijeèima, bili su korektni i kulturni.
"U njima nije bilo nièeg iz niskog repertoara, istina manjeg dijela štampe, koji je sve to pratio na bazi svojih izvora", tvrdi Lekiæ.
On je naveo da je razgovarao sa ozbiljnim politièkim liènostima iz èetiri parlamentarne stranke.
"Sa njima ne dijelim u svemu politièke poglede, ali smatram ih nekorumpiranim politièarima koji u ovom trenutku, na demokratski naèin, politièki artikulišu znaèajne dijelove ukupnog društvenog života Crne Gore", istakao je Lekiæ.
Bili su to, kako je rekao, nekonspirativni razgovori o jednoj ideji i moguænosti sa ciljem da se doprinese napretku Crne Gore, kao što su i drugi, sa istom legitimnošæu i ciljem, pokrenuli i konstituisali druge predloge.
"Ne vidim da bi neko na ozbiljan naèin mogao negirati ovakva i buduæa nastojanja", naveo je Lekiæ.
Jedna od istorijskih anomalija u Crnoj Gori, dodao je on, je da što duže živimo zajedno i što se više poznajemo, sve manje se politièki razumijemo.
"Želim da vjerujem da æemo u vremenu koje dolazi uspjeti da ovu našu anomaliju istorijski arhiviramo i da ne ponovimo naše tragiènosti i ponekad istorijsku nedoraslost iz novije istorije, odnosno, veæeg dijela 20 vijeka", poruèio je Lekiæ.
On je kazao da æe na vrijednostima odgovornog javnog dijelovanja, vladavine prava, razumijevanja uz razlike, a u interesu ugleda i progresa Crne Gore, svoje angažovanje nastaviti, bez obzira na društvene uloge i status.
"Sasvim spreman i na one mnogo skromnije", zakljuèio je Lekiæ.
(kraj) sim/isf