Lekiæ vjeruje da postoji energija za promjene
- Lekiæ vjeruje da postoji energija za promjene
- Post By urednik
- 22:57, 3 april, 2013

Podgorica, (MINA) – U Crnoj Gori vlada duboka ekonomska, politièka i moralna kriza koju prati nesposobnost vlasti da se sa tim izbori, kazao je nezavisni predsjednièki kandidat Miodrag Lekiæ, navdeæi da vjeruje da postoji dovoljno energije za promjene nakon njegove pobjede na izborima.
On je na izbornoj konvenciji u Podgorici rekao da je lako održati govor, ali da je teško održatu rijeè, i poruèio da æe on održati sva obeæanja koja je dao na predizbornim tribinama.
Lekiæ je kazao da su ga gaðani savjetovali da ne obeæava bolji, veæ realniji život i da æe se truditi da to ispoštuje.
»U Crnoj Gori postoji duboka kriza, ekonomska, politièka i moralna, a to prati nesposobnost vlasti da odgovori tim pitanjima i to je najgori pesimistièki momenat u Crnoj Gori trenutno-raskorak izmeðu dubine krize i sposbnosti da se ona riješi«, ocijenio je on.
Lekiæ je poruèio da je odluèan da kao buduæi predsjednik bude èuvar Ustava, zakona, i da æe se boriti za prave vrijednosti i pravnu državu.
»Ja æu biti potpuno autonoman predsjedenik, znaèi suprotno ovom aktuelnom, koji je bio partijska figura, èinovnik i nepostojeæi predsjednik«, rekao je on.
Lekiæ je naveo da bi u sluèaju pobjede bio u varijanti kohabitacije.
»Što znaèi rad institucija, koje postoje, nadam se ne predugo i mene kao èovjeka iz opozicije. Ja ne nosim nestabilnost, kako mi se nameæe. Ja bih saraðivao sa institucijama ali æu biti spreman da se konfrontiram onima koji funkcionišu korupcionaško-mafijaškim metodama«, kazao je on.
Lekiæ je ocijenio da bi ta kohabitacija bila demokratski iskorak i zrelost Crne Gore koji bi pozdravila meðunarodne zajednica.
On je naveo da bi se držao predsjednièkih nadležnosti ali da bi, bez uzurpacije drugih, pokazao stav prema otvorenim pitanjima crnogorskog društva, »kojih ima puno i dramatièna su«.
Lekiæ smatra da je neophodno doprinijeti jedinstvu malobrojnog crnogorskog društva, navodeæi da ono mora naæi suživot.
»Ja bih se borio za tezu, za koju ne insistiram da je sada svako prihvati, ali je dostojna da se o njoj razgovara - da u Crnoj Gori budemo složni, da je svi gradimo, crnogorski Srbi, Muslimani, Albanci ali i Crnogorci, koje bih razlikovao od interesnih Crnogoraca, nove kategorije u crnogorskoj istoriji », poajsnio je on.
Lekiæ je ocijenio da su podjele projekat koji najbolje funkcioniše u Crnoj Gori.
On je kazao da bi, iako Vlada vodi spoljnu politiku i on aktivno uèestvovao.
»Takoðe želeæi da afirmišem regionalnu politiku, ali sa stavom prema svim pitanjima, prema Prevlaci ali i pitanjima koja još nemaju konaèan epilog, kao Kosovo«, rekao je Lekiæ.
Prema njegovim rijeèima, nezamislivo je da Crna Gora o situaciju na Kosovu nema stav.
»Ne kažem da mi vodimo svjetsku politiku, ali ne možemo biti inferiorni da nam tuda prolaze mešetari, da daju savjete i instrukcije, a da ljudi mafijaške prošlosti sve to slušaju samo da se nekako iskupe i da demonstriraju inferiornu Crnu Goru, a da oni ostanu na vlasti«, kazao je Lekiæ.
On je naveo da se zalaže za kompromisno rješenje, i da bi kao predsjednik imao stav, »rekao bih da se mora poštovati ishod koji je dogovor Srba i Albanaca«.
Lekiæ smatra da je aktuelna vlast otuðena od realnosti, i da afera Snimak pokazuje kako ona funkcioniše, dodajuæi da je nezamislivo da se prema tome njegov protivkandidat Filip Vujanoviæ, nije odredio.
»Ona (afera Snimak) je sjenka i na referendum, jer su se takve stvari dešavale i tada«, rekao je on.
Komentarišuæi prozivke zašto nije glasao na referendumu, Lekiæ je kazao da nije mogao da shvati tezu - prvo država pa demokratija.
»I zato me nije bilo na referendumu, ako to i dalje istražuje moj protivkandudat. Nijesam mogao da shvatim da se Crna Gora morala povezati s mafijom da bi došla do nezavisnosti, nezavisna Crna Gora je èasna ideja i to je mogla izboriti èasno«, poruèiuo je on.
Lekiæ je kazao da vjeruje da u crnogorskom društvu postoji energija za promjene, i da je siguran da se one mogu postiæi njegovom pobjedom 7. aprila.
Funkcioner Demokratskog fronta Andrija Mandiæ rekao je da Crna Gora mora da se pomiri i da predstavnici Srba žele dobre odnose sa roðacima i komšijama Crnogorcima, ali i svim drugim narodima.
On je kazao da i sa meðunarodnih adresa dolazi podrška da se u Crnoj Gori desi promjena.
»Da nema prevara i pritisaka siguran sam da Demokratska partija socijalista ne bi imala ni 15 odsto podrške. Zato je potrebno zaustaviti ih ubjedljivom pobjedom, jer im samo tako ni kraða neæe pomoæi«, rekao je Mandiæ.
Poslanik Fronta Branko Raduloviæ kazao je Lekiæu da bi u sluèaju njegove pobjede, on i opozicija trebalo da poðu »svako svojim putem«.
»Da nam budeš najveæi kritièar a ni mi ti neæemo ostati dužni«, naveo je on.
Raduloviæ je dodao da æe od Lekiæa oèekivati smjene u tužilaštvu i pravsosuðu, borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije i odgovor na nezakonite privatizacije.
Prema njegovim rijeèima, istraživanja Fronta, raðena sredinom marta, pokazuju da æe u sluèaju izlaznosti od 70 odsto Lekiæ sigurno pobijediti.
Raduloviæ je kazao da je realno vjerovati da æe Lekiæ pobijediti, ali i da se na jesen može smijeniti gradonaèelnik Podgorice Miomir Mugoša a da se kraja godine mogu raspistai novi parlamentarni izbori.
Poslanik Socijalistièke narodne partije Velizar Kaluðeroviæ podsjetio je da oko 30 hiljada graðana nema nove liène karte, kao i da je Državna izborna komisija danas odluèila da oni neæe moæi zbog toga da glasaju.
»Tražiæemo i od Ustavnog suda, bez obzira kakav bio i kakav odnos prema njemu imamo, da i on saopšti svoj stav - da li zaista za preko 30 hiljada graðana kojima Ustav garantuje biraèko pravo, oni žele da ih u nedjelju ostave bez tog prava«, kazao je on.
Kaluðeroviæ je naveo da je ta partija održala prethodnih sedmica preko sto sastanaka sa svojim simpatizerima i èlanovima, u funkciji ostvarivanja Lekiæeve pobjede.
(kraj) mib/žug