Lipovina Božović: Platforme za usluge prilagoditi građanima
- Lipovina Božović: Platforme za usluge prilagoditi građanima
- Post By urednik
- 18:55, 11 oktobar, 2021

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Ogromni koraci napravljeni su u pojedinim oblastima digitalizacije, ali postoji prostor za poboljšanje, ocijenila je državna sekretarka u Ministarstvu ekonomskog razvoja Milena Lipovina Božović, navodeći da je važno da platforme za usluge budu prilagođene građanima.
Lipovina Božović je to saopštila na panel sesiji “Pametno upravljanje 2.0: Aspekti pružanja digitalnih javnih usluga usmjerenih na čovjeka”, u okviru četvrtog Digitalnog samita ekonomija Zapadnog Balkana.
Kako prenosi PR Centar, ona je ocijenila je da je pametno upravljanje jedini način za poboljšanje javnih usluga i dodala da digitalni javni servisi danas predstavljaju imperativ.
“Motiviše me svijest da je to najbolji način da ispunimo očekivanja javnosti i postanemo efikasniji i otporniji. Pristup javnim uslugama trebao bi biti lak i brz“, istakla je Lipovina Božović.
Ona je kazala da je malo vjerovatno da cÌe se vlade vratiti na obrasce prije pandemije, navodeći da digitalne strategije moraju biti u središtu programa politike.
„Vjerujem da svi građani i kompanije moraju da promjene svoje navike i pređu na digitalne usluge“, smatra Lipovina Božović.
Lipovina Božović je istakla da su prednosti digitalizacije svima jasne.
„Za sve vlade, ne samo za našu, to je značajan izazov, ali mi smo u potpunosti sposobni to učiniti”, navela je Lipovina Božović.
Ona je ocijenila da je, pored svih loših stvari po Crnu Goru i njenu ekonomiju, pandemija donijela i neke dobre segmente.
“Saznali smo da možemo uspjeti na izazovnom putu ka digitalnoj transformaciji u svim aspektima pružanja javnih usluga“, istakla je Lipovina Božović.
Ona je kazala da su, prilikom dizajniranja novih i ažuriranja postojecÌih platformi za usluge, u Ministarstvu nastojali da ih učine jednostavnim i prilagođenim korisnicima.
“Tako da ih korisnici ne doživljavaju kao prepreku, vecÌ kao koristan alat koji cÌe olakšati komunikaciju sa javnom upravom”, pojasnila je Lipovina Božović.
Lipovina Božović je navela da je ekonomska aktivnost usljed krize značajno oslabila.
Ona je dodala da je to bio jasan signal aktuelnoj Vladi da obezbijedi brza rješenja kako bi izbjegla otpuštanja zaposlenih.
“Vlada je odlučila da pokrene Program za pružanje podrške privredi i građanima radi ublažavanja negativnih efekata pandemije, koji cÌe pomocÌi preduzetnicima i malim i srednjim preduzecÌima da isplacÌuju plate“, podsjetila je Lipovina Božović.
Ona je navela da, iako u Ministarstvu ekonomskog razvoja koriste svaku priliku da usvoje i povećaju svoje digitalne javne usluge, nije zadovoljna trenutnim nivoom digitalizacije javnog sektora u Crnoj Gori.
Lipovina Božović je ocijenila da je potrebna velika pomocÌ međunarodnih partnera u ubrzanju te transformacije.
“Ovo je trenutak kada dolazimo do inovacija. Ojačana je njihova uloga kao bitnog pokretača ekonomskog razvoja. U cilju efikasnije implementacije, odlučili smo da preduzmemo potrebne korake i ka digitalizaciji inovacionog sektora”, rekla je Lipovina Božović.
Ona je istakla da kreatori politike, imaju ključnu ulogu u pomaganju kompanijama, posebno malim i srednjim, da prilagode svoju kulturu i procese digitalnom svijetu.
“Iako je pandemija proizvela nekoliko negativnih efekata, pokušali smo i uspjeli je pretvoriti u priliku za digitalizaciju usluga koje nudi Ministarstvo”, navela je Lipovina Božović.
Time je, kako je ocijenila, stvorena osnova za dalje obrazovanje malih i srednjih preduzecÌa koja bi ih usmjerila ka novim izazovima, ali i izvanrednim novim mogucÌnostima.
Na sesiji su govorili viši savjetnik za pružanje usluga i reforma javne uprave u SIGMA OECD, Nick Thijs, Menadžerka programa u ReSPA-i Olivera Damjanović, menadžer Regionalnog Biroa UNDP-a za Evropu i centralnu Aziju Gerd Trogemann.
Kako je saopšteno, govorili su i generalna menadžerka SAP -a za javne usluge u Srednjoj i Istočnoj Evropi Natalia Panina, direktorica Vladinog portala e-Albanija Nevila Repishti kao i šef Direkcije u Agenciji za informaciono društvo iz Kosova, Burim Balaj.
Na sesiji je govorila i šefica e-Vlade u Bosni i Hercegovini Ivana šarić, i asistentkinja direktora u Kancelariji za IT i eUpravu iz Srbije Ana šarenac.
Digitalni samit Zapadnog Balkana 2021. održava se kao dio Berlinskog procesa i kao inicijativa Regionalnog savjeta za saradnju, a važnost samita je potvrđena kroz novi četvorogodišnji Akcioni plan 2021-2024, za zajedničko regionalno tržište.
Domaćin i organizator ovogodišnjeg izdanja je Ministarstvo javne uprave digitalnog društva i medija ispred Vlade Crne Gore, dok je generalni sponzor kompanija M:TEL.
(kraj) tir/nij