LP: Vukoviæeve tvrdnje temeljno neistinite
- LP: Vukoviæeve tvrdnje temeljno neistinite
- Post By urednik
- 16:34, 28 decembar, 2008

Podgorica, (MINA) – Navodi funkcionera Demokratske partije socijalista Miodraga Vukoviæa o nepotrebnosti donošenja Zakona o lustraciji poèivaju na nizu neistina i ružnih kvalifikacija na ime Liberalne partije (LP) kao njegovog predlagaèa, saopšteno je iz Službe za odnose sa javnošæu liberala.
Predstavnik Službe, Andrija Petkoviæ, smatra da je tvrdnja Vukoviæa da takav odnos prema prošlosti ne formira ni jedna ozbiljna država temeljno neistinita.
Petkoviæ je kazao da su upravo države koje su pripadale bivšem komunistièkom bloku, rješavajuæi pitanje lustracije, odavno postale èlanice Evropske unije, navodeæi primjere Èeške, Poljske, Slovaèke i Maðarske.
“Vukoviæ u potpunosti i namjerno zanemaruje dobro poznatu èinjenicu da evropska demokratska društva ne prihvataju da na visokim državnim i javnim funkcijama mogu biti izabrani ljudi koji su se bilo kada ogriješili o ljudska prava”, kaže se u saopštenju dostavljenom agenciji MINA.
Petkoviæ je naveo da Vukoviæ namjerno zanemaruje èinjenicu da je predlog zakona koji je LP predložila crnogorskom Parlamentu model takozvane “meke lustracije”, kakav je postojao u Maðarskoj. “Do sada niko ozbiljan u Evropi nije kritikovao taj model zakona”.
On smatra da su sva pozivanja na model zakona koji je usvojila Albanija i njegovo poreðenje sa modelom koji je predložila LP apsolutno neistinita, jer je Albanija usvojila “rigidni èeski model” iz 1995. godine.
“Zakonom o lustraciji koji je predložila LP ne predviða se nikakva odmazda, suðenja ili zatvaranja ljudi, veæ samo njihovo tiho uklanjanje sa državnih funkcija, ukoliko se dokaže da su u prošlosti kršili ljudska prava”, precizirao je Petkoviæ.
On je dodao da se tim predlogom zakona predviða i da te osobe ne smiju biti birane na državne i znaèajne javne funkcije.
“Valjda je svakome jasno da se jedno demokratsko društvo ne moze izgraðivati sa ljudima koji su kršili ljudska prava u bilo kom obliku i da je demokratski iskorak jednog društva ukoliko tiho ukloni takve ljude sa državnih funkcija”, kazao je Petkoviæ.
Prema njegovim rijeèima, posebno je demokratski iskorak društva kada se ono u skladu sa zakonom suoèi sa svojom proslošæu na istinit i objektivaan naèin, što, kako je kazao, obezbjeðuje Zakon o lustraciji.
Petkoviæ je naveo da u zakonu koji je predložila LP nema nièega politikantskog, veæ prevashodno želja da pomogne èitavom crnogorskom društvu da na najbolji moguæi naèin ostavi iza sebe “jedan tužan, nesreæan i sraman dio svoje nedavne prošlosti”.
“Obaveza Crne Gore da usvoji i primjeni Zakon o lustraciji tim je veæa jer je, osim što je živjela u komunizu, bila neposredni i posredni uèesnik krvavog balkanskog raspleta, u kojem se nijesu samo kršila ljudska prava, veæ su se dešavali i strašni zloèini”, smatra on.
Petkoviæ je ocijenio da “nervoza i obilje neistina kojima se služi Vukoviæ” najbolje svjedoèe o potrebi Crne Gore da se suoèi sa svojom prošlošæu.
“Jer ako to ne uradi, može dozvoliti da se ta prošlost, na koju su u bitnom uticali partijski drugovi Vukoviæa, ponovo poigra sa svima nama. Nažalost, tako je više puta bilo u našoj, ne dalekoj prošlosti”, zakljuèio je on.
(kraj) drv