Lukovac: Evropa mijenja odnos i poruke
- Lukovac: Evropa mijenja odnos i poruke
- Post By dragana
- 15:45, 22 jul, 2003

Beograd, (MINA-BUSINESS) – Izjave iz Evropske komisije o nemoguænosti sklapanja Privremenog sporazuma o saradnji Srbije i Crne Gore sa Evropskom unijom prije 2008. godine, pokazuje praksu mijenjanja odnosa i poruka, ocijenio je danas ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom zajednice Branko Lukovac.
Evropski komesar Kristofer Paten /Christopher Patten/ je u ponedjeljak saopštio da Sporazum ne može biti sklopljen prije 2008., ako carinske stope u Crnoj Gori i Srbiji za neke proizvode ostanu razlièite u periodu od pet godina, što dopušta akcioni plan harmonizacije.
Privremeni sporazum je pretposlednja faza pridruživanja, kada je najveæi dio obaveza ispunjen, a države EU treba da odluèe o prijemu novog èlana.
Lukovac je rekao da ga je Patenova izjava iznenadila, pojašnjavajuæi da je Evropska komisija prvo razumjela dogovor o carinskim stopama, da bi nekoliko dana kasnije tražila dodatna preciziranja.
“Taj dio akcionog plana je usaglašen u Briselu, 27. juna, u razgovorima predstavnika vlada Srbije, Crne Gore i Evropske komisije. Razumjeli su razloge takvog rješenja, bili su protiv kontigenata predviðenih u nacrtu i saglasili se da carinske stope budu usaglašene u toku pregovora sa Svjetskom trgovinskom organizacijom (STO)”, rekao je Lukovac agenciji Mina-business.
On je dodao da je Evropska komisija 1. jula u Beogradu naknadno insistirala da se dvije vlade dogovore i o visini carinskih stopa nakon tri ili pet godina.
“To je veæ bilo odstupanje od dogovora u Briselu, a i nelogièno, ako je zajednièki bilo prihvaæeno da æe stope biti usaglašene u toku pregovora sa STO. Rijeè je o praksi, na koju se, izgleda, moramo navikavati, da se njihov odnos i poruke mijenjaju”, smatra Lukovac.
U Beogradu je tada, kako je saopštio, dogovoreno da carinske stope za 56 stateških poljoprivrednih proizvoda za Crnu Goru, po moguænosti budu definisane do 1. septembra.
“Ako se to ostvari, onda je cio problem skinut sa dnevnog reda i ta prepreka prevaziðena”, kazao je Lukovac.
On ne smatra da pitanje koje je pomenuo Paten predstavlja problem za ulazak u Srbije i Crne Gore u EU 2007. godine.
“Kada bi to bio jedini problem, onda bi sasvim sigurno Srbija i Crna Gora veæ našle neko rješenje”, kazao je Lukovac.
Prema njegovim rijeèima, carinske stope neæe biti kljuèno pitanje i prepreka na putu Srbije i Crne Gore prema EU, zajednièki ili odvojeno.
“Kakav god bio izbor graðana Crne Gore, usklaðivanje naša dva tržišta biæe neophodno. Oèekujemo da uskoro poènemo intenzivniji rad na èlanstvu u STO, što æe nam olakšati taj proces”, rekao je Lukovac.
Pregovori o Stabilizaciji i pridruživanju, prema njegovim ocjenama, mogu poèeti ubrzo nakon završetka Studije izvodljivosti i dobijanja mandata od država èlanica EU o njihovom poèetku.
“To bi moglo biti tokom prve polovine naredne godine, ako bude politièke volje na obje strane”, smatra Lukovac.
Proces pristupanja EU je, kako je ocijenio, trajan, a važno je da do tada Srbija i Crna Gora definišu da li æe iæi zajedno ili odvojeno.
Lukovac je rekao da bi, u sluèaju odvojenog pristupanja Crne Gore i Srbije bilo moguæe postojanje razlièitih carinskih stopa, a u suprotnom je logièno njihovo usklaðivanje.
On smatra da je trebalo oèekivati više fleksibilnosti EU u odnosu na državnu zajednicu, s obzirom da je i sama “kumovala” sporazumu Srbije i Crne Gore, èija je osnova pravo na izjašnjavanje o državno-pravnom statusu nakon tri godine.
Lukovac je rekao da trenutno u EU postoji politièki interes da Srbija i Crna Gora idu zajedno u integracije, kao i da je politièki interes država èlanica da se u tome podstièu.
Ako bi se pozicija Srbije i Crne Gore u pristupanju mjerila “regularno”, prema ispunjenju traženih kriterijuma, kako je dodao, prijem èlanica državne zajednice bio bi brži samostalno, jer meðu njima postoje velike strukturne razlike.
“Postoje socijalni i ekonomski problemi koje treba riješiti a koji, u sluèaju da taj proces teèe kroz jedan okvir, èini da, gotovo po pravilu, jedan uèesnik koèi onog drugog. A to je potpuno nepotrebno”, objasnio je Lukovac.
(kraj) dmc/kmh