Lukovac: Nastavak izrade Akcionog plana u maju
- Lukovac: Nastavak izrade Akcionog plana u maju
- Post By kristina
- 15:18, 28 april, 2003

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Vlade Crne Gore i Srbije su oznaèile kraj aprila kao rok za izradu Akcionog plana, ali je realnije oèekivati da taj posao nastave i u maju, ocijenio je danas ministar za ekonomske odnose zajednice sa inostranstvom, Branko Lukovac.
»Bez obzira što je do sada dosta uraðeno, ostale su neke neusklaðene pozicije na kojima æe biti nastavljen rad«, rekao je Lukovac agenciji Mina-business.
Akcioni plan usklaðivanja trgovinskih i spoljnotrgovinskih odnosa, kao i carinskih i poreskih sistema Srbije i Crne Gore treba da definiše etapnu harmonizaciju ekonomija država èlanica u roku od tri godine.
Lukovac smatra da eventualno prolongiranje roka za izradu Akcionog plana neæe promijeniti ili poremetiti odnose sa Evropskim unijom (EU).
»Èak i da Akcioni plan bude završen krajem maja, još bi bilo vremena za njegovo ocjenjivanje uoèi priprema za konferenciju EU i zemalja jugoistoène evrope u Solunu 21. juna, pripremu studije izvodljivosti i konsultacije unutar EU do kraja ove godine«, kazao je Lukovac.
On je ocijenio da je harmonizacija ide prilièno teško jer nije lako uskladiti dva veoma razlièita sistema prema strukturi i velièini, kakvi postoje u Srbiji i Crnoj Gori.
»Bolje je bilo da su se Vlade orijentisale na varijantu koja je pominjana u poèetku, odnosno izradu dva programa stabilizacije i pridruživanja, s obzirom na razlièite interese u oblasti carina«, ocijenio je Lukovac.
On je rekao da æe Srbiji, koja ima mnogo jaèu preraðivaèku industriju i poljoprivredu, trebati više vremena i postepenije približavanje carinskim stopama Svjetske trgovinske organizacije i EU, nego Crnoj Gori.
»Ostaje da vidimo da li æe deklarisana spremnost dvije Vlade da definišu Akcioni plan odgovarati oèekivanjima EU, ili æe nakon svega Evropa ipak kazati da to nije to i da potražimo alternative«, kazao je Lukovac.
On je podjetio da se Crna Gora opredijelila za otvorenu razmjenu robe i usluga sa inostranstvom i nisku carinsku zaštitu, jer nije veliki proizvoðaè i izvoznik i ne trebaju joj velike barijere za zaštitu domaæe prozvodnje.
"Srbija je u prethodnim decenijama razvijala preraðivaèki sektor i poljoprivredu, a njen interes je da dobije nešto duže vrijeme snižavanja tarifa, odnosno ulazak u otvorenu konkurenciju sa evropskim proizvoðaèima«, objasnio je Lukovac.
(kraj) dmc/kmh