Makedonska vlada počela proces za promjenu Ustava
- Makedonska vlada počela proces za promjenu Ustava
- Post By urednik
- 20:22, 8 oktobar, 2018

Skoplje, (MINA) - Vlada Makedonije usvojila je popodne na vanrednoj sjednici predlog za izmjenu Ustava radi promjene imena države u "Sjeverna Makedonija", na šta se obavezala sporazumom s Vladom Grčke.
Portparol makedonske vlade, Mile Bošnjakovski, rekao j na konferenciji za novinare da će predlog odmah biti dostavljen parlamentu i da u Vladi očekuju da će poslanici sjutra početi sa razmatranjem i donijeti odluku o pristupanju promjenama Ustava.
"Sada svi poslanici, bez obzira kojoj partiji pripadaju, imaju istorijsku dužnost i obavezu pred građanima da obezbijede put Makedonije ka stabilnosti, bezbjednosti i ekonomskom prosperitetu. To je put ka Evropskoj uniji (EU) i ka NATO, koji vodi preko dogovora Makedonije i Grčke", istakao je on.
Prema njegovim riječima, od poslanika se "očekuje odluka u tom pravcu kao izraz poštovanja volje gradjana koji su glasali na referendumu, kao i volje oko 80 odsto gradjana koji se u kontinuitetu izjašnjavaju da odobravaju članstvo u EU i NATO".
Na pitanje da li je obezbijeđena podrška opzicionih poslanika VMRO DPMNE za potrebnu dvotrećinsku većinu, Bošnjakovski je izbjegao da odgovori, rekavši da vlada očekuje da će poslanici slijediti glas naroda, koji se, u velikoj većini izjašnjava za članstvo u EU i NATO, prenose regionalni mediji.
"Ono što su gradjani odlučili 30. septembra, ono što mi danas počinjemo kao proces je strateški interes Makedonije – članstvo u EU i NATO", rekao je portparol makedonske vlade.
Bošnjakovski je objasnio da su predvidjena četiri ustavna amandmana, kojima će ispred imena države Makedonija biti dodata geografska odrednica "sjeverna", biti izmenjena preambula i ojačane garancije za nepovredivost granice i teritorijalni integritet, kao i briga za Makedonce u dijaspori.
Da bi u Sobranju izglasala ustavne promjene, vladajućim strankama, SDSM i DUI, potrebna je dvotrećinska većina od 80 glasova, što znači da im je potrebna podrška najmanje devet poslanika opozicione koalicije VMRO-DPMNE.
Premijer Zoran Zaev je, u danas objavljenom intervju za grčki "Euronjuz", rekao da Makedoniji nijesu potrebni izbori, i da su toku konsultacije sa poslanicima oko podrške ustavnim izmjenama.
Zaev je ranije najavio vanredne parlamenarne izbore do kraja novembra, ukoliko ne obezbedi dovoljnu podršku poslanika za izmenu Ustava.
(kraj) nim