
Beograd, (MINA-BUSINESS) - Usklaðivanje carina sa evropskim standardima, koje traži Crna Gora, ne može se posmatrati tako jednostrano, jer su stope u Evropskoj uniji odraz njenog razvoja, smatra pomoænik srpskog ministra za ekonomske odnose sa inostranstvom Radmila Milivojeviæ.
Ona je za beogradski Glas javnosti rekla da se moraju se posmatrati i sve mjere trgovinske politike EU, a ne samo carinske stope. Milivojeviæ je podsjetila da stopa efektivne carinske zaštite u EU ustvari iznosi 20,6 odsto.
Analiza napretka u harmonizaciji ekonomskih sistema Srbije i Crne Gore sumirana je na interministarskim konsultacijama delegacija dvije vlade, održanim u utorak u Beogradu,
“Analiza je pokazala da je ostvaren mali napredak u odnosu na razgovore poèetkom novembra prošle godine, kada su obje delegacije konstatovale da se rok za donošenje Akcionog plana produži do 30. aprila”, kazala je Milivojeviæ.
Srpska strana je, prema njenim rijeèima, predoèila da su moguænosti za konkretno usaglašavanje carinskih stopa male, jer su razlike u njihovom nivou velike, a odraz su i razlièitih privrednih struktura Srbije i Crne Gore. To se posebno odnosi na hemijsku industriju, metalni kompleks i poljoprivredu, gdje Srbija ne vidi moguænost da se spusti na nivo crnogorskih carina.
Srpska delegacija je istakla da nema ništa protiv usaglašavanja carinske zaštite sa EU u okviru procesa stabilizacije i pridruživanja Uniji, ali je preduslov za to da se prethodno harmonizuju dva ekonomska sistema unutar državne zajednice.
“U tom kontekstu predstavnici srpskog ekspertskog tima izrazili su spremnost da do 29. aprila rade zajedno sa crnogorskim struènjacima na sužavanju lijevka pomenutih razlika. Ono što se ne može do tada usaglasiti treba da uðe u Akcioni plan kao nepremostiva prepreka do sljedeæeg kruga pregovora, u kojem æe se tražiti modalitet za prevazilaženje, naravno sa stanovišta ekonomskih interesa Srbije i Crne Gore”, reka je Milivojeviæ.
Delegacija Srbije tražila je i da Crna Gora dostavi konkretne odgovore povodom drugih pitanja iz Akcionog plana, na predloge koje je Srbija proslijedila još u januaru i februaru.
Milivojeviæ je dodala da je posebno ukazano na problem sporazuma o slobodnoj trgovini, koji su sklopljeni na ranijem saveznom nivou sa odreðenim brojem zemalja iz regiona i koje Crna Gora ne primjenjuje, jer su njene carinske stope niže od odobrenih preferencijala.
“Otvoreno smo rekli da ne možemo odustati od tih preuzetih meðunarodnih obaveza i da æemo sporazume sprovoditi na svojoj teritoriji, a Crna Gora, ukoliko neæe, moraæe to pitanje da otvori u okviru Pakta za stabilnost”, kazala je Milivojeviæ.
Srpska delegacija je istakla da proces harmonizacije ne smije da ugrozi reformski paket Srbije, jer se ona ne odnosi samo na carine, veæ i na jedinstveni poreski i spoljnotrgovinski sistem, konkurentsku i politiku podsticaja u poljoprivredi i industriji i jedinstvene mjere u poljoprivredi.
“Oèito je teško da se ta jedinstvenost obezbijedi zbog razlièitih interesa Srbije i Crne Gore, a za Srbiju je rok od tri godine, kako predlaže druga strana, predug za harmonizaciju ekonomskih sistema, jer bi bio na uštrb njenih reformi. Svi dosadašnji kontakti sa Evropskom komisijom pokazali su da EU traži da Akcioni plan bude jasan, obavezujuæi i primjenljiv po automatizmu”, tvrdi Milivojeviæ.
(kraj) kmh