
Podgorica, (MINA) - U Skupštini Crne Gore nakon izbora biæe jedna koalicija, tri stranke i èetiri albanske nacionalne partije.
U Skupštini Crne Gore naæi æe se 48 poslanika koalicije "Evropska Crna Gora", koju èine Demokratska partija socijalista, Socijaldemokratska partija, Bošnjaèka stranka (BS) i Hrvatska graðanska inicijativa.
Koalicija „Evropska Crna Gora“, bez BS-a, na izborima 2006. dobila je 41 mandat, a sada je uveæala broj poslanièkih mjesta na 48.
Najveæi rast na izborima zabilježila je Socijalistièka narodna partija, koja je u prošlom sazivu imala osam mandata, a sada æe u parlamentu imati duplo više poslanika – 16.
Ta stranke æe, sa èetvrtog mjesta, sada biti druga po snazi u Skupštini Crne Gore.
Najveæi pad ima Pokret za promjene, koji je sa jedanaest poslanièkih mandata spao na pet.
Nekadašnja koalicija Srpska lista u prošlom skupštinskom sazivu imala je 12 poslanièkih mandata, dok je sada Nova srpska demokratija osvojila osam, a ostale nekadašnje èlanice te liste nijesu prešle cenzus.
Van parlamenta tako æe biti Stranka srpskih naprednjaka, Stranka srpskih radikala, kao i predstavnik Srpskog nacionalnog vijeæa.
Cenzus od tri odsto za ulazak u parlament nije prešla Narodnjaèka koalicija, koju èine Narodna stranka (NS) i Demokratska srpska stranka i to æe biti prvi put od uvoðenja višepartijskog sistema u Crnoj Gori 1990. godine da u Skupštini neæe biti predstavnika NS-a.
NS je u prošlom sazivu imala dva poslanika, a DSS jednog.
Van parlamenta ostala je i koalicija Liberalne partije i Demokratskog centra, tako da æe i liberali prvi put biti van parlamenta od uvoðenja višestranaèja.
Bošnjaèka stranka koja je na izborima 2006. godine nastupala u savezu sa LP i osvojila dva mandata, sada je u koaliciji sa DPS-om dobila tri.
Mjesto u crnogorskom parlamentu, sa po jednim poslanièkim mestom, zauzele su i èetiri albanske nacionalne partije koje su imale posebnu izbornu jedinicu.
Cenzus su prešle Demokratska unija Albanaca, koalicija Demokratskog savez u Crnoj Gori i Albanske alternative, Forca i Albanska koalicija –Perspektiva, koje su osvojile po mandat.
Van parlamenta ostala je Stranka penzionera i invalida koju je podržao 7.691 graðanin.
Ispod cenzusa su i Srpska nacionalna lista sa 4.291 osvojenim glasom, koalicija „Bošnjaci i Muslimani zajedno, jedno“ sa 3.489 glasova, Otadžbinska srpska stranka koju je podržalo 2.446 biraèa i Crnogorski komunisti za koje je glasalo 1.594 graðana.
U crnogorskom parlamentu ima 81 poslanik, a u izbornoj trci uèetvovalo je 16 izbornih lista - sedam koalicija i devet stranaka.
Prema podacima Državne izborne komisije, na parlamentarne izbore 29. marta glasalo je 329. 818 biraèa.
(kraj) djs/žug