Manje uèešæa države u finansiranju pripravnièkih zarada negativno
- Manje uèešæa države u finansiranju pripravnièkih zarada negativno
- Post By kristina
- 14:32, 3 septembar, 2011

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Odluka države da od septembra smanji procenat uèešæa u finansiranju pripravnièkih zarada, sa 80 na 60 odsto, negativno æe uticati na mlade obrazovane ljude, koji treba da budu motor razvoja društva, ocijenili su iz Centra za graðansko obrazovanje (CGO).
Oni su, kako je saopšteno, zabrinuti zbog najavljenog smanjenja procenta uèešæa u finansiranju pripravnièkih zarada, jer bi se posljedice takve odluke mogle negativno odraziti i na profesionalni angažman mladih.
“U kontinuitetu upozoravamo na neusklaðenost upisnih politika privatnih i Univerziteta Crne Gore i tržišta rada, što je dovelo do hiperprodukcije visokoškolaca, koje tržište ne može da apsorbuje”, kazali su iz CGO-a.
Oni su podsjetili da u evidenciji Zavoda za zapošljavanje (ZZZ) trenutno ima više od èetiri hiljade mladih sa diplomom fakulteta, bez radnog staža i izgledne perspektive za moguænost zapošljenja.
Iz CGO su dodali da je na Univerzitetu u ovoj školskoj godini studiralo ukupno 17,76 hiljada studenata, od èega je 5,16 na završnim godinama, dok je u narednu upisano više od šest hiljada novih.
“Tome treba dodati i ne mali broj studenata na privatnim univerzitetima. Država za sada ne pokazuje da to identifikuje kao problem niti sljedstevno nudi rješenje za takvu situaciju”, tvrde u CGO-u.
Oni su saopštili i da je izmijenjena upisna politika znatno olakšala moguænost upisa na fakultete, dok su ukidanje prijemnih testova i snižavanje kriterijuma za upis doveli do toga da posljednjih godina skoro svi srednjoškolci upisuju fakultete. Primjetna je, kako tvrde, i tendencija da se veliki broj uèenika srednjih struènih škola, poput medicinske, kasnije odluèe za fakultete iz oblasti društvenih nauka.
Po podacima ZZZ, u posljednjih deset godina broj upisanih studenata poveæao se 2,5 puta, sa 8,33 hiljade na 21,2 hiljade, što bez adekvatne upisne politike i usklaðenosti sa tržištem rada predstavlja “zvono za uzbunu”.
“U ovom trenutku, diplomci teško mogu do posla, a poražavajuæa je èinjenica da nemaju priliku ni da odrade pripravnièki staž. Odgovor nadležnih na tu situaciju je destimulisanje poslodavaca kroz smanjenje uèešæa u finansiranju pripravnièkih pzarada, što je neprimjereno, neodgovorno i neozbiljno”, poruèili su iz CGO.
Oni su saopštili da je nemoguæe oèekivati da æe tržište rada samo od sebe regulisati ponudu i tražnju, zbog èega su pozvali ministarstva prosvjete i rada i socijalnog staranja da tom pitanju pristupe ozbiljno i blagovremeno, kako bi se izbjegla situacija da se mladi školuju za èekanje na birou rada.
Iz Ministarstva rada i socijalnog staranja ranije su objasnili da se Vlada odluèila na smanjenje procenta uèešæa u finansiranju pripravnièkih zarada, jer je globalna ekonomska kriza uticala na snižavanje ukupnog iznosa za aktivne mjere zapošljavanja, pa i na novac namijenjen za angažovanje pripravnika.
(kraj) nar