MANS: Odgovori ne mogu biti tajna
- MANS: Odgovori ne mogu biti tajna
- Post By djordje
- 12:54, 8 mart, 2010

Podgorica, (MINA) – Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) zatražila je od Upravnog suda da poništi rješenje Ministarstva za evropske integracije o zabrani pristupa odgovorima na Upitnik Evropske komisije, dok je taj vladin resor predložio da se tužba MANS-a odbaci kao neosnovana.
Pred Upravnim sudom danas je održana usmena rasprava, povodom tužbe MANS-a protiv Ministarstva za evropske integracije, zbog odbijanja tog vladinog resora da omoguæi pristup odgovorima na Upitnik EK.
Predstavnici MANS-a ponovili su da je Vlada tim èinom prekršila Ustav i Zakon o slobodnom pristupu informacijama, dok je iz Ministarstva saopšteno da proces odgovaranja na Upitnik još nije završen, zbog èega je odbijen zahtjev za pristup odgovorima.
“Odgovori æe biti dostupni javnosti kada se završi èitav proces odgovaranja”, kazala je sekretar Ministarstva za evropske integracije Nada Paviæeviæ.
Ona je navela da bi, ukoliko bi se u ovom trenutku izašlo u susret zahtjevu MANS-a, moglo doæi do zloupotrebe odgovora, posebno iz razloga što još nijesu konaèni.
“Proces odgovaranja na Upitnik EK i dalje je u toku, odnosno odgovori još nijesu dobili konaènu formu, zbog èega im nije dozvoljen pristup”, kazala je Paviæeviæ.
Ona smatra da bi objelodanjivanja dijela podataka iz odgovora moglo da nanese štetu ugledu i povjerenju u rad organa vlasti.
Pravni savjetnik MANS-a Milena Deletiæ kazala je da najava Ministarstva za evropske integracije, da æe naknadno objaviti sadržaj odgovora na Upitnik EK, potvrðuje navode da se ne radi o tajnim informacijama.
Prema njenim rijeèima, ocjena Ministarstva da se radi o povjerljivim informacijama je subjektivna.
Deletiæ je istakla da podatak da je na izradi odgovora uèestvovalo hiljadu državnih službenika ide u prilog tezi da odgovori ne smiju da imaju oznaku tajni podatak.
“Graðani Crne Gore imaju pravo da znaju kako je državna administracija uradila taj posao, posebno što je u pitanje tako ozbiljna stvar kao što su evropske integracije. Nesporan je interes graðana da imaju punu informaciju o tome na koji naèin je Briselu predstavljeno trenutno stanje u zemlji”, kazala je ona.
MANS-a ukazuje da, prema Ustavu, svako ima pravo pristupa informacijama u posjedu državnih organa i organizacija koje vrše javna ovlašæenja, dok se to pravo može ogranièiti ako je to u interesu zaštite života, javnog zdravlja, morala i privatnosti, voðenja kriviènog postupka, bezbjednosti i odbrane, spoljne, monetarne i ekonomske politike.
Koordinator MANS-a Vuk Maraš kazao je novinarima da je, tokom tokom rasprave pred Upravnim sudom, definitivno pokazano da Vlada nema nijedan dokaz zašto su odgovori na Upitnik proglašeni tajnim dokumentom.
“S druge strane, po prvi put smo èuli pravi razlog zašto se kriju odgovori na Upitnik EK. Sekretar Ministarstva kazala je da bi objavljivanje odgovora nanijelo štetu ugledu i povjerenju u rad vlasti, što je upravo stvar zbog èega su sakriveni odgovori”, naveo je on.
Maraš smatra da, ukoliko je u tim odgovorima slika o Crnoj Gori prezentovana na istinit naèin, onda ne postoji razlog kako bi to moglo da utièe na smanjenje povjerenja graðana u rad Vlade.
“U suprotnom, ukoliko su iznijete neistine, a mi smo do sada nekoliko puta bili svjedoci toga, onda to, svakako, može uticati na povjerenje u rad vlasti”, kazao je on.
Prema njegovim rijeèima, pristupanje Evropskoj uniji nije privatan proces ministra za evropske integracije Gordane Ðuroviæ, veæ proces pristupanja èitavog društva i države Crne Gore.
“Zbog toga niko ne može stavljati monopol na taj proces da bi sakrio neistine u odgovorima na Upitnik EK. Interes je graðana Crne Gore da dobiju odgovore koji æe biti jasna slika stanja u našoj zemlji”, naveo je Maraš.
On je istakao da približavanje Crne Gore EU treba da bude transparentan proces, a ne "monopolski koji æe obilovati neistinama u odgovorima" na Upitnik EK.
Maraš vjeruje da presuda Upravnog suda može biti samo jedna - da se poništi rješenje Ministarstva za evropske integracije o zabrani pristupa odgovorima na Upitnik EK.
“Ukoliko se to ne desi, žaliæemo se Vrhovnom sudu Crne Gore, kao drugostepenom organu, a na kraju ostaje i sud u Strazburu, jer pravo na slobodan pristup informacijama spada u jedno od osnovnih ljudskih prava”, kazao je on.
Predsjednik sudskog vijeæa Gordana Pot najavila je da æe Upravni sud odluku o ovom sluèaju donijeti u zakonskom roku.
(kraj) djs/isf