Mariæ: Prerano se poèelo kasniti sa ispunjavanjem obaveza
- Mariæ: Prerano se poèelo kasniti sa ispunjavanjem obaveza
- Post By ljubicam
- 14:22, 5 februar, 2014

Podgorica, (MINA) – Crna Gora je previše rano poèela kasniti sa ispunjavanjem obaveza preuzetih Akcionim planom za poglavlje 23, što je veoma zabrinjavajuæe, smatra èlan Radne grupe za to pregovaraèko poglavlje iz Centra za graðansko obrazovanje, Boris Mariæ.
Izvještaj o ispunjenosti obaveza iz AP koji je usvojila Vlada, a èiju je analizu uradio Centar za demokratsku tranziciju, pokazuje da 11 lokalnih samouprava u decembru prošle godine još nije usvojilo akcione planove za borbu protiv korupcije.
„Moramo biti zabrinuti i ukazati na previše rano kašnjenje sa ispunjavanjem preuzetih obaveza u Poglavlju 23“, kazao je Mariæ agenciji MINA.
On je naglasio da je Vlada, bez bilo kakvih pritisaka, preuzela obaveze koje su u formi AP prezentirane predstavnicima Eevropske komisije, i na kojima je postignuta obostrana saglasnost, što je dovelo do otvaranja poglavlja 23.
Mariæ je kazao da Izvještaj o realizaciji mjera iz AP za Poglavlje 23, iako metodološki nije izveden do kraja, govori o brojnim kašnjenjima, i to u zaista kratkom vremenu i u odnosu na obaveze koje su u najveæem broju sluèajeve normativno tehnièke prirode.
„Postavlja se logièno pitanje, šta oèekivti kada na dnevni red, i to vrlo brzo, doðe kvalitet primjene zakona, konkretni rezultati u sprovoðenju zakona, radu državnih organa, procesuiranju do pravosnažnosti sluèajeva korupije i organizovanog kriminala“, naveo je Mariæ.
Prema njegovim rijeèima, Izvještaj o realizaciji mjera za Poglavlje 23 pati od brojnih nepreciznosti, pa je tako neprecizan i podatak o broju AP za borbu protiv korupcije na lokalnom nivou.
„Znaèajno veæi broj lokalnih samouprava je donio te akcione planove, ali je mnogo bitnije to što ti i slièni dokumenti nijesu unaprijedili borbu protiv korupcije na lokalnom nivou. Sadržaj tih planova je više nego sporan, a Izvještaj nema metodologiju da na to ukaže“, naglasio je Mariæ.
On je kao primjer naveo to što lokalni akcioni planovi ne prepoznaju urbanizam i sistem zapošljavanja u lokalnoj administraciji kao visoko riziène zone za pojavu korupcije.
„Dok je sprovoðenje predviðenih mjera posebna prièa, koja se pretvara u statistièke parametre krajnje udaljene od realnog života i suštine borbe protiv korupcije“, zakljuèio je Mariæ.
(kraj) gop/isf