Markoviæ: Vlada dezinformiše o ekonomskoj stabilnosti
- Markoviæ: Vlada dezinformiše o ekonomskoj stabilnosti
- Post By kristina
- 14:13, 5 jun, 2005

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Crnogorska Vlada plasira dezinformacije o ostvarivanju makroekonomske stabilnosti i razvoja, koje ne mogu izdržati logiènu kontrolu niti biti potvrðene u aktuelnoj stvarnosti, ocijenio je danas ekonomski analitièar, Branko Markoviæ.
«Naprotiv, stvarnost pokazuje da je vlast ostvarila razorenost privrede i društva, kritiènu nerazvijenost sa visokom nezaposlenošæu i minimalnim rastom prepolovljenog društvenog proizvoda, sve moguæe protivurjeènosti i deficite», kazao je Markoviæ agenciji Mina-business.
On je dodao da su meðu ostvarenjima Vlade i visoka monopolizacija, korupcija i kriminalizacija reprodukcije, drastièno siromaštvo najveæeg dijela naroda, prosperitet sive ekonomije i privatizacija privrede u režiji i izvoðenju povlašæenog sloja vlasti i njenih sivoprofitera.
«Vladina makroekonomska stabilnost u stvari predstavlja paralizu, okamenjenost i fosilizaciju razorene, razgrabljene i neefikasne privrede i ukupne društvene reprodukcije», ocjenjuje Markoviæ.
Kako je kazao, stope ekonomskog rasta predviðene Agendom ekonomskih reformi se ne ostvaruju, pa je Crna Gora dugo u zoni veoma izražene stagnacije na kritièno niskom nivou razvijenosti i sa najnižom stopom rasta bruto društvenog proizvoda u regionu i meðu zemljama tranzicije.
«Najveæa ostvarena stopa ekonomskog rasta u Crnoj Gori od 3,5 odsto jedva dostiže stopu globalnog i znatno je ispod ostvarene dinamike razvoja zemalja našeg okruženja, od èetiri do sedam odsto», kazao je Markoviæ. «Crnoj Gori, kao izrazito nerazvijenoj, neophodna je godišnja stopa privrednog rasta koju ostvaruju zemlje u razvoju, od šest do deset odsto, sa osmišljenim razvojnim konceptom i znaèajnim inicijalnim impulsom, èak do šok terapije».
On je podsjetio da je spoljnotrgovinski robni deficit prošle godine uveæan za petinu na 430 miliona EUR, strani dug za 40 miliona, dok unutrašnji još predstavlja tajnu.
«Deficit akumulacije i sredstava za investicije je oèigledno drastièno izražen, što je posljedica razorene privrede i procvata destruktivne sive ekonomije. Direktne strane investicije su veoma niske i prošle godine su iznosile samo 50 miliona EUR ili oko polovinu planiranih, a bez kredita i bespovratne strane pomoæi ne mogu se održavati kapaciteti i infrastruktura, a kamoli ostvariti investicioni impuls, dinamièan razvoj i izlaz iz katastrofalne krize», tvrdi Markoviæ.
Deficit javne potrošnje, prema njegovim rijeèima, stalno je visok, Vlada saopštava kontraverzne i nerealne podatke o zaposlenosti i nezaposlenosti, dok se ne ostvaruje 400 planiranih programa iz Strategije razvoja i smanjenja siromaštva, vrijednih oko 440 miliona EUR.
«Naprotiv, poveæava se siromaštvo naroda, kako prema broju tako i kritiènosti stepena. Minimalni rast bruto društvenog proizvoda ne doprinosi smanjenju siromaštva, veæ je prvenstveno u funkciji održanja, legalizacije i uveæanja sive ekonomije», ocjenjuje Markoviæ, dodajuæi da su ugroženi i standard graðana i ekonomski razvoj.
Umjesto osmišljenog i dinamiènog reformskog i ekonomskog razvoja, kako je rekao, vlast «svjesno ostvaruje visoku produktivnost raznih dezinformacija, manipulacija, konfuzija, obmana i prevara u cilju prikrivanja i uljepšavanja naše, oèigledno katastrofalne, stvarnosti».
Inovirana Agenda ekonomskih reformi je, prema Markoviæevoj ocjeni, nastavak neostvarene prethodne.
«Agenda nema teorijsko i praktièno utemeljenje, pa zato sadrži konfliktne, protivurjeène, meðusobno iskljuèujuæe i neostvarive ciljeve. Zato se minimalan ekonomski rast ostvaruje stihijski, bez koncepta i uz raubovanje preostalih zapuštenih kapaciteta, devastiranje prirodnih resursa i božji blagoslov povoljnih prirodnih uslova», tvrdi on.
Markoviæ je optužio Vladu da simulira reforme i ne sprovodi sistemske reformske zakone, izbjegava usvajanje važnih propisa i odlaže primjenu onih koji zadiru u «njene sive i konfliktne interese».
«Zaklinjanjem u meðunarodne standarde razvijene demokratije i tržišne ekonomije i pod okriljem formalne i u suštini negativne tranzicije, vlast je zadržala sve dosadašnje i proizvodi nove nezakonite, neprofesionalne i društveno štetne pojave, tendencije i procese», rekao je on.
To se, kako je ocijenio, prvenstveno ogleda u oblasti medija, pravosuða, tužilaštva, policije, monopolizacije i korupcije reprodukcije, privatizacije privrede, tržišta kapitala, sticanja i pranja prljavog novca, konflikta interesa, organizovanog kriminala i raznih oblika sive ekonomije.
Vlasti u kreiranju i stvaranju «našeg opšteg i dubokog sunovrata i privatne sive mikro države», zakljuèuje Markoviæ, pomažu Sindikat i takozvana crnogorska neoliberalna ekonomska škola.
(kraj) dmc/anf