Marković: Prisustvo EU i NATO ključno za integracije
- Marković: Prisustvo EU i NATO ključno za integracije
- Post By urednik
- 22:11, 9 maj, 2017

Podgorica, (MINA) – Jačanje prisustva NATO-a i Evropske unije (EU) od ključnog je značaja za sprječavanje pogoršanja situacije na Zapadnom Balkanu, poručio je crnogorski premijer Duško Marković, ocjenjujući da Rusija pokušava da odvrati region od integracionih procesa.
“Nadali smo se, da će kraj Hladnog rata i intenziviranje procesa ujedinjenja Evrope istovremeno značiti i prestanak opasnosti od novih oružanih sukoba. Bilo je i mišljenja da je istorijska misija NATO-a i transatlantske zajednice završena, ali danas vidimo da su takve prognoze bile neutemeljene”, rekao je Marković u Vašingtonu.
On je, govoreći na panelu transatlantska saradnja na konferenciji Posebne grupe (Core Group) Minhenske bezbjednosne konferencije, kazao da je evroatlantski prostor suočen s novim prijetnjama i izazovima koji su raznovrsniji, kompleksniji i opasniji nego u vrijeme Hladnog rata.
“Ni region Zapadnog Balkana, odakle ja dolazim, nije ostao imun na krize i prijetnje koje su potresle Evropu i svijet. On je istorijski prepoznat kao nestabilan, prostor gdje su političke, etničke, religiozne, teritorijalne i druge tenzije gotovo u svakoj generaciji eskalirale do oružanih sukoba”, naveo je Marković.
Danas, kako je kazao, situacija nije takva. “U posljednjih 15 godina region je iskusio period mira, stabilnosti i rastuće posvećenosti država integracionim procesima i izgradnji dobrosusjedskih odnosa”.
Ipak, rekao je Marković, problemi i dalje postoje, a u posljednje vrijeme primjećuje se i određeno nazadovanje.
“Rusija, koja Zapadni Balkan smatra svojom “interesnom sferom” sve više koristi takvu situaciju da odvrati region od integracionih procesa i podrije podršku evropskim i evroatlantskim vrijednostima”, kazao je Marković.
Prema njegovim riječima, mnogo je primjera takvih pokušaja destabilizacije, a Crna Gora je nažalost bila jedan od očiglednijih. “Siguran sam da ste svi informisani o pritisku kojem smo u protekle dvije godine izloženi od Rusije, kao i o pokušaju terorističkih napada u izbornoj noći 16. oktobra 2016”.
“Ipak, mogu s ponosom reći da su naše institucije, uz svesrdnu i nesebičnu podršku naših evroatlantskih saveznika bile sposobne da adekvatno odgovore na ovu prijetnju. Na ispitu su, dakle, kako naša bezbjednost i stabilnost, tako i demokratske vrijednosti na kojima se temelje naša društva”, kazao je Marković.
Upravo je zato, dodao je, veoma značajna i djelotvorna orjentacija Alijanse ka projektovanju stabilnosti van njenih granica i jačanje fokusa na anti-terorističke aktivnosti.
“Jačanje prisustva i aktivnosti NATO-a i EU je i od ključnog značaja za sprečavanje pogoršanja situacije na Zapadnom Balkanu i ostanak regiona na kursu integracija. Upravo iz tih razloga sam uvjeren da politika otvorenih vrata, pored partnerske politike i kooperativne bezbjednosti, mora ostati okosnicom djelovanja NATO-a, kao jedan od najboljih i najefikasnijih načina za promociju mira i bezbjednosti”, poručio je Marković.
Kako je ocijenio, otvorenost NATO-a za saradnju sa drugima koji dijele njegove vrijednosti i za prijem novih članica pokazala se moćnim mehanizmom za jačanje stabilnosti i demokratije, a time i za jačanje same Alijanse i globalnog mira.
“Stoga sam čvrsto na stanovištu da NATO, kao i EU i Sjedinjene Američke Države, treba da ostanu aktivni i vidljivi u regionu”, poručio je Marković.
Prema njegovim rijeima, da su integracioni procesi nezamjenljivi za promovisanje mira i jačanje bezbjednosti potvrđuje i primjer Crne Gore, koja se sada nalazi pred članstvom u NATO-u.
Marković je ocijenio da je pridruživanje Crne Gore Alijansi definitivna garancija očuvanja državnog suvereniteta. “Zato je ovaj događaj za moju zemlju istorijski”.
Crna Gora je, kazao je on, takođe regionalni lider u evropskim integracijama i država koja sa svim susjedima ima dobre odnose.
“Sve to je rezultat upornog, obimnog i posvećenog rada na sveobuhvatnim reformama tokom prve decenije od obnove nezavisnosti. Učlanjenje u NATO naravno neće zaustaviti reforme – nastavljamo s njihovom implementacijom sa nesmanjenim entuzijazmom”, dodao je Marković.
Crna Gora je, naveo je, kao buduća članica, spremna da, u skladu sa svojim kapacitetima, preuzme dio odgovornosti za snaženje Alijanse, njenog jedinstva i solidarnosti. “Nastavićemo da jačamo izdvajanja za odbranu, u skladu sa standardima iz Velsa, jer smatramo da je spremnost na pravednu raspodjelu tereta unutar NATO-a najbolji dokaz posvećenosti svih kolektivnoj bezbjednosti”.
“Želim da vas obavijestim da je Crna Gora u ovom trenutku, iako još nije punopravni član Alijanse, na osmom mejestu po nivou izdvajanja za odbranu, oko 1,7 odsto, a da do 2024. planirano da dostignemo predviđeni iznos od dva odsto”, saopštio je Marković.
(kraj) boj