Maroviæ: Joviæeviæ je imao politièku podršku
- Maroviæ: Joviæeviæ je imao politièku podršku
- Post By Super Admin
- 19:44, 8 april, 2003

Podgorica, (MINA) – Predsjednik državne zajednice Srbija i Crna Gora Svetozar Maroviæ, tvrdi da je nekadašnji ministar unutrašnjih poslova Crne Gore Andrija Joviæeviæ imao politièku podršku za borbu protiv kriminala.
»Ne bi mogao biti ministar da nije imao politièku podršku Demokratske partije socijalista i Socijaldemokratske partije, a da nije bio ministar ne bi mogao da pokrene tu aferu. On je pokrenuo i ta afera nije zaustavljena, ona je kod istražnih organa i sada treba da pustimo sud da utvrdi šta je istina«, rekao je Maroviæ u intervjuu Televiziji Crne Gore.
On je naglasio da to ne znaèi da se sa tim završava cijela prièa o kriminalu.
»Naprotiv, mislim da ima puno razloga da djelujemo upornim radom kako bi stvorili jednu situaciju pod punom kontrolom institucija i demokratske javnosti«, istakao je Maroviæ.
On smatra da Joviæeviæeva izjava da nije imao politièku podršku za obraèun sa kriminalom, nije zlonamjerna.
»Mislim da je on okrenut borbi protiv kriminala u èemu je imao punu podršku onih koji su ga izabrali. Nije bilo moguæe drugaèije. Da li je u nekoj fazi kasnije došlo do nesporazuma i razlièitih interpretacija u to ne bih ulazio«, pojasnio je Maroviæ.
Prema njegovom mišljenju, nijedno pitanje ne smije biti tabu tema.
»Treba suèeliti argumente i reæi kako je neko pokušao da zaustavi borbu protiv kriminala. Bilo je samo možda razlièitih stavova o politièkoj zloupotrebi te prièe, ali ništa više od toga«, naglasio je Maroviæ.
Pitanje borbe protiv kriminala, rekao je on, jedna je od referentnih taèaka prepoznatljivosti jedne demokratske vlasti koja želi stabilnost, mir i razvoj.
Maroviæ je naveo, da u državnoj zajednici predstavlja demokratsku veæinu u Crnoj Gori i da mu je obaveza da je autentièno, odgovorno i sa punom pažnjom brani.
»Naravno, to ne mogu da branim na bilo koji naèin, veæ na osnovu pravila koja je ta veæina kojoj ja pripadam, zajedno sa veæinom u Srbiji dogovorila«, kazao je Maroviæ.
Govoreæi o referendumu u Crnoj Gori, on je naveo da bi se da je organizovan prije godinu, postavilo pitanje da li bi veæina o kojoj su govorila tadašnja istraživanja bila dobra i jaka za ukupnu stabilnost u Crnoj Gori.
»Èak i da postignete neki pozitivan rezultat, ne znate da li bi to garantovalo ukupnu stabilnost i da li bi vas Evropa i svijet tako prihvatili«, precizirao je Maroviæ.
Sporazum izmeðu Srbije i Crne Gore, smatra on, je evropski model rješavanja odnosa izmeðu dvije države u regionu.
»Našim graðanima poslije tri godine ostaje moguænost da odluèe šta im je povoljnije i bolje«, podjsetio je Maroviæ.
On je ponovio da je jedna od osnovnih obaveza državne zajednice puna saradnja sa sudom u Hagu.
»Hag je dio meðunarodnog prava i ako hoæete u Evropu i da budete èlan Ujedinjenih nacija, morate uvažavati tu èinjenicu. Moramo sa Hagom i sa zemljama koje stoje iza njega razviti jedan drugaèiji odnos. Treba da se zaustavi taj osjeæaj pritiska i da se uspostavi partnerski odnos«, naglasio je Maroviæ.
On je kazao da mu nijesu poznate nove optužnice Tribunala u Hagu, a ukoliko ih bude da æe biti eventualno pojedinaène.
»Bilo bi dobro, da meðunarodna zajednica na teritoriji gdje ona upravlja i donosi odluke, kao što je Bosna i Hercegovina pokaže dobar primjer i efikasnost u tome. Vjerovatno bi to bilo podsticajno i za Srbiju i Crnu Goru. To nije tako obièan i jednostavan posao«, zakljuèio je Maroviæ.
(kraj) sim/isf