
Beograd, (MINA) – Novoizabrani predsjednik državne zajednice Svetozar Maroviæ izjavio je veèeras da Jugoslavije više nema.
»Ostale su Srbija i Crna Gora«, istakao je u svom ekspozeu, nakon što je izabran na novu funkciju.
On je naglasioo da æe današnji datum biti upisan velikim slovima u istoriji meðusobnih odnosa Crne Gore i Srbije, jer æe prvi put nakon 85 godina, biti u meðunarodnoj zajednici prepoznate po svojim državnim imenima.
»Kompromis do kojeg smo došli rezultirao je originalnim državnim aranžmanom. On æe, meðutim, ostati upamæen kao prvi demokratski dogovor Srbije i Crne Gore od njihovog postojanja, utemeljen na principima Evropske unije (EU) i razvijenog demokratskog svijeta«, naveo je Maroviæ.
Veoma je važno, istakao je, da smo u Crnoj Gori i Srbiji od prvog dana svjesni da se radi o suštinski novom kvalitetu meðusobnih odnosa i da to nije puka promjena državnog imena.
Prema njegovim rijeèima, naðena je državna formula koja obezbjeðuje punu zaštitu autentiènih interesa država Srbije i Crne Gore.
»Sve politièke odluke se moraju temeljiti na ekonomskoj logici, interesioma i evropskim standardima. Prevashodni cilj na svim nivoima je evropeizacije Srbije i Crne Gore«, rekao je Maroviæ.
On je podvukao da je EU, kroz proces stabilizacije i asocijacije, otvorila svim zemljama zapadnog Balkana evropsku perspektivu, a kako æemo je iskoristiti zavisi od konkretnih rezultata i prilagoðavanja svih segmenata sistema prinicipima Unije.
»Biæe nam potrebno mnogo strpljenja, mudrosti, meðusobnog povjerenja i razumijevanja. Ni Srbija ni Crna Gora ne mogu se nadati da æe tim procesima iæi brže, ako rade na štetu one druge«, rekao je Maroviæ.
Novi predsjednik zajednice je kazao da se mora respektovati èinjenica da imamo razlièito ostvaren nivo reformi u mnogim segmentima, nekomparativne privredne sisteme, dva monetarna i dva carinska sistema i teritorijalnu populacionu disproporciju.
On je upozorio da je, u poslovima koji predstoje, od posebne važnosti razimijevanje, konstruktivan odnos i pomoæ briselske administarcije.
»Jedan od prioritetnih zadataka, uz doprinos država èlanica, biæe reforma vojske Srbije i Crne Gore. Civilna kontrola vojnih i policijskih struktura mjera je demokratiènosti svakog društva«, ocijenio je on.
Takoðe je upozorio da je saradnja sa Haškim tribunalom imerativ, a predstojeæe odluke iako su trenutno teške i nepopularne, predstavljaju nužnost i dugoroèan interes.
Prema njegovim rijeèima, nova zajednica je originalana i po tome što mnogi sa skepsom gledaju na vijek njenog trajanja.
»To ne može i neæe zavisiti od volje politièkih struktura u Podgorici i Beogradu, veæ od volje graðana. Prirodno i demokratsko pravo svake države èlanice je da voljom graðana odluèuje o državno-pravnom okviru u kojem žele da žive«, zakljuèio je Maroviæ.
(kraj) vup/jrb