Maroviæ: Upozoravajuæi izvještaj Merona i Del Ponte
- Maroviæ: Upozoravajuæi izvještaj Merona i Del Ponte
- Post By urednik
- 18:34, 24 novembar, 2004

Beograd, (MINA) - Predsjednik Srbije i Crne Gore (SCG) Svetozar Maroviæ, ocijenio je danas «upozoravajuæim» izvještaje koje su Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija (SBUN) podnijeli glavni tužilac Haškog tribunala Karla del Ponte i predsjednik Suda Teodor Meron.
Prilikom podnošenja izvještaja SBUN, Meron je kazao kako je Meðunarodni sud za ratne zloèine poèinjene na teritoriji bivše Jugoslavije, i dalje, ozbiljno zabrinut zbog nesaradnje vlasti u SCG, a posebno zbog nespremnosti u hapšenju bjegunaca.
U zasebnom izvještaju Del Ponte je optužila srpskog premijera Vojislava Koštunicu da se njegov prkosni stav u vezi hapšenja haških optuženika nije promijenio.
Predsjednik državne zajednice naglasio je kako nastavak nesaradnje sa Hagom direktno ugrožava evropsku buduænost zajednice SCG.
»Svijet i Evropska unija (EU) sasvim sigurno neæe promijeniti odnos prema Hagu. Na nama je da izaberemo da li æemo u EU najkraæim putem i moguæe brže od ostalih, kroz saradnju sa meðunarodnim institucijama, posebno Haškim tribunalom, ili æemo ostati izvan nje, prkoseæi i Hagu, SB i našim prijateljima u Evropi i Americi«, kazao je Maroviæ agenciji MINA.
Ponavaljajuæi da nema ništa novo da kaže na temu Haga, jer nesaradnja sa Tribunalom direktno ugrožava evropsku buduænost SCG, njenu stabilnost i opstanak, on je istakao kako oèekuje da nadležne institucije nastave da rade svoj dio poslova.
»Oèekujem i da javnost prepozna i razumije da zbog napretka, buduænosti i evropskih perspektiva generacija koje dolaze, ponekad moraju biti donijete i neželjene i bolne odluke. Zakon o saradnji sa Hagom obavezuje sve, i vlade i predsjednike i ministarstva unutrašnjiih poslova i pravosuðe, i oni moraju biti iznad svih i jednaki za sve«, objasnio je Maroviæ.
Upitan da li je EU promijenila stav prema državnoj zajednici, on je naveo odgovorio odrièno, napominjuæi da ta organizacija ostaje privržena Beogradskom sporazumu i njegovom duhu.
Maroviæ, koji je boravio u višednevnoj posjeti Francuskoj, naveo je kako »EU oèekuje od svih da ostanu privrženi afirmaciji evropskih ciljeva, ispunjenju meðunarodnih obaveza i jaèanju ukupne stabilnosti u regionu«, istièuæi da se i francuski predsjednik Žak Širak veoma konkretno interesovao o predstojeæim izborima za parlament državne zajednice.
Predsjednik SCG je rekao kako su se on i Širak saglasili da je i o tom, kao i o drugim pitanjima, važno da pobijedi duh sporazumijevanja, jer svaki sporazum Srbije i Crne Gore važniji od same forme ili oblika izbora.
»Saglasili smo se da su to, meðutim, naše unutrašnje stvari, koje moraju uvažiti i specifiènosti u svakoj državi èlanici, i u koje, i naše prijateljske zemlje kao što je Francuska, ne žele da se direktno mješaju. Ali, izmeðu problema i sporazuma, Francuska, kao i Evropa, biæe za sporazum Srbije i Crne Gore«, kazao je Maroviæ.
On je napomenuo i da je Širak podržao uvoðenje posebnog osiguranja za francuske investitore u SCG, što biæe trebalo da intenzivira ekonomske veze i ohrabri nove francuske investitore u državnoj zajednici.
»Na sastanku u MEDEF-u, najveæoj konfederaciji poslodavaca Francuske, javno je potvrðeno da je SCG mjesto gdje Francuzi treba da ulažu. U razgovorima sa Širakom bilo je posebno rijeèi i o saradnji vojnih industrija i njihovog moguæeg zajednièkog nastupa na treæim tržištima. O tome æe, meðutim, konkretnije razgovarati ministri odbrane SCG i Francuske«, zakljuèio je Maroviæ.
(kraj) nem