Maslovar: Prva opera najveæi poduhvat
- Maslovar: Prva opera najveæi poduhvat
- Post By urednik
- 09:40, 6 januar, 2004

Budva, (MINA) – Najveæi poduhvat Grad teatra u protekloj godini je prva operska produkcija u Crnoj Gori, Enej i Didona, autora Henrija Persla, saopštila je direktor te institucije Mirjana Maslovar.
Prva opera u Crnoj Gori predstavlja koprodukcijski projekat Kraljevskog pozorišta Zetski dom, festivala Grad teatar i cetinjske Muzièke akademije, a premijerno je prikazana 31. januara na Cetinju, èime je obilježeno èetiri vijeka postojanja ovog muzièko-scenskog djela.
»Na Cetinju, na snijegu u odabranom društvu, na pragu 21. vijeka, ove tri kuæe su dale svoj doprinos proslavi èetiri vijeka opere i pridružile Crnu Goru poklonicima ove muzièko-scenske forme u svijetu«, kazala je Maslovar u intervjuu agenciji MINA.
Ovogodišnji 17. Festival Grad teatar poèeo je 10.jula u Budvi izložbom Montenegrin Bjuti /Montenegrin Beauty/. Program je bio svrstan u dvije festivalske selekcije, Imadžin Montenegro /Imagine/ i Balkanski krug kredom.
»Tokom festivala kao naše osnovne djelatnosti, promovisali smo multimedijalnu selekciju Imadžin Montenegro i desio nam se sreæan spoj strategije i kreacije koji nije ništa drugo nego korak ka sebi, samopouzdanju i povjerenju«, rekla je upravnica tog festivala.
Prema njenim rijeèima, likovne izložbe Montenegrin Bjuti i retrospektiva vajara Stevana Luketiæa su odnos festivala prema opšte priznatim umjetnièkim dostignuæima i smjelost u zastupanju novih.
Maslovar je istakla da je i ciklus koncerata, pod nazivom Baroko Neo /Barocco Neo/, u kvalitativnom i koncepcijskom smislu bio festivalski paket koji je u oštroj konkurenciji muzièkih dogaðanja na malom prostoru dobio sve pohvale kritike i publike.
»Biblioteka na otvorenom bila je kritièka replika na endemsku usmenost i funkcionalan odgovor na knjižarske i izdavaèke prilike u Crnoj Gori. Ciklus s povodom je bio pretežno teatarski zapis o ljudima, fenomenima i dogaðajima koji na specifièan naèin obilježavaju crnogorsku kulturnu scenu«, rekla je Maslovar.
Ona je naglasila da je u okviru festivala promovisan i Balkanski krug kredom, kao selekcioni program koji je orjentisan iskljuèivo na teatar.
»Meðunarodnu teatarsku selekciju Balkanski krug kredom, svojim uèešæem prisustvom, podržali su festivali MESS iz Sarajeva, Eks Ponto iz Ljubljane, beogradski Bitef, Ohridsko Leto, Eurokaz iz Zagreba i Kraljevsko pozorište Zetski dom«, navela je Maslovar.
Ona je kazala da se ovom festivalskom selekcijom nije povlaðivalo ukusu publike i pozorišnoj dokolici i dodala da je u estetskom smislu, selekcija imala zadatak da istraži rediteljske rukopise mobilnog i aktuelnog teatra, u tematskom da otvori geopoetiku Balkana, a u organizacionom da nagovijesti moguænost balkanske ili neke druge festivalske berze.
Rizikujuæi da bude shvaæena krajnje impresionistièki, Maslovar je objasnila da je sve bilo pod motom Imadžin, zato što su u pripremi, tokom i na kraju ovog festivala bili suoèeni sa situacijom u kojoj duhovito i oporo geslo iz nekih drugih prelomnih perioda »budi realan, uèini nemoguæe«, održava njihov pristup i rezultate.
(kraj) iša/mrd