Matiæ: Tražili smo licencu još prošle godine
- Matiæ: Tražili smo licencu još prošle godine
- Post By urednik
- 18:24, 17 februar, 2003

Beograd, (MINA) – Televizija (TV) B92 prvi put je uputila zahtjev za dobijanje licence, crnogorskoj Agenciji za telekomunikacije u oktobru prošle godine, saopštio je danas glavni i odgovorni urednik tog medija Veran Matiæ.
“To je vrijeme kada je ta Agencija bila nadležna za dodjelu frekfencija”, naveo je Matiæ u saopštenju, reagujuæi na izjavu direktora Agencije za telekomunikacije Zorana Sekuliæa, da je zahtjev TV B92 za emitovanje programa u Crnoj Gori, odbijen zbog toga što ta Agencija nije nadležna da izdaje takve dozvole.
Prema njegovi rijeèima, B92 je tada obaviještena da ne postoje tehnièki uslovi, odnosno da ne postoje slobodne frekfencije.
“Ispostavilo se, da je za druge, koji su se Agenciji obratili poslije nas, tehnièkih uslova bilo. Upravo zato smo se i sada ponovo obratili Agenciji za telekomunikacije, prvo, zato što Agencija za radio difuziju koja je trebalo da preuzme nadležnost izdavanja licenci za emitovanje programa još nije osnovana, a drugo, zato što je Agencija za telekomunikacije, po saznanjima kojima raspolažemo, nastavila da izdaje licence i nakon stupanja na snagu Zakona o radio-difuziji, iz èega smo zakljuèili da tehnièki uslovi sada postoje”, smatra Matiæ.
Sekuliæ je Vijestima rekao da nadležnost izdavanja licenci za emitovanje programa, od Agencije za telekomunikacije treba da preuzme Agencija za radio difuziju koja je u postupku osnivanja.
”Usvajanjem novog Zakona o radio difuziji, krajem prošle godine, predviðeno je da se osnuje novo tijelo koje æe preuzeti ingerencije nad frekvencijama. Takoðe, stupanjem na snagu tog zakona propisano je da se ne primjenjuju odredbe drugih zakona i propisa kojima se ureðuje ova oblast, a koje su u suprotnosti sa novim zakonom”, objasnio je Sekuliæ.
Prema njegovim rijeèima crnogorske televizije ne mogu da emituju svoj program u Srbiji.
“Tamo je na snazi moratorijum na dodjelu frekvencija. Treba da postoji reciprocitet u ovoj oblasti”, smatra Sekuliæ.
Veran Matiæ kaže da takav Sekuliæev stav posebno zabrinjava.
“Smatramo, prije svega da ne postoji valjan zakonski osnov za postavljanje takvog zahtjeva. Nemamo razloga da sumnjamo da su svi, pa Sekuliæ, upoznati sa u više navrata i javno iznošenim stavovima naše kuæe da emiterima i iz Crne Gore i Srbije, ukoliko su za to zainteresovani, treba omoguæiti da svoj program emituju na podruèju obije republike”, naveo je Matiæ.
On je dodao da je takav stav iznenaðujuæi buduæi da je Agencija na èijem je èelu veæ izdala licencu jednoj televiziji iz Srbije, ne postavljajuæi pitanje reciprociteta.
Direktor crnogorske Agencije za telekomunikacije je rekao da je kod nadležnih organa u Srbiji upravo insistirano na reciprocitetu kada je u pitanju dodjela frekvencija i zatraženo da se Televiziji IN, koja je za to zainteresovana, omoguæi da izaðe na tržište Srbije.
“Uprkos obeæanjima, mi ni do danas nijesmo dobili nikakav odgovor. Kada naše televizije budu mogle da konkurišu u Srbiji, onda æe i njihovim medijima to biti omoguæeno u Crnoj Gori”, istakao je Sekuliæ.
Matiæ je naveo da se TV B92 jedina ponašala konzistentno i fer prema demokratskim procesima u Crnoj Gori.
“B92 je prvi put u junu 2002. godine pokazao zainteresovanost da poène sa emitovanjem u Crnoj Gori. Iz Sekreterijata za informisanje od Abaza Džafiæa, dobili smo preporuku da je bolje da saèekamo novi zakon i da po njemu konkurišemo. Kada se situacija oko zakona zakomplikovala B92 i ANEM podržali su opravdane proteste UNEM-a, što je doprinijelo internacionalizaciji ovog problema. Za to vrijeme su ipak dijeljene dozvole medijima iz Srbije”, istakao je Matiæ.
Prema njegovom mišljenju, jasno je da je rijeè o oèiglednom favorizovanju medija i medijskih koncepta za koje je procijenjeno da su danas potrebniji Crnoj Gori u procesu demokratizacije.
“Kada je trebalo pružati otpor režimu Slobodana Miloševiæa, B92 je oèigledno bio bolji i potrebniji saveznik Crnoj Gori”, zakljuèuje Matiæ u saopštenju.
Sekuliæ je napomenuo da je TV Pink dobio dozvolu dok su na snazi bili stari propisi, i prije nego što je TV IN uputila zahtjev za pokrivanje programa u Srbiji.
On je dodao da slobodnih frekvencija u Crnoj Gori trenutno nema, ali æe ih biti nakon izrade novog plana raspodjele, koji æe saèiniti nova Agencija.
(kraj) sim