Medojeviæ: Bez dogovora o ustavu ne bi bilo SSP-a
- Medojeviæ: Bez dogovora o ustavu ne bi bilo SSP-a
- Post By urednik
- 14:37, 15 oktobar, 2007

Podgorica, (MINA) – Crna Gora ne bi potpisala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) sa Evropskom unijom (EU) da nije dogovoreno da novi ustav bude usvojen u Skupštini dvotreæinskom veæinom, rekao je danas lider Pokreta za promjene (PzP) Nebojša Medojeviæ.
Èestitajuæi potpisivanje SSP-a, Medojeviæ je rekao da je saopštenjem Savjeta ministara EU zvanièno potvrðeno da je usvajanje ustava u crnogorskom parlamentu bio uslov za potpisivanje Sporazuma.
“Danas je za nas praznik”, kazao je Medojeviæ, napominjuæi da je “takav poklon znaèajnim dijelom i rezultat politièkog djelovanja PzP-a, Albanske alternative (AA) i Bošnjaèke stranke (BS).
»U ime PzP koji je najžešæe napadan iz opozicionih stranaka da smo saraðivali sa kartelom, uzeli novac, ušli u krilo režima, želim da kažem – taèno je. Saraðivali smo, ali ne sa kartelom organizovanog kriminala nego sa centrima EU«, kazao je on.
Medojeviæ je ocijenio da je Crna Gora krenula nepovratno ka usvajanju evropskih standarda, navodeæi da æe sa EU boriti protiv organizovanog kriminala, mafije, a za efikasne institucije.
»Danas se najbolje vidi ko je u Crnoj Gori odgovorna politièka elita, a ko su lokalne stranke koje vode raèuna o stavovima njihovih biraèa. PzP je glasanjem za ustav pokazala da je spremna da preuzme odgovornost za voðenje ove države i to je istorijski momenat«, rekao je on.
Medojeviæ je kazao da æe, zahvaljujuæi partnerstvu sa Evropom, Crna Gora moæi da se izbori sa onim za šta do sada nije postojala politièka volja – za vladavinu prava, borbu protiv korupcije, organizovanog kriminala, sive ekonomije, adekvatan socijalni status radnika.
“Nevladine organizacije, mediji, pojedinci, sindikati, univerziteti, svi koji vide Crnu Goru u EU, imaæe u Evropi snažnog partnera”, kazao je Medojeviæ.
On je rekao da su PzP, A.A i B.S ponosne što æe za implementaciju evropskih standarda imati snažnog partnera – evropsku administraciju.
»Mislim da je ovo najbolji odgovor svim kolegama iz opozicije koji nijesu na ozbiljan naèin shvatili znaèaj istrorijskog èina – glasanja u parlamentu za novi ustav, koji nije najbolji moguæi, ali jeste mjera moguæeg politièkog trenutka u Crnoj Gori«, poruèio je Medojeviæ.
On je kazao da je od opozicionih kolega oèekivao postojeæi intezitet napada, ali ne i “metode koje tajna politièka policija koristi u svim totalitarnim društvima da diskredituje svoje najaèe politièke oponente”.
“To je dokaz da još živimo u predpolitièkom dobu, gdje se svako ko razlièito misli i procjenjuje odmah napada kao izdajnik i neprijatelj i jednog i drugog nacionalnog koncepta”, kazao je Medojeviæ.
On je rekao da postoje partije koje gledaju iskljuèivo šta njihovi biraèi misle i one koje imaju viziju kako da vode državu, i koju pokazuju pred graðanima i meðunarodnom zajednicom.
Odgovarajuæi na pitanje da li oèekuje da æe aktuelnim potezima izgubiti dio prosrpski orjentisanih biraèa, Medojevciæ je rekao da PzP nije stranka koja prebrojava svoje biraèe po nacionalnoj pripadnosti.
“Ako je nekome važnije da je Srbin, nego da ima posao, sigurnu buduænost i evropsku perspektivu, on æe vjerovatno naæi drugu politièku pariju”, naveo je Medojeviæ.
Prema njegovim rijeèima, èinjenica da je politiku PzP Brisel oznaèio kao onu koja se kandiduje da bude alternativa vlasti, "puno je znaèajnija nego da li æe par procenata biraèa promijeniti politièki stav".
Medojeviæ je ocijenio da ustav nije idealan za sve, da je to novi kvalitet u Crnoj Gori i da ne može sve zadovoljiti. On je dodao da se Sporazumom stvaraju uslovi da se smijeni vlast, nakon èega æe se moæi razgovarati o svim otvorenim pitanjima.
Partneri sa kojima PZP namjerava da mijenja vlast su graðani, EU, sve proevropski orjentisane strukture u Crnoj Gori. “Raèunamo na sve graðane, politièke partije i njihove lidere”.
“Moramo prestati da se dijelimo i svaðamo, jer je pravljenje patriota i izdajnika osnov legitimiteta ovakvoj Crnoj Gori i režimu da opstane 20 godina. Mi to neæemo raditi”, kazao je on.
Lider PzP-a je kazao da æe podržati svaki dogovor Socijalistièke narodne partije sa vlašæu, i sve njihove amandmane.
Poslanik BS Amer Haliloviæ zadovoljan je što je ta stranka dala svoj doprinos da se ustav donese u parlamentu, jer je, kako je naveo, to bio interes i Crne Gore i svih graðana.
Poslanik A.A Vaselj Siništaj kazao je da dvotreæinska veæina “nije ni zavisila od te stranke, ali da je takav potez uèinjen za graðane Malesije i Crne Gore.
On je rekao da æe politièkim dogovorom koji slijedi i koji još nije potpisan, Malesija postati opština sa mjesnim centrom Tuzi.
“Kada buda rasprava, pozvaæemo ljude iz vladajuæe partije da kažu ako nijesu spremni da taj dogovor ispoštuju. I ako dvotreæinska veæina ne zavisi od mog glasa, na taj dan ne bih glasao za ustav koji ne obezbjeðuje ono što smo mi htjeli - ravnopravnost svih graðana Crne Gore”, zakljuèio je Siništaj.
(kraj) mnm/žug