Medojeviæ: Crna Gora može postati mediteranski tigar
- Medojeviæ: Crna Gora može postati mediteranski tigar
- Post By kristina
- 15:06, 1 februar, 2003

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Crna Gora može da postane “mediteranski tigar” i ostvari veliki privredni rast narednih godina, ali samo uz radikalne reforme bez odlaganja, ocijenio je danas izvršni direktor Grupe za promjene (GZP) Nebojša Medojeviæ.
“Vlada bi trebalo da prvo transformiše sistem vladanja, a sve zavisi od toga da li postoji politièka volja za takvu akciju”, rekao je Medojeviæ agenciji Mina-business.
Crnogorski premijer Milo Ðukanoviæ kazao je u èetvrtak da Vlada i Parlament moraju težiti stvaranju sigurnog i atraktivnog okruženja za investitore, jer žele ubrzani ekonomski rast i otvaranje prilika za zapošljavanje.
On je rekao da æe u sluèaju ispunjenja cilja, komentatori narednih godina možda govoriti o Crnoj Gori kao o “mediteranskom tigru”.
Medojeviæ je ocijenio da je ovaj cilj izvodljiv u sluèaju da Crna Gora primijeni “recept” koji su sedamdesetih godina prošlog vijeka koristile zemlje jugoistoène Azije, nazvane “azijski tigrovi”, Tajvan, Singapur, Hong Kong. Ekonomski rast ovih država je godinama zaredom iznosio oko 15 odsto.
Analitièari objašnjavaju njihov uspjeh dobro osmišljenom i dosljedno sprovedenom politikom obnove društva. Prvih decenija ta politika podrazumijevala je kontrolisanu liènu potrošnju i rast standarda, sprjeèavanje odliva kapitala u inostranstvo i otežan uvoz luksuzne robe u cilju investiranja kapitala u industrijski razvoj.
Medojeviæ smatra da je jedan od najvažnijih poteza smanjenje javne potrošnje na oko 30 odsto. Javna potrošnja trenutno uèestvuje u društvenom proizvodu sa oko 50 odsto.
On je ocijenio da je za Crnu Goru dovoljno postojanje devet ministarstava, a da broj funkcija treba smanjiti uz rast njihovog znaèaja.
“Država mora prekinuti i praksu subvencionisanja neuspješnih preduzeæa i likvidirati ih, suzbiti sivu ekonomiju, uspostaviti èvrstu finansijsku disciplinu. Sve poèinje od politièke volje da Crna Gora ostvari ekonomski rast koji su dostigli azijski tigrovi, i to u dužem periodu”, kazao je Medojeviæ.
Prema njegovim rijeèima, za znaèajan ekonomski rast neophodna su maksimalna ulaganja u privredu i podsticanje otvaranja novih radnih mjesta, a naroèito razvoj novih visokoproduktivnih tehnologija. Za razvoj novih tehnologija, rekao je Medojeviæ, presudno je podsticanje istraživanja u visokoobrazovnim institucijama.
Reforme u oblasti državne uprave i javne potrošnje, kaže on, usko su povezane i sa transformacijom penzijskog sistema, jer æe se pojaviti potreba za privatnim penzijskim fondovima koji æe novac dobijen od graðana investirati u profitabilne projekte.
“Podsticaj otvaranju novih radnih mjesta je smanjenje poreza na zarade i doprinosa, a u uslovima postojanja državnog fonda, to nije moguæe jer æe on ostati bez novca. Bez reforme penzionog sistema i dolaska privatnih fondova ne može biti ni smanjenja poreza”, objasnio je Medojeviæ.
On je saopštio da stopa investicija u osnovna sredstva u Crnoj Gori iznosi tri do èetiri odsto, što je zanemarljivo u poreðenju sa, na primjer Èeškom, u kojoj je oko 20 odsto.
Zabrinjavajuæe je, kaže Medojeviæ, i što u Crnoj Gori zarade rastu brže od produktivnosti.
“Države azijski tigrovi su èak, imali praksu sporijeg rasta zarada od produktivnosti, da bi što više investicija bilo usmjeravano direktno u proizvodnju”, rekao je Medojeviæ.
(kraj) dmc