Medojeviæ: Korak do fizièkog nasilja
- Medojeviæ: Korak do fizièkog nasilja
- Post By drazenv
- 14:41, 22 januar, 2009

Podgorica, (MINA) – Predstojeæi parlamentarni izbori rezultat su politièkog nasilja vladajuæe koalicije, koje je preraslo u pravno i ustavno, ocijenio je lider Pokreta za promjene Nebojša Medojeviæ.
Medojeviæ i poslanik Bošnjaèke stranke Kemal Purišiæ razgovarali su danas u Podgorici sa šefom delegacije Evropske komisije u Crnoj Gori Leopoldom Maurerom
Medojeviæ je, nakon sastanka sa Maurerom, rekao da je politièko nasilje Socijaldemokratske i Demokratske partije socijalista posledica »ispunjavanja želja jednog èovjeka i nekoliko njegovih prijatelja«.
On je ocijenio da se takvo politièko nasilje pretvorilo u pravno i ustavno, zbog toga što Crna Gora nema Zakon o izboru odbornika i poslanika.
»U situaciji smo da raspravljamo o Ustavnom zakonu o izmjenama i dopunama ustavnog zakona, koji se može donositi samo zajedno sa Ustavom. Ovo što Vlada radi veæ je i ustavno nasilje, jer ona nije nadležna da predlaže Ustavni zakon«, rekao je Medojeviæ.
Prema njegovim rijeèima, može se desiti da se neko, ako opozicija pobijedi na parlamentarnim izborima, žali Ustavnom sudu, koji æe reæi da zakon nije bio usklaðen sa Ustavom i poništiti izbore. »Ovako se stvara pravni vakuum, koji može dovesti do razlièitog tumaèenja rezultata izbora«.
»Onda to može da dovede do demonstracija i reakcije opozicije, do haosa u Crnoj Gori. Zato moramo da imamo dogovorene izbore, imali smo ih deset poslednjih godina, od 1998. svi su bili dogovoreni i ovo je prvi put da neko ide na silu«, smatra Medojeviæ.
On je rekao da je upozorio Maurera da iskustva sa Balkana pokazuju da, kada postoje politièko, pravno i ustavno nasilje, da je to »korak do fizièkog nasilja«.
»Radimo sve što možemo da Crna Gora dobije normalne, demokratske izbore. Mi smo za izbore, tražili smo ih sve vrijeme, ali ovi izbori su sporni jer mogu da rezultiraju nasiljem i rezultatima koje možda neko neæe priznati«, dodao je Medojeviæ.
Purišiæ je nakon susreta sa Maurerom kazao, da neæe podržati kršenje Ustava u Skupštini, naroèito jer ide direktno na štetu manjinskih zajednica, koje po Ustavu imaju pravo na autentiènu zastupljenost u Parlamentu.
On smatra da se nikakvim naknadnim popravkama ne može postiæi suštinski kvalitet, a to je integrisanje manjinskih zajednica i njihovo predstavljanje u Parlamentu.
»Neæe nam pomoæi ništa ako retroaktivno usvojimo, u nevalidnoj proceduri, Ustavni zakon i pomjerimo rokove za dvije godine, jer neæemo time riješiti osnovni problem i intenciju Ustava da se manjine ukljuèe u društveni život Crne Gore«, rekao je Purišiæ.
On je ocijenio da Vlada nije neovlašæeni organ da predlaže promjene Ustavnog zakona, jer je to materija koje se stvara u Parlamentu klonsenzusom.
»Naš predlog je bio da odložimo vrijeme izbora i u meððuvremenu aktiviramo komisiju koja treba da napravi izborni zakon i da nakon toga idemo u najavljene izbore. Oèekujemo sugestije predstavnika EU u tom pravcu«, kazao je Purišiæ.
(kraj) drv/žug