Metodologije znatno unaprijeðene
- Metodologije znatno unaprijeðene
- Post By dragana
- 14:49, 24 novembar, 2011

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Metodologije za utvrðivanje regulatornog prihoda energetskih subjekata, koje je regulator dao u formi nacrta, znaèajno su unaprijeðene u odnosu na dosadašnje jer su odreðeni kriterijumi znatno precizniji, ocijenjeno je danas na okruglom stolu.
Predstavnci Regulatorne agencije za energetiku (RAE) radili su nove tri metodologije skoro osam mjeseci, a one se odnose na utvrðivanje regulatornog prihoda i cijena za korišæenje prenosnog i distributivnog sistema elektriène energije, kao i na utvrðivanje dozvoljenog prihoda javnog snabdjevaèa i regulisanih tarifa za snabdijevanje elektriènom energijom.
U RAE smatraju da su nacrti uraðeni u skladu sa zakonima, kao i da donose dosta promjena u smislu preciziranja odreðenih kriterijuma prilikom utvrðivanje regulatornih prihoda energetskih kompanija.
Javne rasprava o Nacrtima metodologija traje do 5. decembra, a na današnjem okruglom stolu svi zainteresovani uèesnici razmijenili su mišljenja i nedoumice koje imaju u vezi sa tim dokumentima.
Finansijski direktor Elektroprivrede Crne Gore (EPCG), Massimo Sala, pohvalio je nova rješenja u nacrtima metodologija, ali i iznio niz kritika i nedomica za koje je zatražio objašnjenje.
„Smatramo da su pojedini koraci koji su uèinjeni u metodologijama vrlo interesantni i da su definisani u pravom smjeru za poboljšanje energetskog sektora u Crnoj Gori”, ocijenio je Sala.
Njega je zanimalo kako je regulator predvidio dinamiku dostizanja tržišnih cijena energije s obzirom na to da do 2015. godine to treba da se postigne.
On je objasnio da je prema formuli koja je data u nacrtima metodologijama cijena energije iz domaæih izvora u stvari funkcija èiji jedan parametar predstavlja cijena koja se formira na slobodnom tržištu.
“To je dobar princip koji ste predložili, ali smatramo da se u periodu od tri godine ova cijena mora poravnati sa cijenom koja je na tržištu, što je u skladu sa navedenim principom otvaranja tržišta od 1. januara 2015. godine”, rekao je Sala.
U RAE smatraju da su u metodologiji po tom pitanju napravili najveæi moguæi iskorak kako bi se sve uskladilo sa pripremama energetskog sistema za ulazak u jedinstveno tržište elektriène energije Evropske unije (EU).
Regulator je objasnio da bi ekonomija Crne Gore bila dovedena u pitanje ili bi èitav sistem bio blokiran, ukoliko bi se sada poveæala cijena domaæe energije i dovela na tržišni nivo.
„Nemoguæe je cijene odmah dovesti na taj nivo, a mislimo èak da je to nemoguæe i do 2015. godine“, poruèili su iz RAE i dodali da bi bio previše grub i oštar korak da se to sprovede u naredne dvije tri godine odnosno u toku trajanja novih metodologija.
Sala smatra i da bi bilo korisno da se unese donja granica koja bi se odnosila na tržište, ali koja dozvoljava cijenu energije koja ni na koji naèin i u ni u kom sluèaju ne može biti manja u odnosu na prosjeèni trošak proizvodnje domaæih proizvoðaèa.
Njega je zanimalo i koja bi bila cijena energije proizvedene u Termoelektrani Pljevlja u sluèaju odvajanja te centrale i upravljanja od nekog nezavisnog društva. Iz RAE su objasnili da je to previše hipotetièko pitanje i da o tome nijesu razmišljali.
Sala se osvrnuo i na èlan nacrta metodologija koji se odnose na gubitke u distributivnom sistemu, ocjenjujuæi da bi Funkcionalna cjelina Distribucije u sluèaju primjene te odredbe bila osuðena da konstantno bude u gubitku, jer æe imati troškove koji se odnose na kupovinu energije neophodne za pokrivanje gubitaka.
On je procijenio da æe postojati troškovi u iznosu od nekoliko miliona EUR koji æe operator distribucije morati da pretrpi i koji neæe biti priznati kroz tarife.
Sala je zamolio predstavnike regulatora da to pitanje razmotre sa posebnom pažnjom.
EPCG uskoro treba da završi i Studiju koja se odnosi na tehnièke gubitke, meðutim Sala procjenjuje da to fizièki neæe biti izvodljivo u terminu koji je regulator odredio, pa æe se razmotriti moguænost izmjene zadatog roka.
Novi regulatorni period poèinje 1. jula naredne godine umjesto 1. aprila kako je do sada bila praksa. Energetkse kompanije zahtjev za dozvoljeni prihod treba da dostave do 28. februara.
Salu je zanimalo šta je RAE planirala da uradi u periodu izmeðu 1. aprila i 1. jula naredne godine, odnosno izmeðu završetka regulatornog perioda po starim metodologijama i poèetka novog.
„Ovo pitanje postavljam ukazujuæi na zaista teške uslove u kojima danas EPCG posluje i gdje svaki dan koji nam Bog pošalje na zemlju mi gubimo novac jer imamo prihode manje od troškova“, tvrdi Sala.
Iz RAE su odgovorili da æe u toj „vremenskoj rupi“ regulator donijeti privremene cijene.
Predstavnici EPCG imali su zamjerke i na èinjenicu da je RAE propisala stoprocenti stepen naplate, ocjenjujuæi da je to nemoguæe ostvariti. Oni su zamolili regulatora da još jednom razmotri progresivno poboljšanje stepena naplate.
Sala je na odreðene formule koje je RAE navela u nacrtima imao zamjerke zbog nedostatka odreðenih parametara, pa je apelovao na regulatora da se precizno pozove na podatke koje æe u tom sluèaju koristiti.
„U suprotnom ukoliko postoji neki parametar koji i dalje uprkos napretku ne možemo pronaæi, molim da se to precizira kako se ne bi ponovilo iskustvo koje smo imali u utvrðivanju tekuæeg regulatornog prihoda“, rekao je Sala.
U suprotnom se, kako kaže, može steæi utisak da EPCG pokušava da zavara RAE ili obrnuto.
Sala je imao zamjerke i na obraèun radnog kapitala koji je RAE napravila jer, kako je objasnio, cifre koje se odbijaju preko te formule ne samo da ne odgovaraju nego su daleke od realnosti u kojoj se nalazi EPCG.
„Imamo na raspolaganju i vrijednosti koje se odnose na zalihe zašto se ne pozvati na njih i zašto ne uzeti u obzir i kapital koji je na neki naèin zarobljen ili investiran u kredite koje moramo da naplatimo?“, pitao je Sala predstavnike RAE.
Sala je imao kritike i na èinjenicu što se veæina dokumenata koje EPCG dostavi regulatoru objavljuje na sajtu RAE.
„Pojedini dokumenti su apsolutno povjerljivi. Na primjer Biznis plan mora imati RAE, ali drugi operatori i moguæi konkrenti ne smiju to imati“, smatra Sala.
To isto važi, kako je dodao, i za sve ugovore koje je EPCG sklopila za uvoz energije.
RAE bi do kraja godine trebalo da utvrdi nove metodologije, za koje su predstavnici Ministarstva ekonomije ocijenili kao dobre i znaèajno unaprijeðene u odnosu na dosadašnje.
(kraj) jlb/bvm