Mišljenje bez datuma o poèetku pregovora
- Mišljenje bez datuma o poèetku pregovora
- Post By dejanl
- 17:23, 1 oktobar, 2010

Podgorica, (MINA) – Crna Gora neæe uz Mišljenje Evropske komisije (EK) o kandidaturi za èlanstvo u Evropskoj uniji (EU) dobiti datum poèetka pregovora o pristupanju, kazala je danas ministarka za evropske integracije, Gordana Ðuroviæ.
„Za oèekivati je da u našem Mišljenju ne bude egzaktnog datuma“, kazala je Ðuroviæ na sjednici Nacionalnog savjeta za evropske integracije (NSEI).
Ona je rekla da je Crna Gora fokusirana na Mišljenje EK, koje bi trebalo da bude objavljeno 9. novembra. Dan kasnije u Crnu Goru æe doputovati evropski komesar za proširenje Štefan File i prezentariti Mišljenje o crnogorskoj spremnosti za èlanstvo.
„Mišljenje EK može biti sa dosta pozitivnih ocjena o Crnoj Gori, jer ima dosta faktografije koja govori u prilog tome“, navela je ona, dodajuæi da bi Mišljenje trebalo da bude pripremljeno kao poseban dokumenet, kao u sluèaju Makedonije i Islanda.
„Analitièki dokument æe dati detaljniju sliku koliko je Crna Gora spremna za buduæe pregovore po pojedinaènim pregovaraèkim poglavljima, dok æe u Mišljenju biti data generalna ocjena o našoj spremnosti po svim kriterijumima iz Kopenhagena i procjeni ukupnih administrativnih kapaciteta“, objasnila je ona.
Ðuroviæ je kazala da se može oèekivati da u Mišljenju bude „realistièniji pristup“ svemu ostvarenom u integracijama, ali i naznaka da pred Crnom Gorom stoji još evropskih izazova i da je put do punopravnog èlanstva dug.
„Odnosno da æe se posebno pratiti reforme u oblasti pravosuða, idikatori implementacije usvojenih propisa, strategija i preuzetih obaveza. U tom smislu posebna pažnja biæe posveæena administrativnim klapacitetima, da li Crna Gora kao najmanja evropska država može da odgovori na sve obaveze“, navela je ona.
Ðuroviæ je objasnila da poslije mišljenja EK slijedi politièka odluka o kandidaturi, koja nije èvrsto vezana za datum otvaranja pregovora.
„Oèekujemo da se kandidaturi možemo nadati èak i u decembru. Što se tièe datuma otvaranja pregovora, možemo mu se nadati tokom naredne godine. To su neke projekcije sa kojima realno baratamo“, rekla je ona.
Ðuroviæ smatra da bi Crna Gora trebalo da se „bori“ da se datum otvaranja pregovora dogodi u prvoj polovini naredne godine, ocjenjujuæi da se tome država može nadati pod uslovom da politika proširenja bude konsolidovana, a region kao cjelina dobije podsticaj u evrointegracijama.
Ona je kazala da u Vladi nije razgovarano o pregovaraèkoj strukturi u predstojeæim pregovorima o pristupanju.
„Hajde da zajedno prvo saèekamo Mišljenje i da vidimo kandidaturu. Mislim da æemo mi kao mali, fleksibilan i prilagodljiv sistem u relativno kratkom roku moæi da se organizujemo i da u susret datumu za otvaranje pregovora blagovremeno imamo sve što se od nas oèekuje“, rekla je Ðuroviæ.
Predsjednik NSEI-a Nebojša Medojeviæ saglasio se sa Ðuroviæ da je strateški interes dobijanje pozitivnog Mišljenja EK, ali i, ako je to moguæe, datuma poèetka pregovora.
On je upitao Ðuroviæ raspolaže li Vlada saznanjem hoæe li prilikom objavljivanja Mišljenja biti objavljen i datum poèetka pregovora, na šta mu je Ðuroviæ odgovorila da, koliko je njoj poznato, ni druge države nijesu dobijale datum otvaranja pregovora. Kao primjer navela je sluèajeve Hrvatske i Makedonije.
Medojeviæa je interesovalo i hoæe li Mišljenje biti uslovljeno nekim dodatnim zahtjevima koje æe država morati da ispuni da bi pregovori otpoèeli. Ðuroviæ je kazala da oèekuje æe biti saèinjen dodatni set preporuka.
Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Miško Vukoviæ ocijenio je da je na sjednici NSEI trebalo razgovarati i o prvom sastanku Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje crnogorske Skupštine i Evropskeog parlamenta, koji je 27. i 28. septembra održan u Briselu.
On je kazao da su medijski izvještaji o sastanku bili jednostrani, odnosno kako se izrazio „invalidni“, jer su sadržavali samo stavove èlanove Odbora iz opozicije.
„Malo sam pogoðen naèinom kako se izvještavalo sa tog sastanka, jer smo dobro ocijenjeni tamo“, naveo je Vukoviæ.
Poslanik Socijalistièke narodne partije Vasilije Laloševiæ smatra da je prvi sastanak Odbora bio najznaèajniji dogaðaj za Crnu Goru u posljednje dvije godine.
On je zatražio od Ðuroviæ da kaže da li su uèesnici sastanka u Briselu „nauèili lekciju“ da nema tabu tema i da se moraju davati taène i potpune informacije.
Njegov opozicioni kolega iz Pokreta za promjene Branko Raduloviæ upitao je Ðuroviæ jesu li njih dvoje bili zajedno u Briselu ili „postoje dva Brisela, dva Filea“.
„Gospodo mi se nalazimo u velikim problemima i to su jasno i glasno rekli svi evropski parlamentarci. Nijedan nas nije pohvalio. Navodili su nam istinu i stvari koje mi u blažoj formi ovdje u ovom parlamentu i javnosti saopštavamo“, tvrdi on.
Ðuroviæ je odgovarajuæi Raduloviæu kazala da su bili u „istom Briselu“ i da je važno da je u Deklaraciji i preporukama sa tog skupa afirmisan pristup da se što prije ide u evriointegracije.
Ona je kazala da Crna Gora ima puno prijatelja u Evropskom parlamentu, a konkretan dokaz je to što je sjednica Odbora umjesto u decembru održana u krajem septembra.
Ðuroviæ je kazala i da je Vlada otvorena da se o svim problemima govori otvoreno. Ona je podsjetila da Crna Gora nikada nije bila stopirana u procesu integracija, navodeæi da se nada da æe tako biti i ubuduæe.
Mevludin Nuhodžiæ iz DPS-a kazao je da je poslije Raduloviæevog izlaganja stekao utisak da njih dvojica nijesu bili na istom skupu u Briselu.
„Taèno je da niko od evropskih parlamentaraca nije rekao da je stanje u odreðenim politikama odlièno. Bilo je tu kritièkih osvrta, razmjene argumenata, ali su svi rekli da politièko stanje u Crnoj Gori ima trend napretka i da treba da uložimo sve napore, sredstva i potencijale da ono bude još bolje“, kazao je on.
Nuhodžiæ je sve uputio da proèitaju Deklaraciju i preporuke, istièuæi da je njegov doživljaj skupa istovjetan sadržaju tog dokumenta.
Raduloviæ je nakon Nuhodžiæevog izlaganja kazao da æe zatražiti stenograme susreta u Briselu i da æe napustiti poslanièku funkciju ukoliko ono što je saopštio na sjednici NSEI nije istina.
Predstavnik nevladinog sektora u NSEI, Milivoje Radoviæ, kazao je da treba pozdraviti dosadašnji rad Ministarstva za evropske integracije, ocjenjujuæi da je iz teksta Deklaracije i preporuka jasno gdje je postignut napredak, a gdje su nedostaci.
On je sebi i parlamentarcima postavio pitanje šta su lièno uèinili na jaèanju administrativnih kapaciteta, navodeæi da kada su u pitanju evropske integracije „stanje nije idealno, ali nije ni preloše“.
Poslanika Nove srpske demokartije Andriju Mandiæa interesovalo je kako napreduje jaèanje administrativnih kapaciteta, na šta mu je Ðuroviæ odgovorila da sa postojeæim BDP-om i u ekonomskim uslovima nema prostora za zapošljavanje više ljudi.
(kraj) del/isf