Mišljenje EK pozitivno za ukupnu ekonomiju
- Mišljenje EK pozitivno za ukupnu ekonomiju
- Post By kristina
- 14:58, 10 novembar, 2010

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Mišljenje Evropske komisije da je Crna Gora više pozitivnih ocjena dobila u ekonomskim nego u politièkim kriterijumima pozitivno je za ukupnu ekonomiju, a posebno strane investitore koji planiraju da ulažu, ocijenjeno je iz Montenegro biznis alijanse (MBA).
Izvšni direktor MBA, Darko Konjeviæ, kazao je da je Crna Gora predstavljena kao stabilna ekonomija, ali je potrebno uložiti dosta napora, jer tek predstoji pravi posao usklaðjivanja i poštovanja pravila EU.
„EK je dobro procijenila trenutno stanje crnogorske ekonomije i obuhvatila reformske procese koji se odvijaju. Takoðe, Komisija je dala i jasne naznake na kojim poljima je uz postojeæe napore moguæe brzo dostiæi standarde EU, kao i gdje nas oèekuju teži poslovi”, rekao je Konjeviæ agenciji Mina-business.
On je dodao da je, prema mišljenju EK, Crna Gora ostvarila odreðeni nivo makroekonomske stabilnosti, ali i da se dalje moraju rješavati unutrašnji i spoljašnji disbalansi, postojeæe slabosti u finansijskom sektoru, vladavini prava i na tržištu rada.
Konjeviæ smatra i da je biznis uvijek bio brži od politike, što potvrðuje i konstatacija EK da je Crna Gora dobila više pozitivnih ocjena u ekonomskim, nego u politièkim kriterijumima.
„Taj trend se izgleda nastavlja”, rekao je Konjeviæ.
EK smatra da je Crna Gora u dijelu ekonomskih kriterijuma napravila važne korake na uspostavljanju funkcionalne tržišne ekonomije, ali i da bi trebalo raditi na unutrašnjim i spoljnim disbalansima.
Crna Gora bi, prema Mišljenju EK, trebalo da nastavi sa primjenom reformi i smanjenjem strukturnih slabosti. Iz EK su naveli i da je Crna Gora postigla širok domaæi konsenzus o osnovama ekonomske politike.
Slobodna trgovina tržišnih snaga, kako se navodi, u posljednjoj deceniji razvijala se kroz privatizaciju i ukidanje kontrole cijena, deviznog i trgovaèkog režima.
“Poboljšane poslovne okolnosti privukle su strane investitore. Crnogorska ekonomija je veoma otvorena i visok je nivo trgovinskih i investicionih integracija sa EU i ostatkom regiona zapadnog Balkana”, saopšteno je iz EK.
Oni su ponovili da je ekonomska kriza otkrila unutrašnje i spoljne disbalanse koji ugrožavaju državu i prijete njenoj makroekonomskoj stabilnosti.
“Kriza je otkrila osjetljivost i u regulativama i nadgledanju bankarskog sektora, zahtijevajuæi kritiènu dokapitalizaciju banaka. U odsustvu fiskalnog prostora, Vlada jedino može da pruži garancije pogoðenim firmama, koje prijete da æe se materijalizovati u rastuæem javnom dugu”, navodi se u Mišljenju.
Postojana nezaposlenost i neformalna zaposlenost, kako se navodi, ukazuju na slabosti obrazovnog i sistema za struèno osposobljavanje, kao i na neke rigidnosti tržišta rada.
“Crna Gora i dalje nema dovoljno energije i zadovoljavajuæu saobraæajnu infrastrukturu. Mala preduzeæa najviše su suoèena sa nedovoljnim i skupim finansijama, a uporne slabosti vladavine zakona negativno utièu na poslovni ambijent i neformalni sektor, pa je i dalje važan izazov”, zakljuèuje se u Mišljenju EK.
(kraj) nar/bvm