Mišuroviæ: Ocjene Ražnatoviæa nijesu za komentar
- Mišuroviæ: Ocjene Ražnatoviæa nijesu za komentar
- Post By dejanl
- 21:50, 7 septembar, 2006

Podgorica, (MINA) – Centar za ekotoksikološka ispitivanja (CETI) ocijenio je veèeras da nijesu za komentar navodi Pokreta za promjene da Studija nultog stanja te institucije nije vjerodostojan dokument na kojem se može bazirati strategija zaštite i revitalizacije podruèja Zetske ravnice, Skadarskog jezera i Podgorice.
Kordinator Pokreta Aleksandar Ražnatoviæ ranije danas je saopštio da je Grupa za promjene u junu angažovala Institut Erico iz Velenja da uradi fizièko-hemijska ispitivanja kvaliteta zemljišta na podruèju Zetske ravnice, kao i zemljišta u selu Beri kao „nultu zonu“ radi poreðenja.
On je kazao da su uzorci sa pet mjesta u Zeti uzeti 13. juna, a da je Institut juèe PzP-u dostavio izvještaj prema kojem su na svim lokacijama naðene višestruko veæe vrijednosti fluorida i PAH-a od maksimalno dozvoljenih.
»Odatle proizilazi da su èetiri uzorka zemljišta na dva parametra raðena puna tri mjeseca, a za analizu navedenih podataka svakoj laboratoriji nije potrebno više od dva do tri dana pa se postavlja pitanje zašto su ove analize objavljene tek sad i šta je to u njima tako alarmantno«, kazala je direktor CETI-ja Ana Mišuroviæ.
Ona je ocijenila da je posebno interesantan komentar »eksperta Ražnatoviæa« da su na svim lokacijama naðene višestruko veæe vrijednosti fluorida od maksimalno dozvoljenih koncentracija.
»Da ekspert Ražnatoviæ zna bar osnove hemije, znao bi da uzimanje uzoraka na sadržaj fluorida u zemljištu krajem oktobra mjeseca, poslije dugotrajnog kišnog perioda i u junu nije isto, jer se fluoridi na zemljištu deponuju iz vazduha«, navela je ona.
Mišuroviæ je ocijenila da bi Ražnatoviæ trebalo da zna da fluorid, kao jedan od najreaktivnijih elemenata, veoma brzo reaguje sa vodom, kalcijumom i silicijumom iz zemljišta i vezuje se u nerastvorne komplekse koji nemaju uticaj na zdravlje ljudi ili se ispiraju u podzemne vode.
»Što se tièe sadržaja PAH koji su naðeni u zemljištu, prema rezultatima Slovenaca, oni su na istom nivou, pa èak i i znaèajno niži od onih predstavljenih u Studiji, što je i normalno, jer se radi o stabilnim i teže razgradljivim materijama«, tvrdi ona.
Mišuroviæ je rekla da na svim nalazima CETI-ja dat komentar o kvalitetu svakog uzorka koji je uzet kao kompozitni sa deset obližnjih lokacija površine 100 puta 100 metara u skladu sa propisanom metodologijom uzorkovanja zemljišta.
Ona je kazala da je komentar Ražnatoviæa da poveæani dnevni unos fluorida u organizam èovjeka izaziva razne vrste oboljenja »u najmanju ruku smiješan, jer se takva toksikološka ocjena odnosi na unos fluorida u èoveèiji organizam, a ne za sadržaj u zemljištu koje se bar za sada još ne jede«.
»Ražnatoviæ bi trebalo da zna da glinovita i boksitna zemljišta, prirodno sadrže i mnogostruko veæe koncentracije, ali da niko ko tu živi ne pati od fluoroze«, navela je Mišuroviæ.
Ona je objasnila da su zemljišta u Crnoj Gori prirodno siromašna sa fluoridima, pa je zbog toga i postojala inicijativa da se vodovodska voda u Podgorici fluoriše.
»Norma za maksimalno dozvoljene koncentracije za fluoride u zemljištu ne postoji u Evropskoj uniji, ali smo je mi u Crnoj Gori normirali u odnosu na prirodno naðene koncentracije sa ciljem da se prati uticaj Kombinata aluminijuma Podgorica na kvalitet zemljišta«, kazala je ona.
Mišuroviæ je navela da nijesu za komentar navodi Ražnatoviæa da su podaci u Studiji, kao i godišnji Izvještaji o sadržaju toksiènih i opasnih materija u zemljištu Crne Gore od 1998-2006. godine izmišljeni, a da su oni sa èetiri jednokratna uzorka mjerodavni za ocjenu ugroženosti stanovnika Zete proglašenje „genocida”.
(kraj) del