
Podgorica, (MINA) – Crna Gora je, po pitanju migrantske krize, u boljem položaju u odnosu na susjedne države, jer bi u slučaju promjene rute i većeg priliva migranata na udaru prvo bile Albanija i Kosovo pa bi Crna Gora dobila neki vid upozorenja, saopšteno je iz kancelarije Međunarodne organizacije za migracije (IOM).
U svijetlu trenutne migracione krize kancelarija IOM u Crnoj Gori danas je organizovala konferenciju kako bi prezentovala trenutne migracione tokove na području Mediterana i Zapadnog Balkana.
Regionalni koordinator IOM za Zapadni Balkan, Đanluka Roko, kazao je da bi ruta koju migranti trenutno koriste preko Makedonije i Srbije (kuda dnevno prođe tri do četiri hiljade migranata) mogla da se promijeni, ukoliko dođe do bilo kakvih promjena u već ustaljenom načinu kretanja.
“Kao na prijer potpuna blokada granice Srbije sa Mađarskom, što bi ujedno i promijenilo tok kretanja migranata i usmjerilo ih ka Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini ili Rumuniji”, pojasnio je on.
Kako je saopšteno iz kancelarije IOM, Roko je ocijenio da je Crna Gora u boljem položaju u odnosu na susjedne države.
“Jer bi u slučaju promjene rute i većeg priliva migranata na udaru prvo bile Albanija i Kosovo te bi Crna Gora dobila neki vid upozorenja” , kazao je on.
šefica Jedinice za upravljanje migracijma za područje Mediterana, Đulija Falzoi, kazala je da je znatan porast migracionih kretanja ka Italiji.
Ona je rekla da je prošle godine u Italiju ušlo 170 hiljada migranata, što je znatno veći broj u odnosu na 2013. godinu, kad ih je bilo oko 43 hiljade.
Falzoi je saopštila da najveći broj migranata dolazi iz Sirije, Eritreje, Malija i Nigerije.
Trend se nastavlja i u ovoj godini, pa je za prvih šest mjeseci u Italiju stiglo oko 93 hiljade migranata, najviše iz Eritreje i Nigerije.
Falzoi je obavijestila da IOM u Italiji radi na pružanju pravnih informacija migrantima i nadgleda stanje u prihvatnim centrima, ranu identifikaciju žrtava trafikinga, projekte dobrovoljnog povratka, projekte vezano za psiho-socijalnu pomoć migrantima, spajanje porodice putem DNK testiranja, kao i pronalaženje porodica maloljetnika bez pratnje.
Međunarodna organizacija za migracije slijedi princip da su humane i uređene migracije od koristi i migrantima i društvu.
“Kao međuvladino tijelo, Međunarodna organizacija za migracije djeluje s partnerima u međunarodnoj zajednici kako bi pomogla u odgovoru na operativne zahtjeve migracija, unaprijedila razumijevanje pitanja migracija, podstakla socijalni i ekonomski razvoj kroz migracije, te podržavala ljudsko dostojanstvo i dobrobit migranata”, kaže se u saopštenju.
(kraj) mib