Miliæ: Ocjene SE potvrðuju lošu percepciju u Evropi
- Miliæ: Ocjene SE potvrðuju lošu percepciju u Evropi
- Post By urednik
- 17:30, 22 januar, 2006

Podgorica, (MINA) - Ocjene u izvještaju Savjeta Evrope (SE) posveæenom posljedicama crnogorskog referenduma još jednom potvrðuju izuzetno lošu percepciju koju Crna Gora ima u Evropi, ocijenio je danas funkcioner Socijalistièke narodne partije (SNP) Srðan Miliæ.
On je rekao da su takav imidž Crne Gore u Evropi stvorili neozbiljnost premijera Mila Ðukanoviæa, šarlatanstvo i odsustvo brige za svoj narod.
»Crna Gora ima sve elemente takozvanog zarobljenog prostora, koji je u raljama organizovanog kriminala i antievropskog pokreta, institucionalizovanog i personalizovanog kroz Ðukanoviæa i predsjednika Filipa Vujanoviæa«, kazao je Miliæ u izjavi dostavljenoj agenciji MINA.
On je rekao da ocjene o naèinu implementacije zakona o policiji i Agenciji za nacionlnu bezbjednost i odsustvu borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala, dobijaju svoje puno znaèenje kada se stave u kontekst direktnog angažovanja Duška Markoviæa i Veselina Veljoviæa i predizbornu aktivnostima vladajuæe koalicije.
»Upravo nosioci organizovanog kriminala i korupcije u Crnoj Gori, kroz Ðukanoviæa dobijaju logistiku i u potpunosti su zaštiæeni. Zato nema i neæe ni biti konkretnih rezultata na ovom polju sve dok je ovakve Vlade i premijera«, istakao je Miliæ.
On je naveo da se eventualni referendum u Crnoj Gori može održati samo ako bude demokratski, uz obavezni dijalog i konsenzus svih strana, poštovanje evropskih standarda i »onemoguæavanje dosadašnje diskriminacije graðana«.
Navodeæi da su mediji, po definiciji, uèionica graðanskog života, Miliæ je kazao da i najnoviji izvještaj SE meðutim pokazuje da analiza medijske scene ima svoje uporište i predane izvoðaèe.
»To su Radio Televizija Crne Gore, privatni elektronski, kao i veæina štampanih medija u Crnoj Gori«, zakljuèio je Miliæ.
U izvještaju SE navodi se da je na kraju 2005. godine Državna zajednica i dalje država sa neizvjesnom buduænošæu pošto æe u Crnoj Gori vjerovatno biti inicirana procedura napuštanja zajednice.
Ocjenjuje se da u Crnoj Gori ustavne reforme èekaju rezultat referenduma o nezavisnosti i navodi da je delegacija Sekretarijata SE informisana da se nacrt ustava priprema i da æe biti spreman za ljeto 2006. godine.
“Nepostojanje ustavne reforme u Crnoj Gori takoðe se smatra kao važno ometanje istinske reforme i uspostavljanje nezavisnog i objektivnog sudstva”, istièe se u izvještaju.
Navodi se da se nakon usvajanja zakona o policiji i Agenciji za nacionalnu bezbjednost oèekuje njihova puna implementacija, a da reforma predviða reorganizaciju tajne policije i njenu kontrolu od parlamenta i Vlade.
Ukazuje se da bi standarde SE o ponašanju medija u vrijeme izborne kampanje trebalo pomno slijediti u Crnoj Gori tokom sljedeæih mjeseci i da je nezavisnost medija i transparentnost veoma važna.
“Referendum mora biti organizovan u ambijentu demokratskog i fer glasanja sa balansiranim i objektivnim izvještavanjem medija”, istièe se u dokumentu SE.
(kraj) tmi