
Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Tekst i amandmani na predlog izmjena i dopuna Zakona o radu koji je usvojila Radna grupa je minimum koji Savez sindikata (SSCG) može da prihvati, saopštio je generalni sekretar Zoran Masonièiæ.
»Težili smo mnogim rješenjima koja bi bila drastiènija za ostvarivanje prava zaposlenih i, u krajnjem, mislim da smo se izborili i uspjeli da zaposlene zaštitimo«, kazao je Masonièiæ agenciji Mina-business.
On je dodao da su morali praviti odreðene ustupke, ali su vodili raèuna da oni ne budu takvi da drastiènije ugroze prava zaposlenih i dovedu ih u loš položaj.
U SSCG još èekaju na konaèan tekst predloga izmjena i dopuna Zakona o radu koji je trebalo da stigne danas i koji æe Vlada, nakon usaglašavanja sa socijalnim partnerima, uputiti Skupštini.
»Imali smo tekst utvrðenog predloga i amandmane koje nam je proslijedila Vlada. To sada treba da se objedini i pošalje na ocjenu Skupštini SSCG«, rekao je Masonièiæ.
Danas se na sjednici Izvršnog odbora skupštine SSCG razgovaralo o tome šta je postignuto kroz amandmane na predlog izmjena i dopuna Zakona koji je Vlada usvojila prije mjesec.
»Odbor je prihvatio izvještaj naših predstavnika u Radnoj grupi i donijeli smo odluku da predložimo Skupštini Saveza da prihvati amandmane«, objasnio je Masonièiæ.
On je najavio da æe u proceduri usvajanja izmjena i dopuna Zakona koja predstoji, SSCG biti maksimalno ukljuèen.
U okviru Radne grupe dogovoreno je da se ugovor o radu po pravilu zakljuèuje na neodreðeno, a postignut je kompromis i kod mehanizama raskidanja ugovora o radu i naèina utvrðivanja zarade.
SSCG je odustao od decidne zaštite starijih kategorija zaposlenih, ali su, kako je kazao Masonièiæ, kroz otpremnine to pitanje uredili tako što æe ih na indirketan naèin zaštiti.
»Otpremnine æe se definisati u odnosu na rad kod konkretnog poslodavca i one æe iznositi jednu treæinu zarade, a neæe biti manje od tri prosjeène zarade u državi. Ranije je bilo šest plata, ali sad može biti i manje i više, u zavisnosti od godina staža kod odreðenog poslodavca«, objasnio je Masonièiæ.
Radna grupa za izradu Zakona o radu ponovo je sazvana nakon što su obje sindikalne centrale, SSCG i Unija slobodnih sindikata (USSCG) najavile proteste nezadovoljne verzijom predloženih izmjena i dopuna, koju je saèinilo Ministarstvo finansija, i pozivale poslanike da djeluju amandmanski na taj dokument.
U radu Radne grupe uèestvovali su i savjetnik premijera za unapreðenje poslovnog ambijenta, Predrag Stamatoviæ i predstavnik Ministarstva finansija, Ana Krsmanoviæ.
Predstavnici Vlade predložili suda se nastave razgovori na nivou radne grupe koja je i ranije radila na izmjenama i dopunama Zakona u okviru Socijalnog savjeta.
Oni su zahtijevali da se ta radna grupa proširi sa po jednim predstavnikom socijalnih partnera i sa dva iz Vlade.
Socijalni savjet je u junu prošle godine formirao dvanaestoèlanu Radnu grupu, koju su èinile i dvije sindikalne centrale, sa obavezom da u tripartitnom socijalnom dijalogu pripremi tekst izmjena i dopuna Zakona o radu.
Tekst je na nivou Radne grupe usaglašen nakon sedam mjeseci rada i o njemu je postignut potpuni konsenzus, koji je dobio pozitivan stav ministarstava rada i socijalnog staranja, pravde, vanjskih poslova, unutrašnjih poslova i javne uprave, kao i Sekretarijata za zakonodavstvo.
Na sjednici Socijalnog savjeta 25. februara, i pored prethodne podrške, tekst nije usvojen, jer se tome suprostavilo Ministarstvo finansija, koje je zahtijevalo i izdejstvovalo da se tekst ponovo vrati Radnoj grupi na razmatranje.
Socijalni savjet na sjednici iza zatvorenih vrata, 25. marta, umjesto usaglašene verzije koju je saèinila Radna grupa, usvojio i prema Vladi proslijedilo verziju koju je saèinilo Ministarstvo finansija.
(kraj) god/adj