Ministarstvo da riješi sporna pitanja
- Ministarstvo da riješi sporna pitanja
- Post By urednik
- 15:39, 20 jun, 2013

Podgorica, (MINA) - Tim pravnih zastupnika Srpske liste (SL), na èelu sa profesorom Blagotom Mitriæem, uputio je danas Ministarstvu za ljudska i manjinska prava zahtjev za razrješenje spornih pitanja u vezi izbora za novi saziv Srpskog nacionalnog savjeta.
"Polazeæi od zakonskog prava na nadzor sveukupnog rada nacionalnih savjeta tražimo od Ministarstva da na osnovu navoda iz ovog zahtjeva i priloženih dokaza izvrši uvid u rad Izborne komisije i da zatraži otklanjanje uoèenih nezakonitosti i nepravilnosti i o tome donese odgovarajuæi upravni akt", naveli su u zahtjevu pravni zastupnici SL.
Pravni zastupnici SL podsjetili su da na osnovu èlana 33 Zakona o manjinskim pravima i slobodama, Ministarstvo donosi Pravila za izbore èlanova Savjeta, što je ono i uèinilo.
Oni su podsjetili i da je prema èlanu osam tih Pravila propisano da osoba koja se prijavljuje da bude elektor, uz prijavu, dostavlja izjavu o pripadnosti manjinskom narodu i dokaz o crnogorskom državljanstvu.
Iz SL je saopšteno da su svi njeni elektori, 131, u roku podnijeli dokaze o ispunjenju sva tri uslova iz èlana osam Pravila.
Navodi se da je od njih 131 Izborna komisija SNS za 130 donijela zakljuèak da se prijava za elektora odbacuje zbog formalnih nedostataka, i to sa obrazloženjem da je podnosilac prijave bio u obavezi da dostavi dokaz o crnogorskom državljanstvu - "kopiju liène karte ili pasoša".
"Ovaj stav komisije je potpuno pravno neprihvatljiv i u direktnoj suprotnosti sa odredbama èlana 79 Ustava Crne Gore, zatim sa èlanom 20 Ustava Crne Gore kojim se propisuje da svako ima pravo na pravni lijek protiv odluke kojom se odluèuje o nekom njegovom pravu i njima zakonom zasnovanom interesu", tvrde u SL.
Oni su naveli da ni u jednom zakljuèku Komisije SNS-a nema pouke o pravnom lijeku, zbog èega i samo zbog toga treba ukinuti sve njihove zakljuèke zbog formalnih nedostataka.
Navodi se da je stav komisije pravno neprihvatljiv i u direktnoj suprotnosti sa èlanom 19 Ustava koji propisuje da svako ima pravo na jednaku zaštitu svojih prava i sloboda, što nijedan zakljuèak Komisije ne obezbjeðuje.
Istièe se da je Komisija svojim aktom grubo povrijedila èlan osam Pravila, jer je po svom nahoðenju tumaèila šta predstavlja dokaz o crnogorskom državljanstvu.
Ukazuje se da pravila u èlanu osam nigdje ne pominju ni pasoš, ni liènu kartu, veæ izrièito dokaz o crnogorskom državljanstvu.
"Naši klijenti su dostavili dokaz od nadležnog državnog ministarstva u èijoj je iskljuèivoj nadležnosti izdavanje upravnih akata o raznim statusnim pitanjima, a posebno o crnogorskom državljanstvu, a što su oni na zahtjev SL uèinili svojim upravnim aktom od 24. maja", kaže se u saopštenju.
U SL ocjenjuju da to što Komisija nasumice tumaèi da politièki subjekti ne mogu pribavljati papire u korist pojedinaca, predstavlja "obiènu pravnu lakrdiju".
"Jer svaki pripadnik SL, pa i Dobrilo Dedeiæ koji je podnio zahtjev za izdavanje dokaza o crnogorskom državljanstvu su, prije svega, Srbi, pa onda pripadnici SL ili bilo koje druge politièke organizacije", navodi se u saopštenju.
(kraj) žug/isf