Mirovni protest zbog zloèina u Štrpcima
- Mirovni protest zbog zloèina u Štrpcima
- Post By urednik
- 16:22, 27 februar, 2003

Podgorica, (MINA) – Mirovni protest, povodom desetogodišnjice zloèina u Štrpcima, kada je iz voza oteto 19 putnika muslimanske nacionalnosti, održan je danas na glavnom podgorièkom trgu.
Protest, koji je organizovala Mirovna inicijativa ženskih organizacija (MIŽO) u Crnoj Gori, poèeo je u 15 sati i 48 minuta, kada je voz zaustavljen u stanici Štrpci.
Protest je trajao do 16 sati i 23 minuta, što je vrijeme kada je voz krenuo prema odredištu, ali bez 19 putnika.
Oko 50 uèesnika mirovnog protesta nastavilio je mimohodom prema Skupštini Crne Gore, gdje æe stajati do 16 sati i 50 minuta.
Predstavnici MIŽO zatražili su kriviènu odgovornost za sve planere, naredbodavce i izvršioce zloèina u Štrpcima.
"Odgovornost države Crne Gore za taj zloèin predstavlja preduslov demokratizacije i pravednog mira. Jer, mir nije samo odsustvo rata, veæ i pravo rodbine otetih u Štrpcima da njihova tragedija bude do kraja rasvijetljena", navodi ta organizacija.
Predsjednik Crnogorskog Helsinškog komiteta Slobodan Franoviæ zatražio je danas od državnih organa da saopšte da li je, tim povodom, pokrenuta istraga protiv tadašnjeg predsjednika SRJ Dobrice Æosiæa i drugih organizatora i nalogodavaoca zloèina u Štrpcima.
On smatra da taj dogaðaj treba da rasvijetli Haški tribunal za ratne zloèine.
»U razgovoru sa haškim istražiteljima stekao sam utisak da za to nijesu zainteresovani, osim u dijelu u kojem se taj sluèaj pominje u optužicama protiv lica koja Hag potražuje”, kazao je Franoviæ novinarima.
Predsjednik crnogorskog parlamenta Filip Vujanoviæ rekao je juèe, na Konferenciji o kršenju ljudskih prava, da je odgovornost države da otkrije i kazni izvršioce tih djela i pomogne porodicama nastradalih.
Izvršni direktor Fonda za humanirano pravo Nataša Kandiæ izjavila je da se zloèini protiv èovjeènosti i civilnog stanovništva ne mogu staviti u fioku, veæ treba utvrditi komandnu odgovornost i kazniti krivce.
Prije 10 godina, 27. februara 1993, u stanici Štrpci zaustavljen je voz Lovæen koji je, pod brojem 671, saobraæao na relaciji Beograd-Bar.
Oko dvadeset pripadnika Vojske Republike Srpske, kojima je komandovao Milan Lukiæ iz Višegrada, izvela je iz tog voza, a potom likvidirala, 20 graðana Jugoslavije, jednog hrvatske i 19 bošnjaèke nacionalnosti.
Osim Nebojši Ranisavljeviæu, kojem je za uèešæe u tom ratnom zloèinu odreðena kazna od 15 godina zatvora, za taj zloèin još nikom nije suðeno.
Povodom desetogodišnjice otmice u Štrpcima i progona Muslimana u Bukovici, u Podgorici je juèe poèeo dvodnevni skup o Kršenju ljudskih prava u prošlosti.
Godišnjicu otmice u Štrpcima obilježili su danas i Fond za humanitarno pravo i Žene u crnom, na Trgu Republike u Beogradu.
U 19 sati, u Centru za kulturnu dekontaminaciju u Beogradu biæe održana javna tribina na kojoj æe, izmeðu ostalih, govoriti i èlanovi porodica otetih u Štrpcima i iz Sjeverina.
(kraj) sim/isf