Mitroviæ: Izvještaj neprecizan i nelogièan
- Mitroviæ: Izvještaj neprecizan i nelogièan
- Post By kristina
- 20:34, 3 decembar, 2008

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Izvještaj Evropske komisije (EK) o napretku Crne Gore u evropskim integracijama, u dijelu koji se odnosi na borbu protiv pranja novca, neprecizan je i nelogièan, saopštio je veèeras direktor crnogorske Uprave za sprjeèavanje pranja novca, Predrag Mitroviæ.
U Izvještaju je navedeno, izmeðu ostalog, da Crna Gora nije dovoljno napredovala u borbi protiv pranja novca, jer njene nadležne institucije nemaju puni kadrovski i tehnièki kapacitet, a takva ocjena je, smatra Mitroviæ, rezultat nedostatka komunikacije EK i predstavnika Uprave.
»Moj saradnik je još u junu tražio sastanak sa predstavnicima EK kako bi ih upoznali sa rezultatima postignutim u prethodnih šest mjeseci. Do sastanka nije došlo, nije mi jasno zbog èega«, rekao je Mitroviæ u emisiji Naèisto, Televizije Vijesti.
On je dodao da je bilo sastanka bili bi drugaèiji podaci u Izvještaji u EK, posebno oni koji se odnose na ulaganja u graðevinsku ekspanziju i nekretnine.
U Izvještaju, prema rijeèima Mitroviæa, postoje dvije glavne nepreciznosti - prva je da je Uprava potpisala ugovor sa državnim tužiocem, što nije taèno, a druga da ona samo prosljeðuje izvještaje policiji i tužilaštvu.
Iz Uprave su objasnili da oni podatke koje dobiju analiziraju i formiraju od njih predmete koje upotpunjuju sa informacijama stranih finansijskih obavještajnih službi i domaæih državnih organa. Tek kada se, kako su dodali, ispostavi da u tim predmetima postoji osnov sumnje da je napravljeno krivièno djelo pranja novca ili finansiranja terorizma, ili neko drugo, oni se prosljeðuju Upravi policije i tužiocu.
Zaèuðujuæe je, kako je kazao Mitroviæ, da niko iz EK nije došao u Upravu da sagleda situaciju, kao što to rade drugi prilikom sastavljanja izvještaja, na primjer Savjet Evrope i Stejt dipartment /State Department/.
Mitroviæ je naglasio da je u Izvještaju pozitivno to što je preovladavao sistemski pristup, što znaèi da nije pominjana samo Uprava, iako je ona najodgovornija za oblast sprjeèavanja pranja novca, veæ i drugi državni organi.
EK je u Izvještaju ocijenila da je administracija za prevenciju pranja novca i finansiranja terorizma formirana kao obavještajna služba i da nema kapacitet za voðenje kriminalistièkih istraga.
»Ta služba šalje izvještaje o sumnjivim transakcijama policiji i državnom tužiocu na dalju istragu, u èemu nema jasnih kriterijuma i standarnih procedura«, navedeno je u Izvještaju.
Iz Uprave za sprjeèavanje pranja novca tokom prošle i ove godine poslato je 95 prijava nadležnim policijskim i tužilaèkim organima, od èega se 54 odnosi na sumnjive finansijske transakcije.
»Ne postoje mehanizmi praæenja tih izvještaja, kao ni informacije o ishodima istraga«, precizira se u Izvještaju.
U EK smatraju da se crnogorska administracija za borbu protiv pranja novca mora dalje raditi na jaèanju kadra i unapreðenju procedura.
»Ogranièen je i kapacitet policije i tužilaštva za istraživanje sluèajeva pranja novca. Uprava policije ima samo jednu osobu zaduženu za borbu protiv pranja novca, a zanemarljiv je i broj predmeta koji je iz policije procesuiran prema tužilaštvu«, konstatuje se u Izvještaju.
EK procjenjuje da i Tužilaštvo ima ozbiljnih problema u voðenju finansijskih istraga, zbog èega je potrebno jaèanje ljudskih resursa i tehnièkih kapaciteta.
Iz EK preporuèuju da je neophodno unaprijediti saradnju izmeðu institucija, s obzirom na to da je pranje novca povezano i sa drugim ozbiljnim oblicima organizovanog kriminala.
»Jaèa kontrola trebalo bi da se sprovede nad fondovima koji se ulažu u graðevinarstvo i tržište nekretnina. Crna Gora je poèela da odreðuje svoje prioritete, ali je pranje novca i dalje ostalo ozbiljan problem i neophodno je jasno odreðenje za prevenciju i borbu protiv te pojave«, smatraju u EK.
Crna Gora je, podsjeæa EK, ratifikovala Konvenciju o pranju novca Savjeta Evrope (SE), i da je novi Zakon o prevenciji te pojave usvojen u novembru prošle godine.
U Izvještaju se zakljuèuje da je neophodno usvojiti i nedostajuæu podzakonsku regulativu iz oblasti pranja novca.
(kraj) bvm