Moguće adekvatno valorizovati turističke potencijale
- Moguće adekvatno valorizovati turističke potencijale
- Post By kristina
- 16:55, 27 jun, 2016

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Crna Gora ima znanja, energije i mogućnosti da adekvatno valorizuje izuzetne prirodne predispozicje za razvoj turizma najvišeg nivoa i da se u dogledno vrijeme kvalitetno pozicionira na mapi evropske turističke ponude, ocijenio je premijer Milo Đukanović.
“Važno je imati jasnu projekciju valorizacije turističkog potencijala, strategiju ekonomskog i društvenog razvoja države, sposobnost društva da materijalno i stručno obezbijedi sve logističke pretpostavke takvog projekta, a važnije od svega je imati nepokolebljivu viziju i odlučnost donosioca državnih odluka da zajednicu na čijem su čelu povedu putem takvog razvoja”, rekao je Đukanović u Skupštini u okviru premijerskog sata.
Poslanik Socijaldemokratske partije (SDP), Ranko Krivokapić pitao je Đukanovića na osnovu čega je uporedio Crnu Goru sa Monte Karlom.
„Treba biti dobro van realnosti pa reći da Crna Gora može stajati rame uz rame sa Monakom i Monte Karlom. Bruto domaći proizvod (BDP) po stanoviku u Monaku je 180 hiljada USD, a u Crnoj Gori sedam hiljada. Oni nemaju ni malo duga, a mi smo dužni 70 do 80 odsto BDP-a sa perspektivom od 100 odsto“, rekao je Krivokapić.
On je dodao da treba dobro izgubiti kompas u politici, pa to tvrditi.
Đukanović je rekao da kontekst u kom je napravio poređenje Crne Gore sa Monte Karlom odnosno Sen Tropeom jasno upućuje da je u pitanju ubjedljiva ilustracija strateškog koncepta i objašnjenje utemljenosti crnogorskog razvojnog optimizma kada je riječ o turističkoj perpektivi Crne Gore.
“Monte Karlo i Sen Trope kao prepoznatljive luksuzne turističke destinacije predstavljaju paradigmu dometa koje je moguće postići dobro osmišljenom valorizacijom prirodnih resursa utemeljenoj na filozofiji održivog razvoja, oslonjenog na fiskalne i druge podsticaje kao izraz jasne vizije razvoja jedne zajednice”, objasnio je Đukanović.
Prema njegovim riječima, kako god definisali kriterijume poređenja, kada je riječ o prirodnim potencijalima, nesporno je da Crna Gora ili njeno primorje ni u čemu ne zaostaje za korepodentnim vrijednostima tih destinacija.
“Nije predsjednik Vlade proglasio Porto Montengro najboljom marinom za megajahte na Mediteranu, niti odlučio da se prvi u One&Only gradi u Kumboru, drugi po redu evropski Regent u Tivtu, nije ni Sveti Stefan fikcija, već je pola vijeka turistički brend Crne Gore. To što je izgrađeno ili se gradi takvog nivoa potvrđuje da poređenja koja sam dao nijesu ni najmanje stvar patriotskog romantizma”, kazao je Đukanović.
Crnu Goru sa Monte Karlom upoređuju i, kako je dodao, brojni strani mediji, a ne samo predsjednik Vlade.
„Siguran sam da vam je potpuno jasno da paralelu Crne Gore sa Monte Karlom nijesam htio uraditi da bih političkom manipulacijom pokušao uporediti standard ovih zemalja. To pokušavate vi“, dodao je Đukanović.
Krivokapić je kazao da bi premijeru najviše odgovarao dio političkog sistema Monaka gdje parlament ne može da razriješi vladu, što je uspio.
„Ođe parlament više ne može da razriješi vladu, kupite poslanike i više nemate mogućnost da razriješite vladu“, rekao je Krivokapić.
On je naveo da je parlament trebalo da donese studiju da nije zaustavio nijedan takozvani projekat, a da je Đukanović govorio da je uvedena diktatura i zastoj razvoja.
„Kad čovjek nema rezultata, bježi od odgovornosti“, smatra Krivokapić.
On je naveo da je Đukanović trebalo da kaže da je pogriješio kada je riječ o Kombinatu aluminijuma (KAP), koji je, kako tvrdi Krivokapić, koštao stotine miliona, 130 miliona garancija, uništio aluminijumsku industriju i doveo do bruke arbitraže.
"Žalite se - parlament mi je kriv što nijesam prodao plažu Arapima da izgrade 100 soba i 200 apartmana“, poručio je Krivokapić.
Đukanović je naveo da je studija urađena da bi dokazali da parlament nije zaustavio razvoj.
„To što je parlament donio studiju kojom je pokušao da opere svoju savjest od onoga u što ste ga vi uveli vjerujte nema nikakvu vrijednost. Nije parlament, preciznije to ste uradili vi nespriječavajući prodaju jedne plaže, već spriječavajući investitora broj jedan u svijetu da uđe u Crnu Goru“, rekao je Đukanović.
On je, govoreći o KAP-u, kazao da su date državne garancije crnogorskom preduzeću u kojem rade Crnogorci, a ne gosti sa Marsa.
„Zahvaljujući toj podršci su oni opstali i danas i dalje to preduzeće godišnje učestvuje sa 100 miliona EUR u BDP-u. Ne prolazi vam ta manipulacija“, dodao je Đukanović.
Poslanika Demokratske partije socijalista (DPS), Branka ÄŒavora, zanimalo je koje mjere Vlada preduzima u cilju povećanja konkurentnosti na lokalnom nivou.
Đukanović je podsjetio da Crna Gora u međunarodnim izvještajima o konkrentnosti u posljednjih deset godina bilježi progres, ali da postoje prepreke u unaprijeđenju konkurentnosti na lokalnom nivou.
On je naveo da osam crnogorskih opština ima konkurentnost veću od prosjeka na nivou države, a da je nekoliko lokalnih samouprava na sjeveru poboljšalo poziciju.
„Vlada u kontinuitetu sprovodi mjere u cilju poboljšanja konkurentnoosti na lokalnom nivou. I primarni cilj prve dionice autoputa Bar-Boljare je jačanje konkurentnosti sjevernog regiona“, kazao je Đukanović.
On je podsjetio da je Vlada uvela odgovarajuće subvencije i nastavila sa realizacijom povoljne kreditne podrške Investiciono-razvojnog fonda (IRF).
Đukanović smatra da je potrebno dodatno raditi na izradi planske dokumentacije.
„Opštine moraju bolje korisiti instrumente poreske politike. Treba debirokratizovati određene aktivnosti na lokalnom nivou da se ne bi dugo čekalo na izdavanje određenih dokumenata“, dodao je Đukanović.
On smatra da je krucijalno pitanje Crne Gore u kontekstu evropskih i NATO integracija da obezbijedi konkurentnost u tom zahtjevnom društvu.
„Koncept razvoja Crne Gore u značajnoj mjeri je baziran na obezbijeđenju stranih direktnih investicija i stvaranju povoljnog poslovnog ambijenta“, kazao je Đukanović.
(kraj) sam/jlb