Montgomeri: Balkan više zanima demokrate
- Montgomeri: Balkan više zanima demokrate
- Post By urednik
- 20:31, 29 oktobar, 2004

Podgorica, (MINA) – Kabinet demokratskog kandidata na amerièkim predsjednièkim izborima Džona Kerija, u sluèaju pobjede, više bi se interesovao za balkanske probleme nego aktuelni predsjednik Džordž Buš i njegovi savjetnici, smatra bivši ambasador Sjedinjenih Amerièkih Država (SAD) u državnoj zajednici, Vilijem Montgomeri.
On je podsjetio da bi u Kerijevom kabinetu bili Rièard Holbrukom i Džozef Bajdn.
«Administracija demokrata æe vjerovatno pokazati mnogo više upornosti u brzom rješavanju problema na Kosovu, a zakljuèak æe vjerovatno biti nezavisnost u okviru njegovih sadašnjih granica», ocijenio je Montgomeri u autorskom tekstu za sjutrašnji broj podgorièkog dnevnika Republika.
On oèekuje izmjenu odluke Bušove administracije da preda direktivu i formulisanje politike Evropskoj uniji, tako da æe se ponovo vratiti «osjeæaj aktivizma koji je nedostajao amerièkoj politici i pristupu kada je u pitanju Balkan».
«Može se oèekivati i jaka podrška Bosni, sjetimo se uloge Holbruka u Dejtonskom sporazumu, i Meðunarodnom kriviènom sudu u Hagu», kazao je Montgomeri.
Predsjednièki izbori u SAD-u zakazani su za utorak.
Montgomeri podsjeæa da je republikanac Buš kreirao politiku svog kabineta na osnovu napada 11. septembra 2001. godine i njegovih posljedica, posvetivši energiju onome što je nazvano rat protiv terorizma.
SAD se, prema njegovoj ocjeni, dijele u dva približno jednaka tabora, koji podržavaju jednog ili drugog predsjednièkog kandidata.
Bušovi pripadnici, dodao je Montgomeri, slažu se sa naglaskom na rat protiv terorizma, podržavaju odluke o napadu na Irak i smjeni Sadama Huseina i posmatraju aktuelnog predsjednika kao posveæenog i pouzdanog komandanta u ratnim vremenima.
«Njegov izazivaè je slab i nesiguran u vezi sa svojim položajem i ne posjeduje sposobnosti potrebne za komandovanje trupama. Bušova kampanja se stalno bavila ovim temama i do sada je imala uspjeha. Najupornije pristalice republikanskog predsjednika su takoðe konzervativniji, protive se abortusu i kontroli posjedovanja oružja», saopštio je on.
Kerijeve pristalice, navodi Montgomeri, liberalnije su i èesto pripadaju manjinskim grupama, razoèarani su ratom sa Irakom i njegovim posljedicama u SAD, zaplašeni slabim ekonomskim razvojem, uzrujani visokim troškovima zdravstvenog osiguranja, uznemireni zbog podrške Bušove administracije bogatim Amerikancima i nebrige o siromašnim, kao i slabljenja popularnosti Amerike u cijelom svijetu.
Montgomeri je kazao da ga posebno interesuje slabljenje popularnosti SAD u svijetu, dodajuæi da nikada nije mogao da zamisli da æe stepen nepodudaranja i neslaganja sa Amerikom i mržnja prema njoj postojati u tolikoj mjeri i u zemljama koje su joj po tradiciji bliske.
«Nažalost, malo je Amerikanaca koji u potpunosti razumiju dubinu ovih osjeæanja i njihovih posljedica. Ovakvo raspoloženje je nastalo zbog politike trenutne administracije, ali i metoda koje je ta politika koristila. Jedna od naših najjaèih osobina, sposobnost i volja da se nastupa bez ièije pomoæi kada je to potrebno, pretvorila se u manu zbog preèeste upotrebe te sile, ili, mogao bih reæi, zloupotrebe. Umjesto da bude posljednja opcija kada su u pitanju teme važne za nacionalnu bezbjednost Sjedinjenih Država, jednostranost je postala skoro rutinski i jedini izbor», smatra Montgomeri.
On je saopštio da Bušova administracija posmatra zemlje u velikoj mjeri kroz prizmu njihove reakcije na antiteroristièki rat, dok od Kerijeve oèekuje izbalansiraniji pristup koji æe poboljšati odnose sa nekim od amerièkih tradicionalnih saveznika u Evropi.
«Ironija je u tome što, bez obzira ko pobijedi na izborima, ne oèekujem napredak u politici kada se radi o najvažnijoj temi, Iraku. Èinjenica je da je Bušova administracija dovela SAD do zaista katastrofalne situacije i vrlo je teško vidjeti izlaz iz nje. Politika koju ona vodi nastaviæe da troši sredstva i uzima živote i u buduænosti. Moja generacija prošla je kroz vijetnamsko iskustvo, a trenutna situacija sa Irakom veoma je slièna», naveo je Montgomeri.
On je pojasnio da kandidat koji pobijedi na izborima, neæe moæi da priušti sebi da naglo napusti rješavanje problema sa Irakom, koji još predstavlja dubok izvor nemira, nasilja i nestabilnosti u širem podruèju.
«Vijetnam je uveliko potkopao moral i efikasnost naših vojnih snaga i predviðam da æe se isto desiti i sa Irakom. Obje administracije u opasnosti su da izgube sposobnost pokretanja i voðenja nekih drugih inicijativa jer æe fokus biti cijelo vrijeme na Iraku", smatra Montgomeri.
Prema njegovim rijeèima, troškovi ratovanja neizbježno æe smanjiti novac za druge inicijative, meðu kojima pomoæ centralnoj i istoènoj Evropi kroz fond SEED, i poveæaæe budžetski deficit i prijetnje poveæanja inflacije.
(kraj) dmc