Moraæe poštovati uslove crnogorske strane
- Moraæe poštovati uslove crnogorske strane
- Post By kristina
- 07:03, 14 mart, 2007

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Buduæi kupac ostrva Sveti Marko kod Tivta moraæe da poštuje uslove koje postavi crnogorska strana iako je prodaja u nadležnosti Vlade Srbije kao vlasnika, kazao je ministar turizma i zaštite životne sredine Predrag Neneziæ.
Kiparska kompanija Akciona investment limited ponudila je 28,3 miliona EUR za kupovinu 85 odsto akcija beogradskog Putnika, u èijem vlasništvu je i atraktivno ostrvo kod Tivta površine preko 300 hiljada kvadrata. O toj firmi nema nikakvih informacija na Internetu.
Neneziæ je za Vijesti rekao da æe kupac ostrva, bez obzira što ulazi u kupoprodajni aranžman sa Srbijom, morati da se povinuje ovdašnjim uslovima kada je u pitanju dalji razvoj.
To su, kako je rekao, uslovi koji predviðaju da ostrvo ne može biti privatna rezidencija, veæ buduæi kupac mora graditi hotelski kompleks.
"Gradnja na ostrvu mora biti usaglašena sa prostornim planom Morskog dobra, Detaljnim urbanistièkim planom Tivta, kao i sa Master planom koji predviðaju obaveznost komercijalnog turistièkog poslovanja objekata na ostrvu, visoki kvalitet i uklapanje u prirodni ambijent", saopštio je Neneziæ.
Kupac æe, kako je dodao u Crnoj Gori morati da traži sve dozvole jer æe ovdje poslovati, zapošljavati ljude i plaæati porez.
Neneziæ smatra da je prodaja ostrva kao dijela imovine bolji model nego prodaja kompletne firme, ali da æe Crna Gora u svakom sluèaju iskoristiti sve politièke i zakonske mehanizme da ostrvo bude stavljeno u funkciji turizma.
Srbija je veæ dva puta pokušala da na licitaciji proda ostrvo Sveti Marko mimo ostale imovine Putnika, ali do toga nije došlo zbog sudske blokade u Crnoj Gori.
Putnik je 2003. godine na tenderu bio prodat kompaniji Junivrld /Uniworld/ koja je u vlasništvu biznismena Srbe Iliæa za 5,2 miliona USD sa obavezom investiranja 44,5 miliona EUR, ali od ulaganja gotovo da nije bilo ništa i dvije godine kasnije ugovor je poništen.
Iliæ se sudi sa Srbijom na meðunarodnom arbitražnom sudu u Parizu, zbog èega je blokirana prodaja ostrva.
U Srbiji je sada odluèeno da se ne prodaje dio imovine Putnika veæ akcije firme, koja, pored ostrva, u svom vlasništvu ima i hotele na Kopaoniku i Novom Beogradu, motel u Raškoj, restoran u Vrnjaèkoj Banji, poslovnice širom Srbije i drugo.
Iz Opštine Tivat i predstavništva Putnika za Crnu Goru više puta je saopštavano da postoji ogromno interesovanje za kupovinu ostrva, za koje je poèetna cijena na aukciji koja nikad nije održana bila manja od 17 miliona eura.
Cijena za ostrvo koju je kiparska fima ponudila definitivno ne odgovara kretanjima na tržištu nekretnina u Crnoj Gori, naroèito ako se zna da su Rusi plaæali desetine miliona za manje kvadrature, ali i manje atraktivne lokacije.
(kraj) nus