Morsko dobro preuzima upravljanje Lukom Budva
- Morsko dobro preuzima upravljanje Lukom Budva
- Post By urednik
- 20:00, 28 mart, 2024

Podgorica, (MINA) - Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom preuzeće od Opštine Budva upravljanje budvanskom lukom, odlučeno je na sjednici Vlade.
Vlada je danas stavila van snage zaključak od 9. februara kojim je data saglasnost na predlog Sporazuma o ustupanju na korišćenje Luke Budva Opštini Budva.
“Imajući u vidu da do realizacije Zaključka nije došlo, Vlada je zadužila Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom da preuzme od Opštine Budva upravljanje Lukom Budva”, navodi se u saopštenju.
Vlada je usvojila Informaciju o statusu preduzetih aktivnosti na otklanjanju izazova navedenih u Informaciji o realizaciji Plana pripreme ljetnje turističke sezone prošle godine, i donijela Plan pripreme ovogodišnje ljetnje turističke sezone.
Planom pripreme ljetnje turističke sezone, kako je saopšteno, predviđene su brojne aktivnosti, koje su, pored ostalog, usmjerene na unapređenje turističkog proizvoda generalno gledano.
“Kao i na smanjenje sive ekonomije, podsticanje zapošljavanja domaće radne snage, bolju avio-dostupnost i bolju vidljivost Crne Gore kao turističke destinacije, primjenom tradicionalnih i savremenih načina promocije”, kaže se u saopštenju.
Iz Vlade su rekli da se realizacijom tih aktivnosti stvaraju preduslovi za stvaranje dobrog poslovnog ambijenta za ostvarivanje dobrih rezultata.
Cilj Plana je, kako je istaknuto u diskusiji, da se pospiješi integrisanost i koordinisanost u radu državnih i institucija na lokalnom nivou, u cilju ostvarenja uspješne ljetnje turističke sezone i kreiranja kvalitetnog i izraženo diversifikovanog turističkog proizvoda.
Na sjednici Vlade je utvrđen i Predlog zakona o popisu poljoprivrede ove godine s Izvještajem sa javne rasprave.
Iz Vlade su kazali da je cilj donošenja ovoga zakona dobijanje harmonizovanih, međunarodno uporedivih podataka o strukturi poljoprivrednih gazdinstva na nivou Crne Gore i povezivanje informacija o strukturi sa informacijama o proizvodnim metodama, mjerama ruralnog razvoja, agroekološkim aspektima i drugim povezanim informacijama u skladu sa novim EU standardima.
Kako su kazali, predloženim propisom donosi se set pravila za pripremu, organizovanje i sprovođenje popisa poljoprivrede.
Vlada je usvojila Informaciju o stanju Posebnog programa ulaganja od posebnog značaja za privredni i ekonomski interes Crne Gore na 5. februar ove godine (finansijski aspekt).
Prema podacima dobijenim od Agencije za investicije, investitorima je u svrhu ulaganja u projekte sa Liste razvojnih projekata u oblasti turizma isplaćeno 190,17 miliona EUR, dok je na ESCROW računima u tu svrhu položeno ukupno 68,5 miliona EUR.
„U svrhu ulaganja u poljoprivredu i prerađivačku industriju na ESCROW računima je položeno ukupno 250 hiljada EUR, a isti iznos je uplaćen investitoru“, navodi se u saopštenju.
Dodaje se da je Fondu za inovacije Crne Gore u svrhu razvoja inovacione politike isplaćeno 18,4 miliona EUR, dok je na ESCROW računima u tu svrhu položeno ukupno 13,9 miliona.
Prema podacima sa Centralnog računa državnog trezora, ukupan iznos uplaćenih sredstava u svrhu administrativnih taksi iznosi 43,57 miliona EUR.
Usvojena je Informacija o potpisivanju Ugovora o grantu za finansiranje Projekta unapređenja željezničke infrastrukture i modernizaciju depoa i radionica za održavanje željezničkih voznih sredstava, koji će biti zaključen između Ministarstva saobraćaja i pomorstva i Evropske investicione banke.
Vlada je usvojila Informaciju o postupku davanja koncesije za korišćenje dijela vodotoka Zeta za proizvodnju električne energije u maloj hidroelektrani (mHE) „Slap Zete“.
U sopštenju se navodi da je Vlada donijela Odluku o davanju koncesije i prihvatila Ugovor o koncesiji sa privrednim društvom Zeta Energy iz Danilovgrada.
„Zahtjevom je zatraženo davanje koncesije za korišćenje vodnog potencijala dijela vodotoka Zeta za proizvodnju električne energije u mHE „Slap Zete“, instalisane snage 1672 kW i procijenjene godišnje proizvodnje 8,71 GWh“, piše u saopštenju.
Kako se navodi, uvidom u izvod iz Centralnog registra privrednih subjekata konstatovano je da su Zeta Energy osnovale Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) i NTE Montenegro AS iz Norveške.
Konstanovano je i da je udio EPCG, koje je u većinskom vlasništvu države, u privrednom društvu „Zeta Energy“ na dan stupanja na snagu Zakona o koncesijama iznosio 51 odsto.
Iz Vlade su kazali da je Ministarstvo energetike i rudarstva konstatovalo da je podnosilac zahtjeva dostavio traženu dokumentaciju, kao i da je ispunio uslove za podobnost ponuđača propisane Zakonom o koncesijama.
„Time su se stekli uslovi da Vlada donese odluku o davanju koncesije, na osnovu koje će biti zaključen ugovor o koncesiji“, navodi se u saopštenju.
(kraj) nim