
Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Problemi sa kojima se suoèavaju podgorièki Kombinat aluminijuma (KAP) i nikšiæka Željezara pokazuju da je globalna kriza stigla i u Crnu Goru, ocijenio je danas ambasador Sjedinjenih Amerièkih Država (SAD) u Podgorici, Roderik Mur /Roderick W. Moore/.
»Bilježi se i pad izvoza i uvoza, problemi kod banaka zbog povlaèenja depozita, a postoji i briga za predstojeæu turistièku sezonu. Sve su to znaci da je kriza stigla u Crnoj Gori, nakon više od godinu koliko SAD žive sa posljedicama globalnih ekonomskih problema«, rekao je Mur na sjednici Upravnog odbora crnogorske Unije poslodavaca (UPCG).
Mur je kazao da je, pored svih problema, optimista, jer su svjetske sile i ostale države, prvi put od Drugog svjetskog rata, na vrijeme prepoznale opasnosti krize i preduzele brze mjere za ublažavanje posljedica.
»Nedavni samit Grupe 20 najrazvijenih zemalja u Londonu dobar je primjer kako su najmoænije ekonomije odluène da se traži izlaz iz krize, a prošle grupe je jedna velika grupa ekonomista iz SAD-a saopštila da su primjetni prvi znaci oporavka i kraja krize«, dodao je Mur.
Najveæi izazov u crnogorsko-amerièkim ekonomskim odnosima, prema njegovim rijeèima, je privlaèenje amerièkih investitora i u otežanim uslovima kreditiranja i finansiranja, da uèestvuju u projektima i tenderima u Crnoj Gori.
»Uprkos krizi, amerièki investitori se interesuju i kontaktiraju Ambasadu SAD-a u Podgorici, što znaèi da nijesu odustali od pokušaja da uèestvuju u veæim privatizacijama i tenderima«, naveo je Mur.
On je kazao da je Ambasada SAD pokrenula niz projekata za razvoj sjevera Crne Gore, gdje æe pomoæi razvoju sektora poljoprivrede i turizma.
»Renomirane amerièke kompanije iz sektora turizma dolaziæe u Crnu Goru i podijeliti iskustva sa crnogorskim preduzetnicima za taj sektor, a predviðeni su i novèane pomoæi kroz grantove privrednicima«, rekao je Mur.
Crnogorska poljoprivreda, kakop je ocijenio, suoèena je sa problemom loših odnosa proizvoðaèa kvalitetnih proizvoda sa domaæim tržištem.
»Crna Gora proizvodi odlièan sir i med, ali kad želim kupiti teglu crnogorskog meda, rafovi u trgovinama su prepuni stranih proizvoda«, rekao je Mur.
On je primijetio da Crna Gora ne unaprjeðuje odnose izmeðu proizvoðaèa i potrošaèa.
»Imate milion turista godišnje, koji žele da probaju autentiène proizvode, ali smo primijetili na primorju i Podgorici, da je na rafovima prodavnica veæinom strana roba. Nerijetko su to proizvodi za èijim uvozom nema potrebe, jer njihova proizvodnja postoji u Crnoj Gori, posebno na sjeveru«, naveo je Mur.
Cilj programa Ambasade SAD-a je, kako je dodao, da stimuliše proizvodnju na sjeveru i da se unaprijedi njihov plasman na domaæe tržište, prije svega turistièko na primorju.
»Ja imam puno prièe koju ne bih dijelio sa vama, a tièe se iskustva u vladinim institucijama i kafiæima na primorju, gdje je bukvalno svaki proizvod na stolu bio sa strane, a ništa iz Crne Gore. Mislim da možemo svi da radimo na tome da poboljšamo te spone izmeðu proizvoda sa sjevera i tržišta na jugu«, kazao je Mur.
On je ponovio da æe uskoro poèeti i izdavanje amerièkih viza u Podgorici, što æe, prema njegovim rijeèima, unaprijediti i olakšati kontakte privrednika dvije države.
"Crnogorsko-amerièko partnerstvo sada je najjaèe nego ikad u istoriji, i obje države trebaju da budu na to ponosne, ali je nivo ekonomske saradnje izmeðu dvije zemlje i dalje zaostaje u odnosu na ostale oblasti saradnje", kazao je Mur.
Crna Gora je, prema njegovim rijeèima, dosta nepoznata veæini amerièkih kompanija, èije je poslovno okruženje optereæeno istorijom politièke nestabilnosti u regionu.
»Osim toga, Crna Gora se takmièi za pažnju sa mnogim tržištima koja nude sliène prednosti, što doprinosi sputavanju amerièkog biznisa", smatra Mur.
On je kazao da je nezadovoljan nivoom amerièkih investicija u Crnoj Gori, jer su SAD, prema podacima crnogorske Centralne banke (CBCG), na desetom ili 11. mjestu prema nivou stranih direktnih investicija.
»To je neprirodno nizak nivo i neæu biti zadovoljan sve dok naš ekonomski odnos ne bude snažniji«, rekao je Mur.
On je dodao da Ambasadu kontaktira sve više amerièkih kompanija koje su zainteresovane da poènu biznis u Crnoj Gori.
»Veæina tih kompanija su ozbiljni igraèi sa velikim iskustvom, novcem i struènošæu«, kazao je Mur.
On je rekao da želi da demantuje rasprostranjeno uvjerenje da amerièki biznis nije prisutan na ovom podruèju.
»Crna Gora je, po stanovniku, najveæi potrošaè Koka Kole /Coca Cola/ na Balkanu i ta kompanija ozbiljno razmišlja o širenju svojih aktivnosti u vašoj državi«, naveo je Mur.
Predstavnik kompanije Kirbi /Kirby/, Dragan Pavlièiæ, saopštio je da je Crna Gora prva zemlja u svijetu prema broju kuæanskih ureðaja tog brenda po stanovniku.
Mur je podsjetio da amerièka kompanija Datakard /DataCard/ proizvodi crnogorske liène karte i pasoše, dok su renomirane amerièke IT kompanije, Majkrosoft /Microsoft/ i Orakl /Oracle/ nedavno su obnovili strateška partnerstva sa crnogorskom Vladom, a Go dedi /Go Daddy/ upravlja crnogorskim internet domenom.
»Imamo poveæan broj crnogorskih preduzetnika koji rade sa crnogorskim kompanijama, ili u izvozu ili u zastupništvu amerièkih proizvoda«, rekao je Mur.
On je saopštio da bi amerièki investitori mogli biti zainteresovani za predstojeæe tendere i projekte u infrastrukturi, turizmu i energetici, koji su vrijedni više milijardi EUR.
(kraj) ram/bvm