Na Internet stranicama i dalje jezik mržnje
- Na Internet stranicama i dalje jezik mržnje
- Post By urednik
- 16:32, 19 jun, 2003

Mostar, (MINA) - Pojedine internet stranice najbolje svjedoèe da u Bosni i Hercegovini (BiH) nije potpuno iskorijenjen jezik mržnje, prenose bosanski mediji,
Iako je meðunarodna zajednica odavno proklamovala naèelo komuniciranja, sa uvažavanjem vjerskih, nacionalnih i drugih prava, tri konstitutivna naroda i svih graðana koji žive u BIH, takve stranice, koje su svakom dostupne, i danas egzistiraju, bez ikakvih posljedica na njihove autore.
Na jednoj od njih nalaze se i podaci o registrovanim èlanovima Èetnièkog pokreta, meðu kojima su Jelisije Mišiæ i Goran Opaèiæ.
Oni su bili meðu devetoricom uhapšenih, koji su u Brèkom, nakon vaterpolo utakmice izmeðu Srbije i Crne Gore i Hrvatske, izazivali nerede.
U Opaèiæevoj biografiji na sajtu se navodi "da je više puta zaglavio u policiji, boreæi se za srpstvo u Brèkom, ali da to nije lako, ako se uzme u obzir da je i taj grad pod okupacijom".
U biografiji još jednog èlana, Danijela Vojvodiæa, kaže se da æe "od Bosne do Irana biti mrtvih Muslimana, kao i da je Bosna zemlja srpska, i da æe tako ostati".
Na toj stranici nalazi se i tekst Èetnici u Bosni, kao i ispovijest jednog ratnika koji opisuje svoje doživljaje sa ratišta.
"Sa ustašama nije bilo baš nekih problema dok smo ulazili u Vukovar, Borovo selo, Osijek, ali sa balijama je bilo najgore na Majevici", rekao je ratnik.
Odgovarajuæi na pitanje šta su radili sa zarobljenicima, on je kazao da su ih, ili razmjenjivali, ili ih se rješavali na neki drugi naèin.
“Davali smo ih uglavnom borcima, koji su nekog u ratu izgubili, na èuvanje", kazao je on.
Druga internet stranica sadrži vodiè koji govori o tome, kako postati èlan Ravnogorskog èetnièkog pokreta.
Na istoj stranici objavljeno je i saopštenje, u kojem se, nakon èestitke na pobjedi u veterpolo utakmici, poruèuje srpskoj omladini Brèkog, da ne obraæa pažnju na šovinistièke poruke hrvatskih i bošnjaèkih predstavnika.
“Oni vas kritikuju što glasno pjevate. Tako to poèinje. Kako su oni zamišljali BIH. Sa vjerom u Boga za kralja i otadžbinu", navodi se u saopštenju.
Stranica sadrži sliku i tekst o Radovanu Karadžiæu u kojem se kaže da je “na kraju 2001. godine, glava Karadžiæa, prema amerièkoj procjeni vrijedjela èetiri miliona USD, a da su špijuni muslimanske tajne policije iz Sarajeva, nudili Srbima, koji im odaju gdje se on skriva još èetiri miliona”.
Prema njihovoj raèunici, ukupno sedam miliona USD bila je cijena, ne samo Karadžiæa, veæ i nezavisnosti srpskog naroda.
“Prvi predsjednik moderne srpske države na bosanskom tlu, lider koji je žrtvovao sebe za svoj narod i njegovu slobodu, na pragu 21. vijeka, pretvoren je, voljom zapadnih moænika, u krivca i èovjeka, kojim se ucjenjuje srpski narod", navodi se u tekstu na toj internet stranici.
U tekstu o Srpskoj krajinu stoji da je "Republika Srpska Krajina formirana 1991. godine, odvajanjem Hrvatske, kao nužan odgovor, u cilju zaštite srpskog stanovništva na tim prostorima”.
“Do odvajanja je moralo doæi, jer se Hrvatska odcijepila od Jugoslavije i svojim novim ustavom proglasila nacionalnom državom, a 750 hiljada Srba, pretvorila u nacionalnu manjinu, uz jasne prijetnje da joj u Hrvatskoj neæe biti mjesta”, kaže se u tekstu.
Dodaje se da Republika Srpska Krajina obuhvata iskljuèivo prostore sa veæinskim srpskim stanovništvom i da je saèinjavaju Sjeverna Dalmacija, Lika, Kordun, Banija, Zapadna i Istoèna Slavonija.
“Prema podacima iz 1993. godine, na teritoriju od preko 17 hiljada kvadratnih kilometara, živjelo je blizu pola miliona stanovnika, a nakon 5. avgusta 1995. godine, zloèinaèkom akcijom Hrvatske i uz pomoæ zapada, Ujedinjenih nacija i NATO-a, sa tih prostora protjerano je cjelokupno srpsko stanovništvo. Na tom prostoru ostalo je jedva dvije hiljade stanovnika, veæinom staraca i onih koji su bili nemoæni da pobjegnu ispred ustaško balijskih kama", tvrde autori tekstova predstavljenih na internetu.
U istom tekstu, dodaje se da je Srbija mirno posmatrala progon srpskog naroda, kao i da “današnjim režimom ide korak dalje, pa
sa takvom Hrvatskom ubrzano poboljšava odnose”.
Na istoj stranici nalazi se karta iznad koje piše "ovo je velika Srbija".
Prema toj karti, u sastav Velike Srbije ulaze BIH, Dalmacija, Lika, Slavonija, Vojvodina, Srbija i Crna Gora i Kosovo.
Takvih stranica, koje siju mržnju izmeðu naroda u BiH ima još, dok nije jasno da li postoji naèin, da se ovakvim i sliènim tvorevinama, na kojima se može èitati samo mržnja, zabrani javno egzistiranje.
(kraj) tmi/sim/isf