Na Kakarickoj gori 16 zavisnika
- Na Kakarickoj gori 16 zavisnika
- Post By dejanl
- 15:04, 4 januar, 2011

Podgorica, (MINA) – U Ustanovi za smještaj, rehabilitaciju i resocijalizaciju korisnika psihoaktivnih supstanci boravi svega 16 osoba, a uzrok nezainteresovanosti su nedostatak motivacije zavisnika i hrabrosti za suoèavanje sa problemima, saopšteno je iz te ustanove.
Ustanova na Kakarickoj gori poèela je sa radom u septembru 2008. godine, a namijenjena je samo muškarcima.
To je, kako je objasnila socijalni radnik te ustanove, Željka Kovaèeviæ, jedna od najveæih ustanova u regionu.
Ona je agenciji MINA kazala da je optimalna popunjenost Ustanove 65 ležajeva, ali da do sada nije popunjen taj kapacitet. Broj klijenata na rezidencijalnom tretmanu do sada nije prelazio 26.
„Glavni uzrok manjka interesovanja za tretmanom su nedostatak motivacije zavisnika, hrabrosti za suoèavanje sa problemima, kao i predrasude da sami mogu izaæi iz problema, da im nije neophodna izolacija, niti struèna pomoæ. Jedna od osnovnih karakteristika bolesti zavisnosti jeste nekritiènost prema samom sebi”, objasnila je Kovaèeviæ.
Ona je objasnila da se struèni program „12 koraka”, koji se sprovodi u Ustanovi, pokazao kao jedan od najuspješnijih u svijetu. „Za njegovo sprovoðenje zadužen je tim struènjaka razlièitog profila”.
Uspješnost te metode, dodala je Kovaèeviæ, potvrðuje podatak da je rezidencijalni tretman uspješno završilo 35 klijenta, od kojih je 13 uspješno završilo cjelokupan, dvogodišnji tretman, dok je 18 klijenata još godinu dana u kontaktu sa svojim terapeutima.
„Svega èetiri osobe su napravile recidiv po izlasku, što je imajuæi u vidu problematiku ohrabrujuæi rezultat. Do sada nije bilo povratnika, ali je bilo sluèajeva da klijenti - svega tri, koji su zbog nepoštovanje eliminatornih pravila bili udaljeni iz Ustanove, ponovo konkurišu i budu primljeni na tretman“, rekla je Kovaèeviæ.
Bilo je sluèajeva i da klijenti odustanu od tretmana ili da budu udaljeni zbog nepoštovanja pravila kuænog reda.
Zavisnici, dodala je, nijesu svjesni da boluju od hroniène bolesti, koja, ako se ne lijeèi završava smræu.
„Mnogi od njih vjeruju da je izlazak iz ovog problema nemoguæ i imaju stav: jednom narkoman – uvijek narkoman”, navela je Kovaèeviæ.
Prema njenim rijeèima, za ulazak u ustanovu potrebna je samo želja i volja za izljeèenjem. Neophodno je da zavisnik na sve droge i alkohol bude negativan prilikom ulaska u centar.
„Cijena troškova za državljane Crne Gore iznosi hiljadu EUR mjeseèno, od èega klijent plaæa jednu treæinu troškova, dok ostale dvije treæine plaæaju Glavni grad i Ministartsvo rada i socijalnog staranja“, objasnila je Kovaèeviæ.
Kako je navela, u ustanovi se kroz simulaciju porodiènog okruženja nastoji doprijeti do suštinskog razloga zbog kog neko uzima narkotike.
„Program rehabilitacije i resocijalizacije zavisnika traje ukupno dvije godine. Tretman podrazumijeva jednogodišnji boravak klijenta u Ustanovi, takozvani rezidencijalni tretman, nakon èega slijedi nerezidencijalni tretman – sa klijentom se još godinu dana ostaje u kontaktu kako bi se pratilo da li osoba nakon izlaska apstinira“, rekla je Kovaèeviæ.
Adaptacija, dodala je, traje mjesec i za to vrijeme su zabranjene posjete, kao i komunikacija sa porodicom, osim u izuzetnim sluèajevima.
„Kasnije je posjeta dozvoljena samo subotom ili nedjeljom, a kao posjetilac može uæi samo osoba koja je na listi koju potpisuje roditelj ili neki drug èlan porodice. Sve osobe ulaze pod strogim režimom kontrole”, navela je Kovaèeviæ.
Ona je kazala da se struèni program rehabilitacije i resocijalizacije konkretizuje kroz grupne i individualne terapije, predavanja, radionice, radnu terapiju. Predviðeni su i termini za sport i rekreaciju.
Ustanova, kako je rekla Kovaèeviæ, ima teretanu, bilijar, stoni tenis, fudbalske i košarkaske terene, fitnes i aerobik uz profesionalnog instruktora. Klijenti Ustanove imaju moguænost da besplatno pohaðaju kurseve raèunara.
„Tokom procesa rehabilitacije i resocijalizacije ne koriste se ljekovi“, navela je Kovaèeviæ.
Ona je kazala da volju za životom, nadu u novi poèetak, najprisnije uliva porodica, zbog èega je ukljuèena u sve faze tretmana.
„Roditelji, supružnici, braæa i sestre zavisnika prolaze program edukacije o tome kako da se ponašaju prema zavisniku nakon što napusti Ustanovu. Na tim terapijama oni na pravi naèin postaju svjesni bolesti zavisnosti i grešaka u ophoðenju prema zavisniku“, objasnila je Kovaèeviæ.
Ona je kazala da Ustanova, buduæi da je problem bolesti zavisnosti èesto praæen infekcijom virusa Hepatitisa C, klijentima, u saradnji sa Infektivnom klinikom, omoguæava besplatan tretman i te bolesti.
„Svi oni koji su ispunili uslov - boravak u Ustanovi šest mjeseci, ukljuèeni su u program lijeèenja ovog virusa“, navela je Kovaèeviæ.
(kraj) boj/del