Nacionalni akcioni plan obezbijediće sigurno okruženje za djecu
- Nacionalni akcioni plan obezbijediće sigurno okruženje za djecu
- Post By urednik
- 13:49, 10 decembar, 2019

Podgorica, (MINA) – Nacionalni akcioni plan za djelovanje protiv vršnjačkog nasilja predstavlja sveobuhvatan resurs za pomoć roditeljima, djeci i zaposlenima u obrazovnom sistemu, a primjenom tog dokumenta biće obezbijeđeno sigurno i podsticajno okruženje za djecu i mlade.
To je saopšteno na konferenciji Nacionalni akcioni plan za prevenciju i djelovanje protiv vršnjačkog nasilja na kojoj je potpisan Memorandum između te organizacije i Ministarstva prosvjete.
Izvršna direktorica udruženja Roditelji, Kristina Mihailović, kazala je da su u procesu kreiranja Nacionalnog akcionog plana bili uključeni svi relevantni akteri za temu vršnjačkog nasilja.
„To su prevashodno predstavnici Ministarstva prosvjete, prosvjetni, stručni radnici, djeca. Prije godinu, čuli smo da je svaki četvrti osnovac i srednjoškolac u Crnoj Gori rekao da je svjedočio vršnjačkom nasilju i shvatili smo tada, da regulativu i propise koji se tiču djelovanja i odgovornosti moramo da unaprijedimo i mijenjamo”, kazala je Mihailović.
Prema njenim riječima, Nacionalni akcioni plan fokusiran je na odgovornost roditelja i podršku porodicama čija djeca su akteri vršnjačkog nasilja.
Ona je istakla da je potrebno obezbijediti različite servise podrške porodice, još od ranog uzrasta.
„Jedan od modela je da se od ranog uzrasta obezbijedi podrška za roditelje i jedan od načina za to je poseban program koji se pokazao kao jako uspješan, odnosno Program roditeljstva kroz cjeloživotno zdravlje, koji bi im mogao pomoći da rade na prevazilaženju određenih problema u odnosu sa djetetom“, rekla je Mihailović.
Mihailović je navela da su neke od aktivnosti koje su rezultat rada prethodnih mjeseci i saradnje, otvaranje SOS linije za prijavu nasilja, mijenjanje sistema evidencija tih slučajeva, formiranje Nacionalnog tima za prevenciju i djelovanje protiv vršnjačkog nasilja.
Ona je kazala da se Nacionalni tim za prevenciju i djelovanje protiv vršnjačkog nasilja već sastao i analizirao prve prijave vršnjačkog nasilja.
„To je već pokazatelj i rezultat spremnosti da se saradnjom rješavaju problemi. Na jednom mjestu su okupljeni predstavnici ministarstva prosvjete, rada i socijalnog staranja, policije i civilnog sektora, koji ne samo što će dobijati informacije sa terena, već će primjećivati gdje treba dodatna podrška, koji su to modeli dobri”, zaključila je Mihailović.
Ministar prosvjete Damir šehović kazao je da je vršnjačko nasilje goruća tema svake država i pojava na koju nije imun ni jedan sistem.
„Ponašanje djeteta bez sumnje uslovljeno je primarno sredinom u kojoj se kreće i modelima ponašanja kojima je i samo izloženo. Zato nasilje moramo i možemo rješavati jedino onako kako je i nastalo, promjenom modela ponašanja svakog od nas pojedinačno“, rekao je šehović.
Taj problem, kako je pojasnio niko ne rješava sam, tako da se ni Ministarstvo neće „pretvarati“ da ga može iskorijeniti isključivo sa nivoa škole.
Kako je dodao, Ministarstvo pokreće novi sistem borbe protiv vršnjačkog nasilja, koji ne počiva na samodovoljnosti škola, već saradnji sa svima koji su otvoreni, uključujući nevladine organizacije.
„Zbog toga ćemo danas i formalizovali i saradnju potpisivanjem memoranduma sa udruženjem Roditelji“, kazao je šehović.
Ministarstvo prosvjete pokreće novi sistem borbe protiv vršnjačkog nasilja, koji se, kako je kazao, zasniva na saradnji sa različitim sudionicima u društvu.
„Sistemski odgovor Ministarstva prosvjete podrazumijeva činjenicu da smo nedavno izgradili program koji se tiče suzbijanja nasilja i vandalizma u školama, a koji će primjenjivati i kontrolisati tijelo formirano na nacionalnom nivou”, rekao je šehović.
Svaka škola, kako je naveo, do kraja godine, imaće formiran tim za borbu protiv vršnjačkog nasilja. Otvorena je i telefonska linija, koja vodi u Ministarstvo prosvjete, a putem koje se može prijavljivati vršnjačko nasilje.
On je istakao da je unaprijeđen sistem evidentiranja nasilja u školama, a da će sada uprava škole unositi podatke o nasilju direktno u informacioni sistem, neposredno nakon slučaja nasilja.
„Izmijenjeno je i uputstvo za ponašanje škola u slučajevima nasilja i pojačana je odgovornost uprave škole u slučajevima nereagovanjima, na način što je dodat još jedan od uslova za razrješenje direktora, a to je nepostupanje u slučajevima nasilja i vandalizma”, kazao je šehović.
šef Delegacije Evropske unije (EU) u Crnoj Gori Aivo Orav kazao je da ohrabruju nalaženje najboljih mogućih modela za prevenciju i reagovanje i podržavaju vlade i škole kao i njihove partnere da dostignu postavljene ciljeve.
„Crna Gora se mora oslanjati na dobre prakse zemalja EU i Regiona, u rješavanju pitanja vršnjačkog nasilja, kao smjernice za pristup ovom pitanju“, rekao je Orav.
On je kazao da neke države pristupaju ovom pitanju propisivanjem kazni za roditelje, dok druge propisuju kao mogućnost tužbi prema školama ukoliko ne postupe adekvatno u procesu zaštite djeteta.
"Crna Gora je, posebno posljednjih par mjeseci, radila upravo na pronalaženju adekvatnog modela“, zaključio je Orav.
Nacionalni akcioni plan izrađen je u okviru projekta koji je finansirala Evropska unija, a sprovodili su ga udruženje Roditelji, NVO Juventas i Unija srednjoškolaca uz institucionalno partnerstvo sa Ministarstvom prosvjete.
(kraj) sni/žug