
Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Èlanovi Ekonomskog i socijalnog savjeta (ESS) prihvatili su danas, u osnovi, Nacrt zakona o socijalnoj i djeèijoj zaštiti i preporuèili Vladi da ponovo razmotri glavne primjedbe koje se odnose na iznos naknada, .
Predstavnici Ministarstva rada i socijalnog staranja saopštili su da je predloženim Nacrtom poveæan obim i iznos prava iz socijalne i djeèije zaštite, kao i da za njihovu realizaciju nije potrebno izdvajati dodatni novac iz Budžeta.
»Nacrtom su stvoreni uslovi da sistem socijalne i djeèije zaštite u Crnoj Gori bude usklaðen sa važeæim meðunarodnim standardima. Sistem podrazumijeva decentralizaciju i dekoncentraciju funkcija, odgovornosti, finansiranja i prakse socijalne i djeèije zaštite«, rekla je pomoænik ministra rada i socijalnog staranja Snežana Mijuškoviæ na sjednici ESS.
Ona je dodala da su Nacrtom stvoreni uslovi da socijalna zaštita bude više prilagoðena njihovim potrebama.
Prema njenim rijeèima, Nacrt obuhvata prava na materijalno obezbjeðenje porodice, liènu invalidninu, njega i pomoæ drugog, smještaj u ustanovu i drugu porodicu, zdravstvenu zaštitu i plaæanje troškova sahrane, kao jednokratne novèane i naknade za profesionalnu rehabilitaciju i radno osposobljavanje.
»Izmjene predviðene Nacrtom u odnosu na postojeæa zakonska rješenja su što je sada naknada za materijalno obezbjeðenje fiksna. Lièna invalidnina je novo pravo koje može ostvariti punoljetna osoba, kod koga je nesposobnost nastala prije 18. godine«, kazala je Mijuškoviæ.
Predstavnici Saveza sindikata Crne Gore (SSCG) imali su primjedbu na fiksno utvrðenu naknadu za materijalno obezbjeðenje i pravo na liènu invalidninu.
Predsjednik Opštinskog sindikalnog povjereništva Srða Kekoviæ podsjetio je da je prema postojeæem Zakonu o socijalnoj i djeèijoj zaštiti materijalno obezbjeðenje utvrðivano na osnovu prosjeène zarade.
Tako je za jednoèlanu porodicu osnov bio 40 odsto prosjeène plate, odnosno, prema sadašnjim parametrima, 75,6 EUR. Za porodicu sa pet i više èlanova osnov je bio 80 odsto prosjeène zarade ili 151 EUR.
»Nacrt zakona definiše da je 50 EUR osnov za materijalno obezbjeðenje jednoèlane, a 95 za višeèlanu porodicu, što nije realno prevedeno sa procentualnog utvrðivanja«, tvrdi Kekoviæ.
Mijuškoviæ je objasnila da je fiksna nadoknada bitna zbog raskidanja veze izmeðu najmanje cijene rada i socijalnih naknada, kako radno aktivni graðani ne bi bili destimulisani.
Kekoviæ smtra da treba proširiti pravo na liènu invalidninu i na punoljetne, kao i da je utvrðeni iznos naknade od 50 EUR premali.
Nacrtom je predviðeno da pravo na njegu i pomoæ drugog mogu ostvariti samo korisnici materijalnog obezbjeðenja porodice i liène invalidnine.
Za ostvarivanje prava na smještaj u drugu porodicu predviðena je posebna naknada. Pravo na troškove sahrane sada može biti ostvareno u sluèaju smrti korisnika materijalnog obezbjeðenja, liène invalidnine i smještenog u neku ustanovu ili drugu porodicu.
Osnovna prava iz djeèije zaštite obuhvataju naknade za opremu novoroðenèadi, dodatak za djecu, roðenje djeteta, njegu, odmor i rekreacij.
Mijuškoviæ je objasnila da pravo na djeèiji dodatak može ostvariti dijete korisnika materijalnog obezbjeðenja porodice, ometeno u razvoju ako može biti osposobljeno za samostalan život, kao i ono sa fizièkim i psihièkim smetnjama.
Predstavnici SSCG su zakljuèili da pojedine odredbe Nacrta treba precizno definisati, kako ne bi bile tumaèene »kako kome odgovara«.
(kraj) bvm/anf