Nacrt ustava falsifikuje istoriju
- Nacrt ustava falsifikuje istoriju
- Post By urednik
- 14:26, 16 novembar, 2006

Podgorica, (MINA) – Tvorci nacrta novog crnogorskog ustava falsifikuju istorijske èinjenice i u tom dokumentu nema ni Srba, ni srpskog jezika, ocijenjeno je danas na nauènom skupu koji je organizovala nevladina organizacija Srpsko narodno vijeæe.
“U njemu je crnogorski jezik službeni, a kako bi se što više ugodilo Hrvatima i Vatikanu, æirilica i latinica su ravnopravne”, kazao je akademik Kosta Èavoški.
Prema njegovim rijeèima, na taj naèin se utire put kojim poèinje "zatiranje srpskog korijena i imena, i favorizuje fabrikovana Crnogorska pravoslavna crkva (CPC)".
Èavoški je kazao da je Srpska pravoslavna crkva (SPC) na drugom mjestu poslije, kako je ocijenio, "navrat, nanos sklepane CPC, koju je do sada registrovala jedino crnogorska policija".
“Ako je vjerovati sastavljaèima nacta, ispada da je SPC od drugorazrednog znaèaja, a da je na prvom mjesu CPC koja je mlaða i od svog pokrovitelja Mila Ðukanoviæa, koji još nije postao svetac”, rekao je on.
Èavoški je kazao da su predstavnici Srba prinuðeni da zatraže odgovarajuæu zaštitu srpskog nacionalnog indentiteta, jezika i imena.
“Kad god se pomene takozvani crnogorski narod i jezik, kao i zastava, himna i grb moraju se pomenuti i odgovarajuæa srpska znamenja i jezik”, tvrdi on.
Èavoški smatra da bi trebalo uspostaviti dvodomni parlament, u kome bi donji dom bio predstavnièko tijelo graðana, a gornji dom naroda koji žive u Crnoj Gori.
“Ovo je utoliko potrebnije što prema popisu iz 2003. godine nijedan narod nema apsolutnu veæinu u Crnoj Gori”, pojasnio je on.
Èavoški tvrdi da bi ustavom trebalo garantovati srazmjernu zastupljenost Srba u svim državnim i organima lokalne samouprave, kao i sveobuhvatnu kulturno-prosvjetnu autonomiju.
On je osudio nepostojanje prava na referendum u nacrtu, ocjenjujuæi da to odslikava “strah” ustavotvoraca da bi se nekada Crna Gora mogla ujediniti sa Republikom Srpskom ili Srbijom.
“Ako se usvoji nacrt novog ustava to æe biti ustavni genocid”, rekao je Èavoški.
Funkcioner Srpske narodne stranke Budimir Aleksiæ podsjetio je na izjavu premijera Željka Šturanoviæa da æe insistirati na stvaranju crnogorskog kulturnog identiteta, ocjenjuæi da to automatski znaèi asimilaciju srpskog naroda.
On se saglasio sa Èavoškim da se u novom ustavu uvede kulturno-prosvjetna autonomija za sve narode, pa i dva najbrojnija, Crnogorce i Srbe.
Jerej podgorièki Velibor Džomiæ je kazao da pojedini “takozvani eksperti, a Mijat Šukoviæ prije svih”, sve nestruènije zagovaraju stav da CPC treba omoguæiti mjesto u novom crnogorskom ustavu.
“Takvi eksperti smatraju da treba poæi od slobode vjeroispovjesti, ne ulazeæi u kanonska odreðenjja i prava”, naveo je on.
Džomiæ je kazao da, ukoliko se željelo da se u novom ustavu pomenu sve crkve i vjerske zajednice, zašto su onda izostavljene druge crkve, vjerske zajednice i vjeroispovjesti.
“Zašto se u nacrtu ustava nije našla islamistièka sekta Vehabije, Hrišæanska adventistièka crkva, Hriæenska evangelistièka crkva, Jehovini svjedoci i druge”, rekao je on.
Džomiæ je ocijenio i da sistemske ustavne norme crnogorskog ustava iz 1992. godine o crkvama i vjerskim zajednicama nijesu loše, i da od njih ne bi trebalo odustajati u “novom ozbiljnom nacrtu ustava”.
(kraj) mnm/del/isf