Nada za stanove hrvatskim povratnicima
- Nada za stanove hrvatskim povratnicima
- Post By urednik
- 12:55, 15 septembar, 2005

Podgorica, (MINA) – Splitska organizacija Altruist Centar predstavila je danas u Podgorici akcioni plan Vlade Hrvatske o stambenom zbrinjavanju ljudi koji su živjeli u društvenim stanovima u toj zemlji, a pravo na njih izgubili mimo njihove volje.
Koordinator Altruista Ivica Vojko objasnio je da se projekat hrvatske Vlade odnosi na sve izbjegle ili prognane iz Hrvatske, koji su sada nastanjeni na podruèju bivše SFRJ, a nijesu bili korisnici posebne državne pomoæi.
"Plan reguliše naèine kako da graðani Hrvatske budu stambeno zbrinuti u Hrvatskoj i odnosi se iskljuèivo na one koji se žele vratiti i živjeti u Hrvatskoj", rekao je Vojko na konferenciji za novinare.
Akcioni plan stambenog zbrinjavanja povratnika Hrvatska Vlada usvojila je 2003. godine, a rok za podnošenje zahtjeva za ostvarivanje prava u skladu sa Planom istièe 30. septembra ove godine.
Zahtjevi se dostavljau lièno ili poštom Upravi za prognanike i izbjegle hrvatske Vlade u Zagrebu (Radnièka cesta 22) ili diplomatsko-konzularnim predstavništvima Hrvatske u Crnoj Gori i UNHCR-u, gdje se mogu i precizno informisati o potrebnoj dokumentaciji.
Vojko je naglasio da æe svi zahtjevi biti uzeti u obzir, a svi graðani èiji zahtjevi su u skladu sa planom biti stambeno zbrinuti.
“Biæe razmatrani i oni koji nemaju kompletnu dokumentaciju, i ona æe biti naknadno pribavljena”, naglasio je Vojko.
On je takoðe istakao da zahtjev mora biti sudski ovjeren, i da podnosioce ne traba da brine stavka o tome da ne bi trebalo da imaju imovinu na poruèju bivše SFRJ.
"O tome ne odluèuju podnosioci zahtjeva, neka objasne o èemu se radi, jer ni u akcionom planu pitanje imovine nije precizno definisano. O tome æe odluèiti Uprava za prognanike", objasnio je Vojko.
Èlan "Altruista" Marko Martiniæ objasnio je da ovim Planom hrvatska Vlada bivšim korisnicima stanarskog prava nudi dvije opcije - da dobiju u najam stan u državnom vlasništu ili da kupe stan po povoljnim uslovima.
On je objasnio da bi prema tim uslovima zakup stana od 50 kvadrata koštao mjeseèno oko 10 EUR, dok bi za one koji žele da kupe stan to mogli uraditi po cijeni povoljnijoj od tržišne uz 30-ogodišnji kredit i minimalnu kamatu.
"Sam podnosilac zahtjeva ima pravo na stan od 35 kvadrata, i po 10 kvadrata po svakom èlanu porodice. Zaštiæena cijena kvadrata iznosila bi od 700 do 900 EUR", precizirao je Mariniæ.
On je objasnio da æe se stambeno zbrinjavanje prema ovom planu završiti do kraja naredne godine, na šta se Hrvatska obavezala potpisivanjem Sarajevske deklaracije.
"Ovoga puta mora biti nešto od toga. Proces povratka je vrlo važan za Hrvatsku u svijetlu njenih nastojanja da se prikljuèi Evropskoj uniji. Zbog tog potpisa Hrvatska je pod velikim pritiskom meðunarodne zajednice. Nada postoji, i vrlo je konkretna", ustvrdio je Martiniæ.
Od 2003. godine do danas podnešeno je oko tri hiljade zahtjeva iz bivših jugoslovenskih republika, što je po ocijeni nosilaca ove prekograniène kampanje malo.
"Altruist" se u prekograniènu informativnu kampanju ukljuèio polovinom godine, a u njoj mu pomažu brojne domaæe i strane nevladine organizacije. U Crnoj Gori to je “Anima” iz Kotora.
Plan je do sada predstavljen u gradovima u Srbiji, proteklih dana u Herceg Novom, a popodne æe to biti uèinjeno i na Ostrvu cvijeæa u Tivtu, gdje je nastanjen veliki broj izbjeglica uglavnom iz Hrvatske.
(kraj) mib/isf