Najavili štrajk glaðu naredne sedmice
- Najavili štrajk glaðu naredne sedmice
- Post By dragana
- 14:14, 22 januar, 2013

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Predstavnici Sindikalne organizacije Struène službe Saveza sindikata (SSCG), Senka Rastoder i Vukadin Æupiæ, poèeæe naredne sedmice štrajk glaðu, koji, kako kažu, neæe prekidati do ispunjenja svih njihovih zahtjeva.
Æupiæ je na konferenciji za novinare kazao da æe on i Rastoder sigurno poèeti štrajk, ali da ima najava da æe im se pridružiti i ostali radnici.
“Ovaj put štrajk neæemo prekidati sve do ispunjenja naših zahtjeva”, rekao je Æupiæ i podsjetio da se radnicima u ovom trenutku duguju skoro èetiri plate i preko 20 doprinosa.
Njihovu situaciju, kako je objasnio, dodatno komplikuje i èinjenica da je 31. decembra prošle godine istekao mandat svim organima u SSCG i da su radnici zabrinuti jer nemaju sa kim da pregovaraju.
Æupiæ je ocijenio da je trenutna situacija u Savezu dosta teška i zbog sistematizacije kojom se, kako kaže, veæ duže vremena manipuliše i najavljuju velika otpuštanja.
“U ovom trenutku radnicima se duguje više od 800 hiljada EUR, a dugovi rastu iz mjeseca u mjesec. Oèekujemo od predstavnika Saveza da æe nešto preduzeti kada je u pitanju izbor novih organa te sindikalne organizacije”, rekao je Æupiæ.
On je saopštio i da su došli do podataka koji pokazuju da su tri prethodna generalna sekretara SSCG, Danilo Popoviæ, Zoran Masonièiæ i Vesko Vujanoviæ, tu radnièku asocijaciju oštetili za preko pet miliona EUR.
Rastoder je podsjetila da je krajem decembra prošle godine prisustvovala sjednici Glavnog odbora SSCG, na kojem se raspravljalo o položaju zaposlenih, na kojoj je predložila dinamiku isplate dugovanja prema radnicima.
“Glavni odbor je pokazao prilièno indiferentan stav po svim našim problemima i naš predlog samo preletio i išèitao. Tražili smo da se do kraja decembra isplati avgustovska i septembarska plata, a oktobarska i novembarska u januaru ove godine. Predlog je bio i da se u februaru isplate decembarska i januarska plata, a do kraja marta doprinosi”, precizirala je Rastoder.
Ona je dodala da su radnici krajem decembra dobili samo akontaciju septembarske plate, dok bi ove sedmice trebalo da dobiju drugi dio te zarade.
“Na kraju smo strpljenja i snaga. Ušli smo veæ u èetvrtu godinu borbe za naša prava. Neæemo dopustiti otpuštanje nijednog radnika sve dok se specijalni tužilac za organizovani kriminal ne oglasi po pitanju naših 14 prijava”, rekla je Rastoder.
Ona tvrdi da su državni organi nezainteresovani za rješavanje njihove situacije, o èemu svjedoèi i situacija u kojoj je, kako je navela, zaposleni Poreske uprave (PU), nakon što su ga posjetili predstavnici Struène službe i ukazali mu na kršenje zakona u Savezu, odmah “dotrèao u SSCG da informiše njegove predstavnike o tome ko je bio kod njega”.
"Nije se zabrinuo ako SSCG ne plaæa doprinose zaposlenima. Kako je moguæe da ne traže poreze koji pripadaju državi?", pitala je Rastoder.
Masonièiæ, koji je bio pozvan na press konferenciju Sindikalne organizacije Struène službe SSCG, ali se nije pojavio veæ je predstavnike medija nakon pressa primio u svom kabinetu, poruèio je da mu mandat i dalje traje.
»Oni koji kažu da je istekao to rade iz zle namjere«, tvrdi Masonièiæ.
On je, komentarišuæi trenutnu situaciju u Savezu, naveo da je formirana radna grupa koja je predložila odreðena rješenja.
»Na sjednici Glavnog odbora razgovaralo se o rezultatima njenog rada i dogovoreno je da se nastavi sa radom. Zahtjeve radnika nije bilo moguæe realizovati u odnosu na trenutnu finansijsku situaciju u Savezu, ali nastojimo da im izaðemo u suseret što se tièe njihovih prava iz radnog odnosa«, poruèio je Masonièiæ.
Na pitanje da li je jedno od rješenja i otpuštanje radnika, Masonièiæ je odgovorio da je rješenje, kao prvi korak, dobrovoljno raskidanje radnog odnosa.
»Ako taj korak ne da dobre rezultate onda æe se sa predstavnicima radnika uraditi socijalni program u odnosu na prepoznati broj zaposlenih za èijim radom bi prestale potrebe. Neæe se odmah pribjegavati tome, veæ æe se tražiti druga moguæa rješenja«, objasnio je Masonièiæ.
On je poruèio da nema namjeru da sprjeèava štrajk zaposlenih u Struènoj službi, veæ je samo pozvao da se to uradi u skladu sa zakonom.
»Svaki mjesec primaju zaradu blizu 500 EUR i ne vidim razlog za štrajk. Što je obeæano to je i realizovano«, zakljuèio je Masonièiæ.
(kraj) jlb/jko/bvm