Najavili proteste ukoliko Vlada ne odgovori na zahtjeve
- Najavili proteste ukoliko Vlada ne odgovori na zahtjeve
- Post By kristina
- 16:15, 23 april, 2012

Kotor, (MINA-BUSINESS) – Bivši radnici Jadran Perasta organizovaæe proteste ukoliko Vlada do 15. maja ne odgovori na njihove zahtjeve o isplati otpremnina, nadoknadi dionica, povezivanju radnog staža i poništenju kupoprodajnog ugovora, prema kojem je veæinski vlasnik tog preduzeæa postala budvanska Imobilia.
„Ukoliko ne budemo zadovoljni odgovorom, odluèiæemo o obliku protesta“, kazao je bivši radnik Jadran Perasta, Boško Abazoviæ.
On je naveo i da bivši radnici kompanije, koja je nekada zapošljavala i do 800 ljudi, traže podršku i solidarnost ostalih 21 hiljadu crnogorskih radnika koji se nalaze u sliènoj situaciji i èekaju isplatu otpremnina od po 1,9 hiljada EUR, uz iznose koji ih sljeduju po godini staža.
Abazoviæ tvrdi da na spisku manjiskih akcionara nema ni pola nekadašnjih radnika Jadran Perasta, za šta je, prema njegovim rijeèima, odgovoran novi vlasnik.
„Svojim neradom oni tope dionice preduzeæa, tako da ja, umjesto nekadašnjih 650 akcija, sada imam samo 590“, naveo je Abazoviæ.
On je podsjetio da je to preduzeæe, osnovano 1924. godine, od januara 2004. radilo pod imenom Industrija modne konfekcije Jadran. Nakon toga je registrovano kao akcionarsko društvo Jadran, sa djelatnošæu hoteli i moteli sa restoranom.
Izvršni direktor Jadran Perasta, Mara Todoroviæ, odbacila je odgovornost uprave kompanije za situaciju u kojoj se nalaze bivši radnici.
„Sada se može konstatovati da je usvojen Detaljni urbanistièki plan (DUP) Perasta, nakon èega æe to preduzeæe moæi da poène realizaciju gradnje hotela visoke kategorije sa pet zvjezdica. Ovih dana æemo tražiti izvod iz DUP-a i poèeti sa realizacijom plana izgradnje hotela Jadran, kako bi ispoštovali Ugovor o privatizaciji“, saopštila je Todoroviæ.
Ona je dodala da su akcije u Jadranu upisane još 1995. godine, na zakonom propisan naèin.
„Steèaj je uveden 1. maja 1997. godine, a iz steèajne mase su izmirene obaveze prema zaposlenima, odnosno isplaæene su zaostale zarade i otpremnine i povezan radni staž “, navela je Todoroviæ.
Ona je podsjetila da je Jadran privatizovan u novembru 2006. godine, kao èisto preduzeæe, bez dugovanja prema bilo kome.
„Pružena je maksimalna pomoæ zaposlenih u Jadranu prilikom prikupljanja dokumentacije za Fond rada, kako bi svi koji su stekli pravo na 24 zarade, kao žrtve tranzicije zbog uvoðenja steèaja u preduzeæu, to pravo i ostvarili“, rekla je Todoroviæ.
Ona tvrdi i da su sve skupštine akcionara zakazane su na zakonom propisan naèin i uz maksimalno poštovanje Statuta preduzeæa, dok je smanjenje broja akcija posljedica gubitaka iz ranijih godina.
„Smanjenje je odraðeno na osnovu odluke Skupštine akcionara, od juna 2009. godine, uz maksimalno ukljuèenje Centralne depozitarne agencije, verifikacije odluka kod Privrednog suda, kao i Komisije za hartije od vrijednosti”, saopštila je Todoroviæ.
Ona smatra i da bi realizacijom projekta Jadran bila obogaæena turistièka ponuda Opštine Kotor sa ekskluzivnim hotelom i sadržajima koje takav objekat zahtijeva.
Projektom Jadran Perast je predviðeno pretvaranje palate Smekija i hale, u kojoj je poslovala bivša konfekcija, u luksuzan hotel.
(kraj) pen/sam/nar