
Podgorica, (MINA) - Crnogorska vladajuæa koalicija i dalje uživa ubjedljivo najveæu podršku graðana, dok bi u parlament ušli još jedino Socijalistièka narodna partija i Grupa za promjene, pokazuje istraživanje Centra za marketinška istraživanja Marten Bord internešnl /Marten Board International/.
Prema tim rezultatima, Demokratska partija socijalista uživa povjerenje 23,2 odsto anketiranih graðana, Socijalistièka narodna partija (SNP) 8,2, Grupa za promjene 7,5, a Socijaldemokratska partija (SDP) 3,5 odsto ispitanika.
Skoro tri odsto ispitanika svoje povjerenje poklonilo bi Srpskoj narodnoj stranci (SNS), za Narodnu stranku (NS) glasalo bi 2,2 odsto graðana, Srpsku radikalnu stranku (SRS) 2,1, Liberalnu partiju 1,6, Demokratsku srpsku stranku 0,6, a Graðansku partiju 0,4 odsto anketiranih.
Politièki analitièar Centra Dejan Vuk Stankoviæ rekao je da je preko 40 odsto ispitanih odbilo da odgovori kojoj partiji najviše vjeruju ili se nijesu izjasnili, ocjenjujuæi da se politièki život doživljava sa velikom dozom averzije.
Marten Bord internešnl (MBI) je od 6. do 13. aprila sproveo socio-politièko istraživanje u 17 opština na uzorku 800 punoljetnih graðana.
Od ukupnog broja anketiranih 43,5 odsto izjasnilo se o pitanju koji politièar može najviše da doprinese napretku Crne Gore. Veæina - 43,1 odsto smatra da je to Milo Ðukanoviæ.
Slijedi ga izvršni direktor Grupe za promjene Nebojša Medojeviæ sa 20,4 odsto i lider SNP-a Predrag Bulatoviæ sa skoro sedam odsto.
Predsjednik SNS-a Andrija Mandiæ uživa povjerenje 5,2 odsto graðana, NS-a Dragan Šoæ 4,3, SDP-a Ranko Krivokapiæ 2,3, koliko ima i bivši potpredsjednik SNP-a Zoran Žižiæ, dok se za crnogorskog predsjednika Filipa Vujanoviæa odluèilo dva odsto.
Gotovo èetvrtina anketiranih nema povjerenja ni u jednu ustanovu u Crnoj Gori. Srpska pravoslavna crkva je institucija koja uživa najveæe povjerenje - 19,1 odsto anketiranih, crnogorsko zdravstvo 16,2, a Univerzitet Crne Gore 8,7 odsto.
Slijede crnogorska Vlada i njen premijer sa po 5,2 odsto, policija 2,4, Vojska dva, sudstvo 1,6, Crnogorska pravoslavna crkva jedan, Predsjednik Crne Gore 0,9, Skupština 0,7 i Uprava carina sa 0,1 odsto.
Više od 12 odsto anketiranih smatra da su mito i korupcija najviše prisutni u sudstvu, preko 11 da ih ima najviše u Vladi, deset odsto u zdravstvu, a oko sedam odsto u lokalnoj samoupravi.
Ipak najveæi broj njih - 38,6 odsto nije imalo stav ili nije moglo da ocijeni ima li mita ili korupcije.
Skoro 70 odsto ispitanika tvrdi da nikada nijesu bili prinuðeni da daju mito ili da su bili direktni svjedok korupcije, a više od deset odsto nije moglo da se sjeti toga.
Stankoviæ je kazao da je istraživanje pokazalo da se veliki procenat anketiranih slaže sa prikljuèenjem Crne Gore Evropskoj uniji (EU) i Partnerstvu za mir - skoro 78, odnosno 72 odsto, ali se 28,2 odsto protivi pridruženju NATO-u.
Protiv prikljuèenja EU i Partnerstvu za mir izjasnilo se šest, odnosno 9,5 odsto anketiranih, a NATO-u èak 44,1 odsto.
Od ukupnog broja anketiranih gotovo 37 odsto ispitanika u potpunosti ne podržava izruèenje državljana Srbije i Crne Gore Haškom sudu.
Izruèenje u potpunosti ili uglavnom podržava 24,6 odsto anketiranih, dok uglavnom ne 14,5 odsto. Stav o tom pitanju nema skoro deset odsto ispitanika, a ravnodušno je njih 13,2 odsto.
Oko 53 odsto ispitanih pristalo je da odgovori koje zemlje smatraju prijateljskim, a prvih pet su Rusija, Grèka, Italija, Slovenija i Amerika.
Njih 35,6 odsto izjasnilo se i koje zemlje smatraju neprijateljskim, pa se na tom spisku našla Albanija, Amerika, Hrvatska, Njemaèka i Velika Britanija.
(kraj) del/mrd