
Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Nedostatak pèelinje paše i njen loš kvalitet kljuèni su problemi sa kojim se suoèava sektor pèelarstva u Crnoj Gori, èiji je uspon po broju košnica i prinosima meda zabilježen sredinom prošlog vijeka, ocijenjeno je iz Saveza pèelarskih organizacija.
Predsjednik Saveza, Radule Miljaniæ, kazao je da pèelarstvu ne pogoduju napušteni pašnjaci, koji su u mnogim sredinama zarasli u korov.
»Pored nepovoljnih posljedica klimatskih promjena u svijetu, za djelimiènu devastaciju pèelinje paše odgovorne su i migracije stanovništva iz sela u grad, što za posljedicu ima smanjenje broja stoke, koja je ranije prihranjivala i oplemenjivala oko 500 vrsta medonosnog bilja«, rekao je Miljaniæ za Glasnik Privredne komore Crne Gore (PKCG).
On je dodao da devastacija pèelinje paše nije obeshrabrila pèelare, koji i dalje ostvaruju visoke prinose.
»Sve je veæa potraga za kvalitetnom pèelinjom pašom, a mnogim pèelarima nije teško da u te svrhe preðu i po nekoliko stotina kilometara«, saopštio je Miljaniæ.
Pèelari oèekuju da æe usvajanje novog zakona o stoèarstvu doprinijeti boljem regulisanju odnosa u sektoru pèelarstva, naroèito u dijelu koji se odnosi na pèelinji pašnji red i higijensko tehnièke zahtjeve proizvodnje i plasmana meda i drugih pèelinjih proizvoda.
Poznavaoci pèelarstva smatraju da æe se na taj naèin »šire otvoriti« vrata probirljivog evropskog tržišta, s obzirom da bi med iz Crne Gore, kao proizvod prepoznatljiv po visokom kvalitetu, mogao postati još jedan od brendova domaæe proizvodnje.
Iz Saveza su saopštili da su u Crnoj Gori zastupljene sve vrste savremenog pèelarenja, koje su u veæoj ili manjoj mjeri prisutne u razlièitim oblastima. Pèelari posjeduju i savremenu pèelarsku opremu, koja im omoguæava produkciju izuzetno kvalitetnih pèelinjih proizvoda.
»Prije nekoliko godina u Pljevljima smo dobili savremeni pogon za pakovanje meda, a od prošle godine imamo vlastite centre za proizvodnju selekcionisanih matica«, rekao je Miljaniæ.
On je dodao da razvoj pèelarstva u Crnoj Gori pomaže i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, koje za taj sektor na godišnjem nivou izdvaja oko 250 hiljada EUR.
(kraj) nar/mls